bugün

çocuklarını etrafına toplayıp, elindeki parmakları göstererek, "ben 5 kazanıyorsam 4'ü benim, 1'i sizin" demesidir.
öz kızına-oğluna tecavüz eden, para karşılığı satan baba tipidir. veya çocuğunun eğitimi için ayrılmış parayı kumarda yiyen baba. veya gayri meşru ilişkisine verdiği değerin onda birini kendi öz ailesine vermeyen baba.
oğlunun hayatından yaklaşık bir 15 senenin gecelerini, oğlunun uykularını, masumluğunu, merhamet ve vicdan gibi duygularını, adalet inancını, insanlığını çalmış babadır. haysiyet diye bir kavramdan haberi olmadan aile sahibi olmuş, kendisinin tüm hatalarını ailesine ödetmiştir. yaptıkları ve yapmadıkları, önemsemedikleri ile insanda nefret uyandırmış, belki de bardağı taşıracak son damlanın kendisini boğacağından habersiz yaşayan babadır.

fakat bir erkek için büyük bir fırsattır aynı zamanda, en azından o erkek nasıl bir adam, nasıl bir eş, nasıl bir baba olması gerektiğini bilmiyorsa da, nasıl olmaması gerektiğini çok iyi biliyordur artık...
çocukları okula gidecek para, üstlerine giyecek kıyafet bulamazken, tüm parasını üstüne başına, karıya kıza, meyhanelere harcayan babadır.

küfredilesidir.
baba katili olmak için güzel ve geçerli bir sebeptir.
çoğunun karakterinde hırçınlık ve dinginlik arasındaki ince çizgiyi belirler.
dışarıdan algılanması zor bir ruh halidir.
10. yılına girmiş ayırlıkta , 20 yüzyüze görüşme - 153 telefon görüşmesi şeklinde ki abuk bir olaya uğramanızı sağlar. ya da sağlamaz sebep olur. evet hepsini saydım hasretlikten. adam sanki bizi de boşadı. ve bu adamın yaptığı şerefsizlik senin hayata bakışını öyle bir değiştirir ki kendine inanamazsın.
babadan kasıt mafya babası ise pek şaşılmaması gereken durum.
(bkz: babasından nefret eden evlat) *
çocuğun hayattan nefret etmesine neden olacak durumdur. pek psikolojisi sağlam bireyler yetişmez, çünkü örnek alınan kişi yanlış insandır. yanlış bireyler yetişir. ama babanın yaptığı şerefsizliklerden ders çıkarılması bilinirse babanın tam tersine gelecekte iyi bir baba olmaları da kaçınılmazdır.
çocuk için bir baba tek bir sebepten dolayı "şerefsiz" olabilir, o da sözde babanın aslında "baba" olmaması/olamamasından kaynaklanır.

(bkz: babanın baba olmaması)
anlatılmaz tadılır, sucuk şahinse alınır.
düşman başına diyor ve;

http://fotogaleri.hurriye...d=19800&p=3&rid=2

o hikayedeki mal iyiki ben değilim.
insanı kahreden durum. başlığı okuduğumda kızıp 'insan hiç büyüğüne hele de babasına şerefsiz der mi?' diye düşündüm ama dediğine göre var bir sebebi diye ikna oldum. babalık çok özel bir kavram. ama herkes bunu kaldıramıyormuş demek ki.