bugün

nenem yapardı lan bunu. bir çocuk olarak ne küfrederdim ben de kendisine. değdi mi a be nenem? kefenin cebi mi var? ne götürdün öbür tarafa? peki ya o çocuklar? her biri büyüdü. acaba nasıl anıyorlardır şimdi seni? çınlıyor mu kulakların?

yine de allah rahmet eylesin sana.
yapan kişi kurbanda da et yerine kuyruk yağı veyahut da hayvanın kellesini dağıtır komşularına.
patlayan ve dil boyayan toz şekerlerdense , benim de şeker toplamama sebebiyet verecek olaydır..
Çocukların daha gelmemesini sağlamak için mükemmel bir yöntem...
(bkz: bayramda seker toplayan cocuklara küp seker vermek)
çocukla dalga geçmek, adı üstünde çocuk döker onu ya verceksen doğru dürüst şeker verde sebeplensın çocuklar.
sayılarak veriliyorsa daha da bi fena durum.
elini annemin uzattığı şeker tabağına bir hışımla daldırarak tabağı yere düşürüken aceleyle kaçan çocuk görünümlü bir kaç canavara uygulanması gereken yöntemdir.o toz şekeri aynı hamleyle alıp gözünüze savurma risikini düşünürek haraket etmeniz daha bir iyi olacaktır sanki.*
kurbanda bile şeker toplamaya çıkmış çocukların hakettiği bir hediyedir. hatta tuz vereceksin kapı numaranı herkese söyleyecekler birdaha hiç şeker almaya kimse gelemeyecek. *
ana babaları sevindirmeye yönelik davranıştır. akabinde bakliyat ve temizlik maddeleri de verilse tadından yenmez.
*alın yavrularım şeker.
*teşekkürler iyi bayramlar.
*alın çocuklar birer tane daha alın.
*çok cömertsiniz. keşke herkes sizin gibi olsa.
- açın avucunuzu, hıh alın bakayım..
+ teyze bu ne ya ?
- e şeker evladım..
+ nasıl şeker ?
- toz şeker..
+ teyze iki de çay ver bari boşa gitmesin..
mantar tabancasıyla kurşuna dizilesi cimri insanın yaptığı godoşluk.
(bkz: yaran başlıklar)

düşündüm de yalaya yalaya uzaklaşıyorlar falan,çok komik lan.bayram yaza denk geldiğinde ise meybuz vericem,karar verdim.*