her kişinin başına gelebilecek akla ziyan sorulardır. aslında sizle çok da ilgilenmeyen üstelik sadece bayramlarda görülebilecek konu,komşu,yakın-uzak çeşitli akrabalardan oluşurlar. üstelik her ne hikmetse sordukları sorular öyle sorulardır ki cevabı aslında hayır veya olumsuz olmasına rağmen yeterki çenelerini kapatsınlar diye hep evet yada hıhı diyerek geçiştirirsiniz. insanın ömründen ömür çalan tiplerdirler,onca kişinin içinde size ahiret sorusu sorarlar. ulan bi bayramda geliyorsun onda bari rahat bırak.
neyse biz sadete gelip bunları detaylıca gösterip örneklendirelim şekil 1-a'da görüldüğü gibi.

Şekil 1-a
(parantez içine aldıklarım esas içimden geçenler ve gerçek olan durumun ta kendisidir)

nasıl evladım okul nasıl gidiyor? -iyii... (aslında bok gibi)

dersler nasıl bari? -ne olsun iyi işte.. (ne iyisi lan az daha dönem tekrarı yapıyordum)

bu senende son senendi galiba.. -evet. (biliyoruz tekrar söylemene gerek yok)

peki ya şimdi ne yapacaksın? -bilmiyorum sene sonuna kadar düşüneceğim. (bilmiyoruz işte lan,gelecek kapkaranlık, düşünemiyorum)

senin bölümünün aslında ne yapıyordu? -sorunuzu ne yapmıyor diye sormanız gerekirdi. (ulusl. ilişk. işte bildiğin doktor,mühendis,pilotluk dışında herşeyi yapıyor)

sizin bölüm mezunları genelde ne yapıyor peki? -aslında düşünüldüğünün aksine dışişlerinde çalışmıyorlar efendim. (devlete kapak atmaya çalışıyorlar olmadı herhangi özel bir şirkete girmek için kıçını yırtıyorlar)

hadi ya,neyse peki sen onu bunu boşver de kızlarla aran nasıl? -olmayan şeyin arası olurmu hiç efendim. (ne zaman oldu ki şimdi olsun sormasaydın daha iyiydi)

hadi ya,senin gibi tatlı bir çocuğun nasıl olmaz,kesin vardır şimdi de bize söylemiyorsun. -yok,gerçekten yok. ( yok dedik ya ne zorluyorsun aq. yok işte yok)

neyse çocuğum aman okuyun,şimdi zamanımızda en mühim şey okumak,okumayana iş yok, bak ruşen amcanın oğlu sedata okumayacaktı da sırf annesini memnun etmek için okudu.aman sende oku çocuğum -teyzecim ben bu repliği bir yerden hatırlıyorum ama neyse.. (bu kadın iyice manyadı lan ben zaten okuyorum niye söylüyorsun tekrardan mevhibe hanım bozması)

aman çocuğum okumaktan zavgeçmeyin hatta muhakkak bir ecnebi dilde öğrenin.senin vardı zaten yavrum değil mi yabancı dilin? -evet var teyzeciğim iyi derecede ingilizce biliyorum kendi imkanlarımla da ispanyolca öğreniyorum. (ecnebi dil ne lan.. yabancı dil desene kaçıncı asırdan kaldın be kadın)

aaa,almanca da öğrensen ya,çok kolay diyorlar bak bizim nurşen'in kızı almanyada okuyor ya, o almanca görüyor mesela, sende almancaya bi bak o zaman çocuğum. -yok teyzeciğim bizim bölümde almanca çok geçerli bir dil değil teknik veya mühendislik çıkışlı olsam gerekli olabilirdi. (tabi sizin nurşen'in kızı almanyaya gidip almanca okuduğu için ben de okumak zorundayım sanki a.q)

neyse hep seni sıkıştırdık,şimdi annenin,babanın da hatrını soralım ama unutmadan sorayım sizin bölümü tavsiye eder misin evladım,bizim nurşen'in diğer kızı da sizin bölümü tercih etmek istiyormuş,biraz bir yardımcı olsan haa,o da senin gibi küçükken çok kitap okudu,öyle siyaseti fln da çok seviyor ne zaman yanına gitsem haberleri takip ediyor yavrucağız.sen de ne olur bir ilgileniver -eğer gerçekten istiyorsa buyursun gelsin teyzeciğim,ne diyeyim ki.. (yok aman allah korusun.sizin gibi bir taneye daha katlanamam,hiçbir zaman gelmesin,vallahi çıldıracağım,fıttıracağım bu bayram gecesinde..aman allahım,bu başıma gelenler,ölüyorum,gidiyorum galiba,tansiyon fırladı mı acaba,aman allahım,kurtar beni,hallelujah,,gidiyorum galiba,kalp krizi geçirip gideceğim şimdi,kurban bayramı günü kurban olacağız..aman şunlar gitsin artık,illallah dedirttiler,baba kov şunları artık,kov da gitsinler yok sen kovmazsan çünkü artık ben sağlı sollu dalıcam)
Tum akrabalarin icinde bogure bogure "sevgilin de vardir simdi senin" diyen teyzeleri de bu gruba alabiliriz sanirim.
(bkz: iki yıllık mıydı)
Nasıl üniversite, alıştın mı oralara? Yurtta mı kalıyorsun ? Devlet yurdu mu ?
üniversite nasıl gidiyor, nasıl dersler gibi adamı gıcık eden sorular topluluğudur.
"okul ne zaman bitiyor" sorusuydu bir zamanların tik ve kaşıntı aktivasyonunu sağlayan soru. şimdilerde "okul bitecek mi" sorusu daha can alıcı ve cevabı şimdiden salim kafayla düşünülüp hazırlanası olabilir.
lisedeyken: kaça geçtin şimdi yavrum sen?
şimdi ise: üniversite bittikten sonra ne yapacaksın evladım sen?
tarzı sorulardır. yok her seferinde birşey buluyorlar bunlardan kurtuluş yok anlaşıldı. bi 5 sene sonra da:
ee ne zaman evleneceksin evladım sen? gibi sorular sorarlar herhalde..
bi 5 sene daha geçsin ve evlenilmiş olunsun o zaman da:
ee çocuk ne zaman yapacaksınız evladım hee? sorusunu sorarlar..
kabus başlıyor... yarın bayramın ilk günü.. gecesinde burdalar.. allahım sen bunlara soru sordurtma yarabbi, beni es geçsinler. gazam mübarek olsun..
calistigin yerde ne is yapiyon,her bayram mutlaka sorulur laf olsun diye.samimiyetsiz akrabalar.
sen şimdi okul bitince ne olcan tam olarak?
hala evlenmedin mi sen? sizene amk.
bankalara başvurmadın mı?

bi siktirin gidin. bilmiyorum ben di mi!!!
-bayram namazına gittin mi?
+sanane?
bir kurban bayramı klişesi olarak;
-kurban kestiniz mi?
-ne kestiniz?
hala atanamadın mı?
eee okulda bitti. evlendiririz artık seni. var mı biri?

sana ne ulan. varsa bana var. allah allah. komşularda bir acayip. gidin kendi çoluk çocuğunuzu evlendirin.
http://www.youtube.com/watch?v=WQ-t761O1Z0

bunun gibi bir şey. sorular değilde sadece soru. ama akıllara zarar.
3-5 yıl önce bir kaç tanesi sorulmuştur ve hiç aklımdan çıkmaz.
+nerede okuyosun?
-sosyal bilimler *poker face* (poker face çünkü o ortamdan koşarak uzaklaşmak istiyorum
+ney?
-(laaaaann!!) *poker face* (aslında beyinde fırtınalar kopuyor) sosyal bilimler
+anadoluya mı bağlı orası
-(biliyodum hahahah) *gülümseme* yok fen lisesi gibi
+ee farkı ne?
(utanmaz arlanmaz hala utanmadı kütüğüne mi alıcan napıcan) (tabi kötü bi liseyse dedikodunun allahını yapıcak)
-ya o sayısal bu sözel
(bak burda da bir sürü laf sokardım ama işte aile falan ortam kötü saçma sapan pastalar falan. alın pizza bira açın bi film bu saçma sapan soruları sormasın şu sinir kadın hatta parti yapın çiğ köfte party bile olur tabi bu kadını çağırmayın)
+maşallah maşallah *poker face* (burdan dedikodu çıkmadı boşuna uğraştık yahu) ee sizin falan filan? (başka dala konar)
+kpss'de açıklandı diyolar kaç aldın?
+hmmm bir şey olmaz o puandan git iş bul iş.

%1500 bu cümlelerin aynısını söylecekler.

e be akılları ziyan akrabalarım bi defol gidin çayınızı kendiniz tazeleyin.
nerde o eski bayramlar değil mi? en klasik soru
-küçükken gelirdiniz el öpmeye şimdi uğramıyorsunuz artık
-çalışıyoruz valla amca
-bizde çalışıyorduk ama siizin gibi değildik

-ee oğlanı ne zaman evlendiriyorsunuz
-hayırlı birini bulamadık daha
-bulursunuz bulursunuz .
bugün sorulanlardan biri içten içe beni yarmıştır. üstelik yine beklediğim yerden babamın halasından gelmiştir.

- evladım bu sene kaçıncı senendi ben hep unutuyorum, kusura bakma.
+ estağfurullah hala, son senem işte bitiyor kısmetse bu sene.
- benim torun da sizin bölümü istiyormuş ama ben söylemesini pek beceremiyorum, neydi sahi senin bölüm, kusura bakma yaşlılık işte..
+ önemli değil, ben uluslararası ilişkiler okuyorum.
- heh,tamam, orçun da onu istiyor, bu sene çalışıyor ama başarabilecek mi bakalım. sahi ne işe yarıyor bu bölüm kimlerlen ilişkiye giriyorsunuz?
+(bir iki saniye sessizlik).. devamını ben sustum babam açıklamaya çalıştı, benim ise içimden geçirdiğim: hahahaha

herşeye rağmen babamın halasını seviyorum yaşlı,tonton çok sevimli bir nine, allah sağlıklı uzun ömürler versin. her bayram gidip açıklamaya yapayım razıyım, yeterki başımızdan eksik olmasın.
-Sevdin mi Sakarya'yı?

Niye seveyim? Evlenecek miyim Sakarya'yla?.. diye cevap vermek istediğim ancak;

Sevdim yaa, yeşil hep... (küçük baş hayvanım ya ben, ot lazım ya bana) Islama köfte falan, iyi yani... diye cevaplanan sorudur.
kpss ne oldu?

sanane amına koyduğumun sanane he? sen mi bakıyon bana sanane amcık ağızlı?

diyemedim ya la.
-babam: biz de kız istemeye gidiyoz.
-adam: elastise modulüne mi oo iyi iyi yaş geldi.
-ben: ne diyon enişte 22 yaşındayım ben halamın oğluna diyor.
-tabi lan şaka dedim ben de..

yalanına sokiyim hiç de şaka yapmıyordu.
"evlilik yok mu daha?"

biri de bunu sormasın.

yok hacı, evlilik yok. senin normallerine göre yaşamıyorum ben. zikecem evliliğinizi de resmiyetinizi de. evet, yaşlandığımda bana bakacak çocuklarım olmayacak, ama evlendiğimde de bunun olacağının garantisi yok. bi yakamdan düşün, zikecem artık.

bunu soranlara ben de benzer sorular hazırladım. o nasıl benim özel hayatıma karışıyor, ben de ona karışacağım bundan sonra. misal:

- ölmeye niyetiniz yok mu daha ya? (yaşlılar için)
- kuş ötüyor mu hala, cinsel hayatınız var mı? yemin et? (az daha genç ama nispeten yaşlılara)
- çok erken evlenmediniz mi, eski sevgililerinizi hiç mi özlemiyorsunuz? (çok daha gençlere)
- sittirin gidin artık! (çok uzun oturanlara.)
2 yıllık mı evladım ?