bugün

kitaptan kitaba değişen önermedir.
bir suç ve ceza, sefiller, vadideki zambak bunu başarabilirken günümüz post-modern ve dizüstü edebiyat kitaplarının çoğu klasiklerdeki başarının yanına bile yaklaşamamaktadır.
Yeryüzünden bulutların üstüne çıkmak, kitabın kapağını kapadığında yaşadığın dünyaya daha başka bakmaktır.Çoğu zaman yapamadığımız düşünme yetisini kazanmaktır kitap okumak.Keşke her evde vitrinlerde fincanlar, süs eşyaları olacağına yığın yığın kitaplar olsa.
aşırılığa gerek yoktur. biten her fantastik romanın ardından okuyan kişinin yaşama dönmesi belli bir süre alır.
Çeşitli sebepleri olan durumdur. bazen dayanılmaz hale gelen bir acı, bazen biran önce sona ermesini istediğiniz zor günler, bazen ise elinizden bırakamadığınız sürükleyici bir kitap... v.b.

bazı hallerde gerçekten kitaplar arasında kaybolmak, dünyadan soyutlanmak istersiniz.

Hayatınızın en acılı ya da en zor ve çetrefilli günlerinde kitaplara sığınırsınız. iyi gelir mi? orası tartışılır.

Fakat yine de alır götürür sizi içinizdeki acıyı yok edemese de bir anlık bile olsa unutturabilir belki...

Gerçi o kadar zordur ki... bazen sadece gözlerinizin okuduğunu fark edersiniz. kitap biter. düşünürsünüz ve hiçbir şey hatırlamadığınızı görünce eee okudum ama dersiniz... Evet okumuşsunuzdur. Fakat sadece gözünüzle okumuşsunuzdur. Beyniniz olaya eşlik etmediği, edemediği için hiçbir şey anlamamışsınızdır.

Ancak kitap okumak güzeldir. Okumak güzeldir.

ister acılarınızdan, ister zor günlerin ya da durumların biran önce geride kalmasını istediğinizden, isterse de gerçekten kitabın sürükleyici olmasından dolayı olsun...

yeter ki okuyalım. okutalım. okuduklarımızı tavsiye edelim
bazen kişinin çevresindeki insanlara göre tuhaf sayılacak bir şekilde konuşması demektir.

aynı anda farklı türlere ait 3 ya da 4 kitap okuyan biriyim.
bunlar 1 ya da 1.5 haftada bitiyor ortalama olarak aynı günlerde.
kitaplardaki cümleler hani bazen kafiyeli ya da düşündürücü olur ya, öyle konuşuyorum istemsizce.
insanlar bakıyor tip tip.
genelde devrik cümleler kurarım ben zaten.
şiir kitaplarına bayılıyor değilim aynı zamanda.
kendini entelektüel göstermek isteyen yazar isyanı.
Doğru önermedir. Bir hocam kitaptan başını kitaptan kaldırmayan yeğeni için kitap okumayandan farkı yok demişti. Kitap okumak çok önemlidir ancak bu gerçek dünyadan seni koparıyorsa kötü. Bu kitaptan yaşama ilişkin bir şey çıkarmıyorsun demektir.
ergen olduğum zamanlarda bir dönem yaşadığım kopuştur. neyse ki şimdi o kadar aşırı şekilde okumuyorum. her şeyin olduğu gibi kitap okumanın da aşırısı bazı yönlerden kendinizi feda etmenize sebep oluyor.

edit: ya yaşadığım şeyi söylüyorum niye bu kadar eksiliyorsunuz? sanki kötü bir şey dedim.
Kitap yerine roman getirilmesiyle dogru olacak onerme. Zira tarih, cografya vs. Kitabi okursaniz kopmazsiniz dunyadan.
derine inerek kitap okumak bir nevi meditasyondur. insan dünyadan kopar ve bambaşka bir atmosfere ilerleyip rahatlar. bu atmosfer sadece size aittir.
rahatlatan bir gerçektir.
Bombaların patladığı bir dünyadan kopmak en haklı yoldur.
Evet doğru. Çünkü belli bi süre sonra bu dünya gözünüze eksik gelmeye başlıyor ve kendinize yeni bir dünya kurmaya başlıyorsunuz. Ve bence en iyisi en mantıklısı da bu zaten. En kötü kitabı en iyi insana tercih ederim.
her şeyin fazlasının zarar olmasından dolayı aşırı kitap okuma da zararlıdır. tabii kitapçı romantikler bu düşünceyi pek olumlu karşılamazalar.
Kopun denilendir. Zira dünya bombok bir yerdi iyice boktanlaşıyor.
Ben de kopmuştum bi aralar dünyadan keşke öyle kalsaymışım. Dünyanız bir halta yaramıyor. Tekrar Kopmak için elimden geleni yapacağım.
Kesinlikle vardır öyle bir şey.
Bir süreden sonra kitaplara o kadar kaptırıyor ki insan kendini gerçek dünya çok yavan, çok eksik geliyor. Bu kötü bir şey mi? Bence değil. Kişinin kitaplarıyla kurduğu dünya, gerçeğinden daha güzel.
insanlar da dünyadan koparıyor. yeter ki kitaplar koparsın. ruhuna insanlar gibi zarar vermez.
kesinlikle doğrudur. ara ara insanlara tahammül edebilmek için kitap okumayı kesmek gerekmektedir.
büyük huzur verdiğindendir..