bugün

sivri gagası ile ağaçları oyup, içindeki kurtçukları mideye indirerek beslenen, ormanlardaki "tık-tık-tık-tık" seslerinin sahibi kuş türü.
en bilindiği için;
(bkz: agackakan woody)
en popüler kakanı için;
(bkz: woody woodpecker)
ağaca gagasını saniyede yirmi kez vurabilen canlıdır.
bir kanun kaçağıyla, bir prensesin yollarını kesiştiren tom robbins hikayesidir. tom robbins'in klasik hatlarını barındırır. bir postmodernizm eleştirisidir. cinsellik ve detaylar yine had safhadadır. herkes yine kitap bittiğinde anlamak istediğini anlamıştır. altın top'a ne olduğunu sorgular. günümüz aşklarına, doğum kontrole ve çevre sorunlarına dem vurur. bu sefer yunan mitolojisine değil, farklı efsanelere dem vurur. camel sigarasına atfedilmiştir. camel'ı kutsar. ve günümüz aşklarını henüz kendi kendisini tamamlayamamış insanların, kendisini bir başkasıyla tamamlayabilme çabası olarak tanımlar. tekila'yı kutsal su'ya çevirir.
(bkz: still life with woodpecker)
eskiden evimizin hemen yanındaki tahta telefon direğine dadanmıştı bir tanesi. telefon hatları yer altında değildi o zamanlar. sabahın kör saatinde, daha güneş doğmadan başlardı faaliyete. tak! tak! tak! önceleri bana biri "ağaçkakan ağaca vurunca bildiğin balyoz sesi çıkarıyor" dese tövbe billah inanmazdım. ama öyleymiş. hayvan yaklaşık 1 hafta düzenli olarak her sabah o direği oydu. nedense sonra bir anda çekti gitti.

renkli, gösterişli güzel bir kuş hayvanı.
200'den fazla ağaçkakan türü mevcutur. Her birinin kendine özgü delme hızı ve ritmi vardır. Bazıları ağaca saniyede 16 defa vurabilir. Bir ağaçkakan kafasını her vurduğunda yerçekiminin uyguladığı gücün bin katını uygular. Bir başka deyişle bir astronotun dikey havalanış sırasında maruz kaldığı basıncın 250 katı. Kafalarının kırılmamasının sebebi şokun hemen hemen tamamını emen süngerimsi kıkırdak yastıktır. Ayrıca ağaçkakan her vurduğunda kafanın içindeki bir kas, beynin içinde bulunduğu keseyi gaganın tersi yönüne çeker.

Ağaçkakanın vururken ki amacı her zaman için yemek aramak değildir. Bu haberleşmeye ve eşleri çekmeye yarayan türe özgü bir imzadır aynı zamanda. Ağaçkakanlar genelde tınlamanın yüksek olduğı malzemeleri, örneğin ölü ağaçları, metal su borularını ya da ahçap saçakları tercih eder. 1995'te bir çift ağaçkakan Discovery uzay gemisinin dış tankının köpük kaplaması üzerinde 200'den fazla delik açmış ve mekiğin fırlatılmasının gecikmesine sebep olmuşlardır.

Ağaçkakanın diğer kuşlardan ayıran en önemli özelliği de dili ve burnudur. Bazı türlerde burun uzunluğu kuşun üçte ikisi kadar olabilir. Yapışkan bir salya kaplı burnun iki ucunda kanca bulunur, en sonundaysa kulak bulunur. Ağaçkakan dilini dışarı fırlattığında güçlü kaslar tabana yakın bir yerde büzülür ve kemikleri ileri doğru iterler, böylece dil gagadan dışarı doğru itilir. Dilinin ucundaysa Herbst'in zerreleri adı verilen ve bir böceğin yarattığı en küçük titremeyi bile kadar basınca duyarlı sinir uçlarının yoğunlaşmasından oluşan kulağı vardır.
dili, tüm hayvan organları arasında en muhteşem olanıdır. O kadar kusursuzdur ki evrimin yanlış olduğunu kanıtlamak için bu kuşu örnek gösterirler..
yunan mitolojisinde geleceği görme yetisi olduğuna inanılan kuş.
(bkz: picus)
sosyal güvencesinin olup olmadığını merak ettiğim hayvan. akşama kadar (günlük ortalama 8 saat) evimizin yanındaki ceviz ağacına tak tak tak vurur durur.
--spoiler--
galiba aşk asıl kanun kaçağı
--spoiler--

tom robbins in kitabıdır efenim.
görsel
(bkz: woody woodpecker)
bluetooth'un yeni cıktığı donemlerde bu ağackakan'ın küfürlü bi gülüşü cınladı kulaklarımda.

amınağ koyim, amınağğ koyiim huhahahaha diye.
gelecek vaadeden rapçi.
Asıl adı Burkay Yalnız olan Türkiye de Spoken Word tarzını en iyi yapan bağımsız müzisyenlerden biri.*
(bkz: ağaçkakan kovucu)
müziğine hayran kaldığım insan. Gerçek adı Burkay Yalnız olan çok samimi kişiliktir.
tanışmak istediğim, türkiye'de rapi en iyi şekilde işleyen kişidir.
yeni parçasıyla beni benden almıştır bir underground emsisidir.

http://hiphoplife.com.tr/...n-olmedim-delirmedim.html
hayran kalınası bir müzik yapan gayet harika bir müzisyen. türkiye'de rap piyasasında bu kadar dolu, bilgili bir adam daha yok üstelik tarzı da on numaradır.
"woody" olanı da vardır bunun.
"aha aha ahaha aha ahah ahahahahaa" diye gülüşü vardı, çok güzeldi.
okumakta olduğum tom robbins kitabıdır. henüz başlarındayım ve sıkılıyorum ama kitap tom robbins'in olunca bırakmak istemedim.
entelektüel rapci. Yoksa şair veya yazar mı demeliydim?
camel paketinin arkasındaki deve ve piramitlerin hikayesine takık, gayet eğlenceli, gülümseten tom robbins kitabıdır.