bugün

bir ekşi sözlük yazarıdır. lkain benim dikkatimi eski bir ekşi sözlük yazarı olan kaltak nikli kişi hakkında yazdıklardır. ne yazmış bakalım;

''sözlükçü adam taciz eder savımı geliştirmeme neden olmuş kişi.

çünkü sözlükçü adam, zaman zaman rol adamıdır. geyik ve ortam adamıdır. gün gelir, nicki peder zickler olan yazara bir entry si üzerine "ama peder, günahlarımdan arınamıyorum. lütfen bana doğru yolu gösteriniz, kıçıma ışık tutunuz" der, ertesigün "güzin abla" nickli yazara mesaj atarak, kendi içerisinde başka geyiklere yol açar. ne bileyim "güzin abla, lütfen yardımcı ol. kocam beni 30 tane kadınla aynı anda aldatıyor. acaba ne yapayım? bırakayım mı??" der.

sözlükçü adam, rahatsız adamdır. tacizcidir. hem insanları hem olaylar taciz eder, zorlar, sınırlarını dener. olayın üstündekine bakar, altını arar.

sözlükçü adam, adamına göre adamdır. kendine ve etrafındaki kimselere saygılı yazarlara aynı çerçevede yazılar yazar. ne bileyim ssg "windows süper" yazsa, "abi ama linux da şöyle" yazar bilgisayardan anladığı kadarıyla. ya da, edebi bir şiir döktüren yazara "yine içim ürperdi gece gece şiirinizle. ah çok duygulandım bayan. siz de benim şiirlerimi okur musunuz? hem beraber bir gün muhallebiciye gider düzeyli bir muhabbet ederiz" şeklinde bir çıkışta bulunabilir. yani, sözlükçü adam arıza adamdır. karşısındakini boş bırakmaz yazılana ve yazara yorum yapar. ssg "windows süper" yazsa, okuyucu içinden "lan.. acaba harbiden öyle mi yoksa orada çalıştığı için mi öyle diyor" diye geçirir, diyer entryleri okur, araştırır, bir şey bulursa ssg yi konuyla ilgili taciz eder.

sözlükçü adam tacizci adamdır. kendi içerisinde saygı duyabileceği ama kabul edemeyeceği şeyler de vardır. başka bir yazarın nicki kaltak da olabilir, göt oğlanı da olabilir. eğer yazdıklarıyla bir şekil yazarların saygısını kazandıysa, nicki ekstra bir saygı bile uyandırabilir. ama diyelim ki tanımadığımız bir x kişisi olsun. bu x kişisi ne bileyim ben diyeyim kancık sen de mal diye bir nicke sahip olsun. eğer bu kişi kalkıp da orada burada "bana kaltak diye hitap etmediğin için seni internettki bir sitede (ekşi sözlük) rezil edeceğim. sen şikayet edeceğim" diye hiçbir suçu günahı olmayan, iki kuruş para kazanmak için starbucks da çalışan insanlara bağarabilecek kadar etrafına rahatsızlık verici bir kişi ise ve bu kişi yaptığı bu hareketleri sözlükte grur duyarak anlatıyorsa o zaman o kişi hem nickini benimsemiş, hem de nickine karşı gelecek olan laflara (örneğin sokakta kaltak diye hitap edilmek) karşı bir arzu duymaktadır.

bu ne yaman çelişkidir ki, kendisine starbucks bursa da kaltak nickiyle hitap edilmedi ve kahvesini "kaltaaaak hanım kahveniz hazır" diye bağırılarak alamadı diye olay çıkartıp şubenin müdürüne kadar giden kişi, gün gelip "bana sözlükten kötü şeyler söylediler. beni taciz ettiler. şu namuslu genç bünyem böylesine sert ve kaba lafları kaldıramaz benim. sizi beyni çükünde az gelişmiş mahluklar" şeklinde taciz iddalarında bulunuyordur.

ahh tabi, hata kendisine starbucks da "kaltak" demeyen kasiyerde. eğer o kasiyer adam gibi hizmet ! sunan ve kaltak hanımın istediği gibi bir kasiyer olsaydı şöyle demeliydi.

-kaltak hanıım kahveniz hazır
-ay teşekkür ederim

-rica ederim. yarrak var yer misiniz?
-ha?? ne dedin?
-kahvenin yanında yani diyorum iyi gider buyrun.
-ay ben böyle iyi servis hayatımda görmedim. nerden bildin ayol çok sevdiğimi?

aynı mantıkla düşünüyorum da, kendisini taciz ettiğini öne sürdüğü yazar da bence starbuckselemanıyla aynı hataya düşmüştür. kibar kibar mesaj atmıştır muhtemelen. oysa direk lafa girecekti. soracaktı yer misin yemez misin. alan memnun veren memnun.
(babam ve ben, 01.09.2006 04:00 ~ 04:01)
#9988622 !? ''

şimdi yazıdan alıntılar yapa yapa ilerleyelim.
- ''sözlükçü adam taciz eder savımı geliştirmeme neden olmuş kişi.''

üzerinde klavye oynatmaya gerek koymayacak derecede açık. kendisinin de yaptığı bu. mahal verenlerin de... sessiz kalanların da kabullendiği. tabii bir de kendisine yanıt veremeyecek biri hakkında yazılmış olması da ilginç bir durum.

'' eğer yazdıklarıyla bir şekil yazarların saygısını kazandıysa, nicki ekstra bir saygı bile uyandırabilir.'' komik olduğu için aldım buraya. nike gelll nikimle saygı uyandırmaya gelll diyelim geçelim.

'' bu ne yaman çelişkidir ki, kendisine starbucks bursa da kaltak nickiyle hitap edilmedi ve kahvesini "kaltaaaak hanım kahveniz hazır" diye bağırılarak alamadı diye olay çıkartıp şubenin müdürüne kadar giden kişi, gün gelip "bana sözlükten kötü şeyler söylediler. beni taciz ettiler. şu namuslu genç bünyem böylesine sert ve kaba lafları kaldıramaz benim. sizi beyni çükünde az gelişmiş mahluklar" şeklinde taciz iddalarında bulunuyordur.''

starbucks da birşey yaşadıysanız ve bunu sözlüğe taşıdıysanız bu sizin '' taciz'' edilmenize yol açabilir. aman dikkat!

yani buna göre; sözlükte ensest ilişkiye özgürlük temalı entryleri okuyan yakınlarınız olabilir!!! sizi nasıl algılayacakları yukardakiyle paralel olursa başınıza neler gelebilir.

'' -kaltak hanıım kahveniz hazır
-ay teşekkür ederim

-ha?? ne dedin?
-ay ben böyle iyi servis hayatımda görmedim. nerden bildin ayol çok sevdiğimi?''

gizli bir düşmanlığın açığa vurulmuş hali gibi görünüyor. sözlük psikatrlarına düşer daha çok incelemesi.

'' aynı mantıkla düşünüyorum da, kendisini taciz ettiğini öne sürdüğü yazar da bence starbuckselemanıyla aynı hataya düşmüştür. kibar kibar mesaj atmıştır muhtemelen. oysa direk lafa girecekti. soracaktı yer misin yemez misin. alan memnun veren memnun.
(babam ve ben, 01.09.2006 04:00 ~ 04:01)
#9988622 !? ''

taciz konusu nedir ne değildir. mesele bu değil. ancak bence kaltak nikli yazara mesaj atan yazar attığı mesajı babam ve ben e yollamalı. yok canım taciz için değil sadece bilgi için. bir de o zaman bakalım yorumlara.

babam ve ben nikli yazarı da kaltak nikli yazarı da tanımam. bu kadar seviyesiz, hakaret dolu bir yazıyı sözlükte tutan moderasyonu da tanımıyorum. yanıt veremeyecek bir insanın üzerine hem de böyle çirkince gidilmesi bana bir tetikçi mantığı gibi geliyor.

kimin mi tetikçisi si?

onu da siz bulun.
sözlükçü adam taciz eder savımı geliştirmeme neden olmuş kişi.

çünkü sözlükçü adam, zaman zaman rol adamıdır. geyik ve ortam adamıdır. gün gelir, nicki peder zickler olan yazara bir entry si üzerine "ama peder, günahlarımdan arınamıyorum. lütfen bana doğru yolu gösteriniz, kıçıma ışık tutunuz" der, ertesigün "güzin abla" nickli yazara mesaj atarak, kendi içerisinde başka geyiklere yol açar. ne bileyim "güzin abla, lütfen yardımcı ol. kocam beni 30 tane kadınla aynı anda aldatıyor. acaba ne yapayım? bırakayım mı??" der.

sözlükçü adam, rahatsız adamdır. tacizcidir. hem insanları hem olaylar taciz eder, zorlar, sınırlarını dener. olayın üstündekine bakar, altını arar.

sözlükçü adam, adamına göre adamdır. kendine ve etrafındaki kimselere saygılı yazarlara aynı çerçevede yazılar yazar. ne bileyim ssg "windows süper" yazsa, "abi ama linux da şöyle" yazar bilgisayardan anladığı kadarıyla. ya da, edebi bir şiir döktüren yazara "yine içim ürperdi gece gece şiirinizle. ah çok duygulandım bayan. siz de benim şiirlerimi okur musunuz? hem beraber bir gün muhallebiciye gider düzeyli bir muhabbet ederiz" şeklinde bir çıkışta bulunabilir. yani, sözlükçü adam arıza adamdır. karşısındakini boş bırakmaz yazılana ve yazara yorum yapar. ssg "windows süper" yazsa, okuyucu içinden "lan.. acaba harbiden öyle mi yoksa orada çalıştığı için mi öyle diyor" diye geçirir, diyer entryleri okur, araştırır, bir şey bulursa ssg yi konuyla ilgili taciz eder.

sözlükçü adam tacizci adamdır. kendi içerisinde saygı duyabileceği ama kabul edemeyeceği şeyler de vardır. başka bir yazarın nicki kaltak da olabilir, göt oğlanı da olabilir, babam ve ben de olabilir. eğer yazdıklarıyla bir şekil yazarların saygısını kazandıysa, nicki ekstra bir saygı bile uyandırabilir. ama diyelim ki tanımadığımız bir x kişisi olsun. bu x kişisi ne bileyim ben diyeyim kancık sen de mal diye bir nicke sahip olsun. eğer bu kişi kalkıp da orada burada "bana kaltak/babam ve ben diye hitap etmediğin için seni internettki bir sitede (ekşi sözlük) rezil edeceğim. sen şikayet edeceğim" diye hiçbir suçu günahı olmayan, iki kuruş para kazanmak için starbucks da çalışan insanlara bağarabilecek kadar etrafına rahatsızlık verici bir kişi ise ve bu kişi yaptığı bu hareketleri sözlükte gurur duyarak anlatıyorsa o zaman o kişi hem nickini benimsemiş, hem de nickine karşı gelecek olan laflara (örneğin sokakta kaltak/babam ve ben diye hitap edilmek) karşı bir arzu duymaktadır.

bu ne yaman çelişkidir ki, kendisine starbucks bursa da babam ve ben nickiyle hitap edilmedi ve kahvesini "kaltaaaak/babam ve bennnn hanım/bey/ hanım kahveniz hazır" diye bağırılarak alamadı diye olay çıkartıp şubenin müdürüne kadar giden kişi, gün gelip "bana sözlükten kötü şeyler söylediler. beni taciz ettiler. şu namuslu genç bünyem böylesine sert ve kaba lafları kaldıramaz benim. sizi beyni çükünde az gelişmiş mahluklar" şeklinde taciz iddalarında bulunuyordur.

ahh tabi, hata kendisine starbucks da "kaltak", '''' babam ve ben '' demeyen kasiyerde. eğer o kasiyer adam gibi hizmet ! sunan ve kaltak/babam ve ben bey/ hanım/ hanımın istediği gibi bir kasiyer olsaydı şöyle demeliydi.

babam ve ben bey/hanım ( cinsiyetini bilmiyorum) kahveniz hazır
-ay teşekkür ederim
-ha?? ne dedin?
-ay ben böyle iyi servis hayatımda görmedim. nerden bildin ayol çok sevdiğimi?

aynı mantıkla düşünüyorum da, kendisini taciz ettiğini öne sürdüğü yazar da bence starbuckselemanıyla aynı hataya düşmüştür. kibar kibar mesaj atmıştır muhtemelen. oysa direk lafa girecekti. soracaktı yer misin yemez misin. alan memnun veren memnun.

yukardaki entyr ekşi sözlüğün '' legal'' diye tabir ettiği bir entry. ben de babam ve ben ksmını kaltak nikine ekledim. burası da klo olduğuna göre bu da legal.

babam ve ben i yunanistan a davet ediyorum. burda da .arrak bol. öyle de konukseverler ki; üyük dağları ben yarattım küçükleri de babama verdim diyenleri de kabul ediyorlar.

babasını değil kendisini davet ediyorum. burası berekti:)
(bkz: yazılan entry lerin başlıkla uyumlu olması durumu)yada (bkz: başlık entry uyumu)
(bkz: babam ve oğlum)
(bkz: senin aklın karışmış)
(bkz: git bi çay koy)
bize ne ekşi sözlükten kardeşim dedirten sinirden terleten gereksiz başlık.
(bkz: tez elden silinsin)
kısa olmasına rağmen çok zevkli bir flashgame.
http://www.minioyun.com/oyunlar/babam-ve-ben.asp
Aşkım babam;
Bu mektubu sana annemin parmaklarını kullanarak yazmak zorundayım;çünkü henüz sen annemle evlenmedin ve ben dünyaya gelmedim.Aslında bunun için sana çok kızıyorum;tamam anlıyorum evlenmekten korkuyorsun(annem delinin teki,bu konuda tamamen seni tarafındayım ama harika bir kadın o,hakkını yemeyelim istersen) ama lütfen korkma baba,annem seni çok seviyor ve ben artık doğmak istiyorum....
Biliyor musun,seninle ilk merhabalaşacağımız an,aramızda yaşanılacakları çok merak ediyorum..Acaba beni kucağına aldığına ne hissedeceksin?Acaba ben kokunu duyduğumda nasıl bir tepki yereceğim sana...Aslında biliyor gibiyim,işte o an çok kötü fena bir şekilde aşık olacağım.Ve sen ömrün boyunca seni çok seven iki kadının arasında gidip gidip geleceksin.O 'benim'' diyecek,ben ''benim'' diyeceğim;annemle aramızda kıran kırana bir mücade başlayacak adı ''sen'' olan...
Görüntü olarak kime benzerim sence ben baba?Ay bişi dicem,saçlarımla gözlerim anneminkilere benzesin olur mu?Gülüşümüde ondan alayım alayım mümkünse,bir de bir de saflığım ondan aldıklarımın arasında olsun,olur mu?.Aaa,ama,ama,ama neden kızıyorsun kii,evet,kendimi sipariş ediyorum babacığımHem bir kere,ben kelimenin tek anlamıyla bir ''Aşk'' bebeği olmayacak mıyım?Yani sen ve annem birbirinizi dünyalarrr kadar çok kocaman ve sadece ''sen'' ve ''o'' olduğunuz için sevmiyormusunuz?Hıh işte,işte bu yüzden çok ama çok özel bir üretimim ben ve bu yüzden de kimden ne almak istediğimi dile getirmek gibi de bir hakkım var benim...
Annem duymasın ama,geri kalan herşeyi senden almak istiyorum baba;yani dibine kadar senin kızın olmak istiyorum ben...Herşeyim ama herşeyim sana benzesin olur mu?Annemi deli ettiğimde''ayy aynı babanın kızısın sen!'' dediğinde gurur duyarak ''evet,mahsurumu var,beğenmiyorsan ver babamı benim olsun'' demek istiyorum.insanları senin gibi sevmek,senin kadar dürüst olmak,senin kadar ciddi ve aynı zamanda da komik olmak istiyorum.Şiirleri sevmek,kitapları sevmek,kuşları,balıkları sevmek istiyorum.Erdemlerim olsun,prensiplerim olsun,kocaman tertemiz br yüreğim olsun istiyorum baba;bir de çok doğru çalışan bir beynim olsun...Ay unutmadan,bir de senin ki kadar güzel bir ses tonu istiyorum baba;annem anlattı,bir şiirle tavlamışsın onu(ya baba aramızda kalsın ama,annemde çok aptalmış yaa,bir şiire tav olunup bir adamla evlenilir mi?Ay ben kesinlikle kanmıyayım böyle şeylere değil mi babişkomm)
Ben seni çok sevmek istiyorum biliyor musun?Harflerle tanıştığımda,ilk ''baba'' demek istiyorum,ayakta durmayı başarabildiğim an,paytak paytak ilk adımlarımı sana doğru atmak istiyorum,hatta ilk kez sana koşmak istiyorum.Karanlıktan korktuğum da,daha ben doğmadan benim için aldığım aldığın ayımın elimden tutup sana gelmek,seninle,göğsünde,kalbinde uyumak istiyorum.Sahi baba,benim oyuncak ayımın adı ne?Ay bir dakika,ayımın adını bırakalım bir kenara şmdilik,sahi benim adım ne baba?
Annemin bulduğu ismi beğenmemişsin,''benim kızım o,çok narin bir isim lazım '' demişsin.Evet senin kızınım ben;adımı da sen bul bana olur mu?Anneme kalsa ya ''masal'' koyar adımı,ya ''nisan'',ya ''eylül'';hatta işi inada bindirir,sırf o isimleri koyabilmek için o aylarda doğurur beni''Adını kim koydu'' diye sordukların da,''babamm'' demek istiyorum ben;''herşeyimi babamdan aldım,adım da buna dahil.''Yok yok,küsmez annem,sana çok feci aşık o,kandırırsın sen onu bir şekildeAman baba ya,nasılı mı var?Kocaman bir sarılırsın,saçlarını okşarsın,seni çok seviyorum birtanem,''bu isim kızımıza çok yakışacak'' dersin,''tamam'' der.Baktın olmuyor,''ısırırım bak seni'' de,o da korkar, tamam der,herşeyi de ben mi öğretecem canım sanaSeni,annemi,sizi,beni,bizi yaşamak istiyorum ben baba...Oyuncak ayımı kucağıma alıp sizi,sevginizi,neşenizi seyretmek istiyorum.Sizin masalınızı dinlemek,sizin filminizi izlemek istiyorum.Ben aşka,ben sevgiye,ben huzura,ben mutluluğa doymak istiyorum baba...Evimizde,seninle,annemle,kucağımdaki ayıcığımla eğlenmek,sorunsuz büyümek istiyorum.
''Ama ama ama'' diye başlayan ve sonu kahkaharla biten saçma sapan kavgalar edin istiyorum.Annemle ''babaya kapıyı önce kim açacak'' yarışları yapmak,senin terliklerini vermek için kavga etmek istiyorum.Annem sen gelmeden önce telaş içinde senin için hazırlanırken,ben onu seyretmek istiyorum.Patlamış mısır ya da yastık savaşları yaparken seninle bir olup annemi delirtmek,ciyak ciyak bağırmasına kahkahalarla gülmek istiyorum.Sen bana çuçulata getirdiğin zaman,''yaa,ama hani banaaa'' diye kıskançlıkla homurdanmasını duymak istiyorum.Sen aradığın zaman telefonları ondan önce açmak,senin doğumgünün ondan önce ben kutlamak,annemi ekip seninle beraber dışarıda gezmek istiyorum.Sizden önce uyanıp siz uyurken sizi seyretmek istiyorum.Tabii bunu en fazla 1 dakika yapabilirim,sonrasında hopp diye yatağa atlayacak ve aranıza gireceğim;birazda bana sarıl yaa,yeter ona sarıldığın!Off,off,çok bencil bu annem,ananem de az çekmemiş elinden,birr birr onun intikamını alacam annemden,söz verdim ananeme,görür o günün
Büyüyeceğim baba,seninle,senin ışığınla,pusulam sen olarak büyüyeceğim.Sevgin,ilgin,şevkatin,varlığınl a büyüyeceğim.Hayatımın imzası sen olacaksın,geleceğimi senin kaleminle yazacağım.Sen çok özelsin benim için,çok önemlisin,ve ben ölene kadar da öyle kalacaksın.Acelem bu yüzden işte,bir an evvel doğmak,bir an evvel sana kavuşmak istemem bu yüzden;seni bir gün daha fazla yaşamak,seninle bir gün daha fazla bir arada olmak tüm derdim...
Babacığımm...Aşkım,canım,hayatım babacığım...
Seninle ve annemle beraber yaşamak istediğim o kadar çok şey var ki anlatamam sana...
Hadi artık,yeter bu kadar ayrı kaldığımız...
Ben artık doğmak istiyorum...
Ben senin kızın,prensesin,bir tanen olmak istiyorum...
Ben seni yaşamak istiyorum...
Ben seni çok seviyorum baba,eğer sende beni seviyorsan lütfen artık annemi bul ve bir an önce evlen onunla; bizim masalımız yazılmaya başlasın artık olur mu?
Babam bana sinirlenip 'cezalısın odana çık' dedi. Bizim ev tek katlı, üzülmesin diye çatıya çıktım, kiremitlerin üstünden yazıyorum.
orijinal adı my father's paradise olan zerrin duman tarafından türkçeye çevrilen ariel sabar tarafından 2008 yılında yayınlanan roman.