bugün

sanıyorum ismi önceleri katarsis olan güzel bir youtube kanalı.

kanalda, bir psikolog eşliğinde ; cinsel istismar, ensest, madde bağımlılığı gibi konular, daha ziyade ünlü konuklar ve farkındalık yaratmak için çalışan travma mağdurlarıyla işleniyor. buna benzer olarak soramazsınisimli bir kanal daha vardı, başta severek takip ediyordum fakat bir cinsel istismar mağduruna, afedersiniz moron gibi bir suratla sorular sorulduğunu görünce takipten çıktım. salt izlenme sayısı için istismara uğramış bir insanı öylece çıkarıp sorular soramazsınız. yüzünü göstermiyor olmak böyle hassas bir tablo için oldukça komik bir önlem ; profesyonel insanlar, profesyonelce seçilmiş sorular gerekli ki , olayı psikolojik röntgenciliğe vardırarak kişinin daha da güvensiz hissetmesine sebebiyet verilmesin.

bu tür aptalca detayların bu kanalda olmadığını görmek beni çok sevindirdi. kanal ortamını çok sevdim, her şey siyahken konukların oturduğu koltuğun kırmızı seçilmesi detayı çok hoş.. her şeyden önemlisi, sohbeti bir psikoloğun yönetmesi, iletişimin profesyonel bir çizgide ilerlemesi adına çok sağlıklı olmuş.

bu tür kanalların artması beni çok mutlu ediyor, zira ; duymaya, görmeye, bilmeye ihtiyacımız var. sahip olduğumuz nefretin diğer ucundaki insanı tanımaya ihtiyacımız var. yalnızca kavramları bilmek ve kavramlara nefret beslemek yeterli değil, bunların bir insana ne denli zarar verebildiğini yakinen görmemiz gerekiyor.

bu da kanalda izlediğim ilk video, transfobi ve bunun transeksüel bir bireye verdiği zararı bihter karal' ın yaşam öyküsünden dinleyebilirsiniz ; ne yaşadığına değil, neler hissettiğine odaklanın :

https://youtu.be/qf1KahoclDM