bugün

babaannelerin ve anneannelerin karşılaştırılmasıdır.

bence anneanne döver.
sonuçta anneler bir tanedir.e annelerin anneside paha biçilemez.
babaanne torunlarla daha ilgili anneanne daha ilgisizdir.
anneanne candır.
annenin yüksek lobisiyle, genelde anneanne daha bir sevilir. tabi ki kadın her gün kaynanasını eleştirirse çocukta babaanneyi sevmez doğal olarak.
her babaanne aynı zamanda anneanne olabilir. Tersi de mümkündür haliyle.

Çalışan annelerin çocuklarına çoğunlukla anneanneler bakar, babaanneler kendi kızlarına yardım etmeye daha meyillidir. Zaten kadınlar çocuklarını genelde pek anlaşamadıkları kayınvalidelerine değil, kendi annelerine teslim etmeyi tercih ederler ki doğrusu da budur. Kendi annesine "öyle yapma böyle yap, çocuğa şunu verme bunu ver, öyle deme böyle de", "ben böyle istiyorum", "annecim bir ara da ütülere de el atar mısın" vs. demek doğal olarak arasında diplomatik ilişkilerin mevcut olduğu kayınvalideden daha kolaydır.

özellikle ataerkil, erkek tarafının göklere çıkarılıp kadın tarafının kapıdan kovulduğu doğulu model aileler dışında olan budur, anneanne toruna babaanneden daha yakındır.
genelde anneanne-torun ilişkisi enseye tokat durumundayken, babaanne-torun ilişkisi verin elinizi öpeyimkıvamındadır.
Anneanne alır.
babaanne ile anneanne arasında yapılan bu karşılaştırmanın en önemli belirleyici kriteri anne'dir.

şöyle ki; eğer anne, kayınvalidesiyle yani babaaanneniz ile anlaşamıyorsa (ki çok büyük ihtimalle öyledir), sorun yaşıyorsa ve bunu size yansıtıyorsa annenizi üzdüğü için nefret edebilirsiniz babaanneden. gelgelelim anneniz asil bir anadolu kadını ise, çilekeş bir türk anası ise kan yutup kızılcık şerbeti diye içer de yaşadıklarını size yansıtmaz. hatta babaannenizi sevmeniz konusunda sizi teşvik bile eder. böylece babaanne, 'huysuz lanet ihtiyar' gibi görülebilecekken bir anda 'tonton kanka'nız oluverir.

nitekim bunun en canlı örneklerini kendi hayatımda gördüm. kuzenim annesinin kışkırtmalarıyla tam bir babaanne düşmanı olarak yetişti çocukluğunda (şimdi öyle değil). kaldı ki onun annesi benim annemin yaşadıklarının onda birini bile yaşamadı. annem, babaannemin yaptıklarını bana o derece yansıtmamıştı ki ben yıllar sonra aklım erdikçe erdikçe anlamaya başladım vaziyeti. babaanne aşığı olarak büyüdüm ve öyle de devam ediyor. benim için dünyada vazgeçemeyeceğim 5 insan vardır, biri babaannem.

anneanneler ise baba'nın böyle kışkırtıcı bir rolü olmadığı için bu tür komplike durumlarla karşılaşılmadan sevilirler. çok sevilirler. onlar zaten torunun gönlünde 3-0 önde başlamış, rakibi de 9 kişi bırakmışlardır.
babaanne elinde büyümüş biri olarak, babaanne.
ikisi de fitnedir.
Ama anneanne yine alır.
tartışmasız babaanne kazanır. bir eli felçli olduğu halde sırf canım istedi diye patlıcan yemeği yapan, bir hafta sonu görmediğinde tripten tribe koşan, ama bir dondurmayla gönlü alınan, benim için birkaç cümleyle anlatılamayacak kadar değerli olan insan.

vefat ettikten sonra babamın söylediği şey: "son kadın annemdi o da gitti"
anneanne alır.
hayatım boyunca anneanne açık ara farkla önde oldu. canım benim iyiki var. onu çok seviyorum.
babaannem varken anneanneme Dollyo-Chagi vurabilirim.
Ikisini de hiç görmemiş, tanımamış, hep özenmiş (iki dede için de aynısı) biri olarak; versusunuzu s.kertmeyeyim kıymet bilin denilesidir...
babanin annesi ile annenin annesinin karsilastirilmasi.

rahmetli anneannecigim su hayatta biliyor oldugum cogu seyin mimari. cok ozluyorum onu, cok ariyorum. guzel gulusunu, kokusunu, tum aileyi toplama gucunu...

ama babaannem de ayri bir huzur verir bana. 77 yasinda, hala bir tabak yikatmaz evinde. gizli gizli yaparim oyle isleri. komik bir kadindir, guldurur. keyfini yerine getirir insanin.

ikisi de yeri ayri...

durust olmaliyim, cocukken ben de en cok anneannemi severdim. anne olacak yasa geldigimde fark ettim ki; babanin annesi de annenin annesi de ayri ayri guzel.
hiç babaannesini görmemiş birisi olarak ben anneanne diyorum.
babanne bir tık ondedir.
bilemeyecegim karsilastirma . ben dogmadan ikisi de sizlere omur. ozellikle kucukken cok ozenirdim. komsumuzun cocuklari vardi mesela .onlar hep anneannelerine giderdi .babanneleri gelirdi. en azindan birini gorebilseydim derdim .birgun babama bu konuyu actim.

+ ne anneannemi ne de babannemi gordum baba . .
- olsun sen de babani gordun.

evet ben de babami gormustum.
doğduğum günden itibaren her ne kadar babamın öz annesi olmasa dahi babaannemin kucağında büyüdüğümden babaanne derim. anneannemi hiç sevememiş biriyim. nedense dayımın çocuklarını daha çok sevdiğini düşünmüşümdür hep. her ne kadar öz olmasa da babaanne derim.
anneannedir. belki senede bir iki kez gördüğüm için ama annemin ailesi hep daha sempatik gelmiştir bana.
anneye göre babaanne kötüdür. babaya göre babaanne mükemmeldir. bana görede kim daha çok para verirse..

şaka bir yana aralarında hiçbir şekilde karşılaştırma yapılmaması gereken insanlardır. candır onlar, paranın canı cehenneme.
Babaannemi tanıyamamış olmama rağmen anneanne alır. Geveze hatun sevilmez mi ya tarlaya karpuz eker minicikken üzerine adını kazır bütün torunlarının sonra herkes gelir karpuzunu koparır. Mest okur o anda siz de gidip tontiş yanaklarını koparmak istersiniz
ikisininde bende ayri ayri yeri olan ayirt etmeyecegim sevilesi insanlardir.
Benim icin ikisi de anneanne. Hep o halamin cocuklari yuzunden, allahsizlar. Sirf bi ben babaanne demeyim diye anneanne diye diye oyle kaldi. Al simdi de anneanne diyorum kadina. Sonra karisiyor tabi hatlar. Her seyi gec anneanne candir yani babaanne olanindan iste sen anladin sozluk.