bugün

evet canlar haddini aşması. hem de öyle böyle değil. 'sen kimsin de böyle konuşabiliyorsun?' diye sordurtacak derece aşmıştır. derhal özür dilemesi gerekmektedir. işte o haddini aştığı yazı;

--spoiler--

siz kendinizi ne sandınız?
bravo!rezillikte, çirkinlikte ancak bu kadar zirveye çıkılabilirdi, sizi ayakta alkışlıyorum.yahu biz ne model insanlarla aynı havayı teneffüs ediyoruz?ne çeşit bir akıl bu?kimden yadigâr bir vicdan bu?nasıl bir espri anlayışı bu?ankaragücü taraftarının "fatmagül" tezahüratını duymuşsunuzdur. duymadıysanız rica edeceğim google'a "fatmagül tezahüratı" yazın, videosu karşınıza çıksın. hadiseden haberiniz yoksa, hemen tıklayın.görün kafaları. görün kadına bakışı ve çıldırın.bir grup ankaragücü taraftarı toplanmış. sanırım kendilerini çarşı sanmış (çarşı'ya ulaşmaları için kırk fırın ekmek, kırk kere de dayak yemeleri lazım).espriyi yakaladık coşkusuyla tezahürata başlamışlar. giriş, üç kere arka arkaya; "la lala laay lay laaaa fatmagül'ün suçu neeeee..."devamı aynen şöyle; "hapı aldık patladık fatmagül'e rastladık. fatmagül'ün suçu yok, biz onu bihter sandık. fatmagül'ün suçu yok, biz onu bihter sandık."fonda bir coşku, bir mutluluk, taraftarın bir bütünleşmesi, el ele vermesi ki sormayın.şaka mı bu? değil.böyle bir kendini bozmuşluk, kıvamsızlık, kirlilik olabilir mi?onların namına biz utanırız, onlar utanabilir mi? hiç sanmam. "acaba dizinin tecavüz sahnesiyle ilgili yapılan eleştiriler haklı olabilir mi?" derken, bilirkişiler tecavüz sahnesinin uzun uzun gösterilmesini yanlış bulurken, biz de "saçmalamayın, bu bir dizi, niçin tecavüzü akıllarda normalleştirsin ki" iyi niyetiyle savunmaya geçerken aldık ağzımızın payını.zaten bugüne kadar kadınlara yapılan fiziksel ya da sözel saldırıların kaçta kaçı karşılık buldu ki? üçüncü sayfa haberlerine bakmanız, çevrenizi gözlemlemeniz, hatta kendi anılarınıza dönmeniz yeter.ama ben bu sefer, bu taraftara ceza, acil ceza bekliyorum. çünkü böyle bir tezahürata gülemiyorum, spora yakıştıramıyorum. küme düşsün bu tezahüratı yapan taraftar, acilen!

--spoiler--

sen kendini ne sanıyorsun sayın ayşe özyılmazel? sen kimsin de büyük ankaragücü taraftarını eleştiriyorsun? sen futboldan ne kadar anlıyorsun da 'ankaragücü taraftarının çarşı gibi olması için 40 fırın ekmek yemesi gerek.' diyorsun? seninle aynı havayı soluduğum için ben insanlığımdan utanıyorum esas. o tezahürattaki ironik bir dille anlatılan eleştiriyi, başkaldırıyı bile anlayamadan saçma sapan feminen duygularla köşende bu saçma yazıyı yazıyorsun? ben senden utanıyorum. senin kadınlığından ve o sözde aydınlığından. şairin de dediği gibi 'sizin gibi aydının...'
taraftar 'küme düşsün' demişsin ya taraftar küme düşmez kulüpler küme düşer. bir tezahüratımız var bizim bu konuyla alakalı; 'hükümet düşer, enflasyon düşer ankaragücü babayı düşer.' diye. ankaragücü küme düşmez hele hele deyim yerindeyse itin köpeğin duasıyla hiç düşmez. sen bunu da mı bilmiyorsun?
mke ankaragücü kulübünü bir araştır. ankaragücü taraftarını araştır. ankaragücü taraftarının sadece bir taraftar olmadığını gör. toplumu ilgilendiren her konuda bir tepkisi, bir yorumu olduğunu gör. ondan sonra da çık efendi efendi özür dile. yanlış kayaya çarptın hem de çok yanlış. sabah gazetesine de burda büyük sorumluluk düşüyor. ola ki bu kadın özür dilemezse derhal işine son verilmeli. böyle bir hakaret yutulamaz, unutturulamaz!

--spoiler--

hapı attık patladık
fatmagül'e rastladık
fatmagül'ün suçu yok
biz onu ayşe sandık

--spoiler--

hakaret içeriyor diye silinmesi üzerine canlandırma: hakkımda ayşe hanım tarafından başlatılacak yasal işlemlere razıyım. eğer ki bu tanımımın hakaret içerdiğini düşünürse. hakaret olarak algılanan kısımlar, ayşe hanımın ankaragücü taraftarı hakkında söylediklerinin tarafımdan kendisine uyarlanmasıdır. fazlası yoktur.
gözlemleyemediğim olaydır.
(bkz: nerde kaldı ifade özgürlüğü)
(bkz: basın özgürlüğü)
hapı attık patladık diye başlayan alıntıyı yazan sözlükçü kadar haddini aşmamıştır sanırım.
yazar olması için 40 fırın ekmek yemesi lazım tipin saçmalığıdır. bunlar, o dizi için milyonlar döken, o sahnelerin günlerce reklamını yapan, o sahnelerde türkiye'nin en afrodizyak kadınını özellikle oynatan ve o sahneleri her saat başı tekrar tekrar yayınlayan kanal d'ye veya onun patronu aydın doğan'a en küçük bir eleştiri getirecek yüreğe ve onura sahip değildirler. dizi halkın üzerinde beklenen etkiyi bırakınca, halka saldırmayı bilirler ancak...

istediğiniz olmuştur ve sadece söylem olarak değil, fiili olarak da olacaktır. bi susun oturun lan bari, suçlu suçlu!

edit: taraftar daima haklıdır! ankaragücümegitti tepkisinde de çok haklıdır! tam destek!
tecavüz gibi ciddi bi konuyu dalga konusu yapan güruhlardan daha fazla haddini aşmamıştır..
ayşe özyılmaz'ı alnından öpüyorum. Zaten böyle bır konunun bu derece iğrenc oldugunu da ancak bir bayan anlayabilirdi.
tecavüz cok basıt bırsey değil mi, al tezahüratına konu yap. Bunların hiç biri ne insanlıktan ne de erkeklikten nasibini almış insanlar değil, delikanlılık bunların semtine hiç uğramamış. Filmlere konu olan türk erkekliği bu muydu lan.
ironiymiş.. ulan bi de ironinin anlamını bilseler...

Ahh hapı alıp da bi size patlamazlar ki söyle arkadan arkadan...

eğitim şart demicam, idam şart aq.
çok yanlış yapmıştır ayşe hanım. niçin ankaragücü taraftarını yazına konu ediyorsun ki. belli ki alışkın değiller kendilerini gazetelerde okumaya, heyecanlandılar efendim, düşünemiyorlar. bir otur soluklan, öyle oku, öyle düşün hak vereceksen. eğer hak veremiyorsan ne diyeyim büyüyünce anlarsın. bu gerçekten çok bariz bir konu, tartışılacak gibi değil.
şeytanın gece gece torpilli fısıldadığı konudur. tecavüzü estetize eden ve 70 milyona 70 kez uygulamalı gösterenlere gıkını çıkarmamış, sadece onu tezahüratına malzeme edenlere çıkarmıştır.

tecavüzü sanat haline getirenlere, tekila eşliğinde icra edenlere çıt yok, sadece şaka olarak diline dolayanlara ceza... nerde görülmüş kardeşim?
kendisinin dizide geçen bir saldırıyı büyütmemek gerektiği konusundaki açıklamasının yanlış olduğunu kabul etmiş, buna karşın ortalık yerde bir hemcinsine çirkin bir göndermede bulunanların hatasını gözler önüne sermiş köşe yazarı.
bu ülkede, bir günde binlerce kadın sokakta, ne yazık ki sözlü olarak taciz ediliyor. ankaragücü gibi büyük bir camianın taraftarının, böyle sözü geçen bir tribünün de bunu tezahurata uyarlaması değil, buna tepki göstermesidir beklenen.
ciddiye bile alınmaması gerekir. zira Gider yapma aptal mısın/ Bir nefes al ona kadar say/ Dalai Lama sana anlatsın tarz sözler sarfeden bir kişiyi ciddiye almak gerektiğini düşünmüyorum ki fatmagül'ün suçu ne dizini yayınlatan aydın doğAN gibi sadece parayı düşünen bir patronun ergenlik yaşındaki kızların okuması için gazeteye alınmış bir fasulyeden yazardır.
televizyon dizilerinin acımasızca yedirmek istediği her türlü boku aynı acımasızlıkla karşılayan bilinçli bir taraftar grubu görülmektedir. asıl konu fatmagül ya da bihter olmamalıdır. doğrudur ya da yanlıştır ancak her tribünde küfür vardır, bu zamana kadar "ananı s..." türünden küfürler eden taraftarlar geçen hafta fatmagül'ü tecavüz konusu altında ele aldığında olay çıkmaktadır. ve tekrardan bu zamana kadar "ananı s..." değilde, "annene tecavüz edeyim" diye bağırılmış olsaydı, ayşe özyılmazel aynı yazıyı "ananı s...." diyen bir taraftar grubuna yazmış olurdu. kelimelere çok fazla takılmamalı, sonuç olarak ankaragücü taraftarı da tecavüzcü zihniyeti taşımıyordur. hepsinin evvelinde ne bihter diye birisi vardır, ne de fatmagül. o halde her şey yolunda.. kimseye tecavüz yoktur.
valla ben besteyi beğendim ve güldüm kendisinin de dediği gibi bu sadece bir dizi ve sadece onun üzerinden yapılan espiri saçmalamasına gerek yok ayşe ablamızın ...
türk erkeğinin, türk kadınına bakış açısını yansıtan mükemmel bir makale.
dizi bir senaryo çerçevesinde yazılır di mi. Gerçeklikle alakası yok yani, Ayşe Hanım hangi gazetede yazıyor bilmiyorum, ama bu sahnenin tekrarını defalarca gösteren, her haber bülteninde gözümüze gözümüze sokan Doğan medyasının organlarına en ufak eleştiri getirmeyip (malum kapıdır neticede çarpmamak lazım, iş düşer falan ilerde), böylesine bir olayı resmen ti'ye alan taraftar grubuna çatması komedi. Taraftarlık bu zaten, gündemde olan şeyleri alırsın çevirirsin takımına uyarlarsın, ya da sosyal mesaj verirsin, ya da dalga geçersin. En nihayetinde gülüp geçilecek kaale bile alınmayacak bir besteye, köşeyi ayırmak, ama bu tecavüz olayını gözümüzün içine içine sokan Doğan medyaya en ufak bir laf etmemek, yavşaklıktan başka bir şey değildir. (fazıl say stayla)

edit: amma çok doğan medya yalakası varmış sözlükte, ağırına gitmiş yazdıklarım...
1910 ankaragüçlüler derneği resmi web sitesinin de değindiği konu. terbiyeyle ilgili güzel bir yazıyla cevap vermişler. buyrun okuyun;
http://www.since1910.net/Haber/terbiye-uzerine
sporx.com yazarlarından tolga özek de konuyla ilgili aşağıdaki yazıyı yazmıştır.
--spoiler--
ayşe özyılmazel
sabah yazarı ayşe özyılmazel'in açıklamalarını yadırgadım. bu konuyu eleştirmesine diyeceğim bir şey yok ama her taraftar böyle esprili tezahüratlar yapar, bu onların öyle şeyler yapacağı anlamına gelmez, zaten “karakter” rolleri için yapılmış bir tezahürat, bundan büyük heyecanlar duyduğunu da sanmıyorum kimsenin. açık açık gerçek bir isime benzeri ya da farklı yönde tezahürat yapılırsa bu yanlıştır. bunu hangi taraftar grubu yaparsa yanlış olur. bir taraftar grubunu hem de gereksiz yere karşısına alması son derece saçma oldu. yazar olmakla spor yazarlığına özenmek ya da futbola dair eleştiri yapmak arasında “iletişim dili” anlamında benzerliklerden ziyade farklılıkların bulunduğunu, farklı bir dil kullanılması gerektiğini de böylelikle öğrenmiştir. sanatında ve farklı konulardaki yazılarında başarılar dilerim.
kendisi veya bir şekilde bu yazıyı iletenler, okuyanlar bilsin ki, bu satırların sahibi yeri geldiğinde ankaragüçlüleri eleştirmiş biridir.
--spoiler--
tanım : ayşe özyılmazel'in saçmalıkta sınırları zorladığı,köşe yazısı gibi bir şey.

http://www.since1910.net/Haber/terbiye-uzerine

şurada ankaragüçlü kardeşlerimiz zaten terbiye sınırları içerisinde gereken cevabı vermişler.kendilerinin sonuna kadar arkasındayız.başlığı açan kardeşimi de gösterdiği tepkide son derece haklı buluyorum.
herşey bir yana ankaragücü taraftarının çarşı gibi olması ne demektir yav! ankaragücü taraftarı(gecekondu) 3-5 ergenin bir araya gelip saçmalada rekor tanımadığı bir taraftar topluluğu değilmi? daha doğrusu taraftarcık topluluğu.neyse bunlar bi yana ankaragücü taraftarının çarşıyla kıyaslanması bile angaragüçlü bebeler için birşeydir nitekim.
istanbulun kızları adlı şarkısına new yorkta klip ceken kişinin her konuda kendini (bkz: bilirkişi) görmesinden kaynaklanmaktadır...
her konuda yazmak zorunda değilsiniz.
bir kadının kendi cinsini korumasıyla beraber vuku bulmuş olay. ancak şu var ki; haddini aşan ayşe özyılmazel değil ankaragücü taraftarıdır. birkaç taraftar(ki bunlar için daha doğru bir deyim var aslında, neyse) çıkıp kadını aşağılayıcı sloganlar atınca haddini aşmış olmayacak, ama bir kadın köşe yazarı çıkıp bu yapılanları biraz sert bir dille eleştirince haddini aşmış olacak. böyle çifte standart olmaz.
ayrıca fatmagül'ün suçu ne dizisindeki tecavüz olayını ağızlarından salga akıtarak slogan yapan bir topluk marazi duygulara sahip birer sapıktır.
Ayşe'nin kendini tutmasıdır. Ana avrat küfürle eleştirilmesi gereken durumu,kelimelerini seçerek eleştirmiştir. Bir daha sevdim.
ankaragücü taraftarının reklam yapmasına neden olmustur. hadi yine azcık eziklik attınız, sevinin.
"inönü de ananı ... beşiktaş", "altımdan geçen fener yesin touchaklarımı" normal, hap attık fatmagüle atladık mı anormal arkadaş! ahlkaksızlık edepsizlik futbolun mezesidir. bu böyle biline.
ankaragücü taraftarının böyle bir durumu kullanıp tezahürat yapması gözümde büyük ankaragücü taraftarını küçültmüştür ki ankaragücü taraftarını takımdan daha cok seven biri olarak.
ayşe özyılmazel ne deseydi harika bir tezahürat bravo mu deseydi. yazık bir de bu kadını haddini aştı diyorsunuz. haddi aşan belli. utanmadan mantığa bürümüşsünüz bir de yaptıklarınızı.
(bkz: köşe yazarlarının kalitesizliği)

köşesine oktan boktan konuları taşıyıp, ne yazdığı belli olmayan, babası ve kendinden yaşca büyük medyatik sevgilileri sayesinde bu işe adım atmış iş bilmez yazarın patavatsızlığı.. dikkat çekme cabası..

ayrıca, kendini bu kadar rezil etmesi gözden kaçmamıştr. ne anlar acaba tribün kültüründen? hayatında kaç kere marş söylemiştir, kaç kere deplasmanlara gitmiştir. ha gitsin demiyorum.
taraftar kendi köşesinin yazarıdır. şiirler yazar, siyaset yapar, eleştirir, beğenir..

iş bilmez, kalemine soktuğumun yazarı;
herkes kendi köşesinden sorumludur.. ne senin yazdığın taraftarı bağlar, ne taraftarın 'fatmagül ün mına koym' demesi seni bağlar. otur oturduğun yerde.. çok gündemden düştüysen, kendine yeni bi medyatik sevgili bul.. (fenerbahçeli rambo olabilir)

bak, senin köşende yazdığın sikimsonik yazılar bizi ilgilendirmez. bizim ettiğimiz küfürler, yaptığımız tezahüratlar seni bağlamaz.. dedim ya, senin dünyan ayrı, bizim dünyamız çok ayrı. senden daha fazla eğleniriz, senden daha fazla severiz, paraya tapmayız, formalite işlere kapalıyız.. evet, çok farklıyız..
haddini aşan sensin, taraftar değil.. milyar dolarlık kulüpler taraftarlara mahkumken, sen orada emekçi insanlara laf edemezsin.
tekrar söylüyorum, senin yazdığın ota boka yaramaz konularla biz ilgilenmeyiz. biz de seni ilgilendirmeyiz..

nihayetinde;
şen şiir bile yazamazken, adamlar dünyaları ipine sarıyor.. sus, otur, kokoşluğunu bil..
bu kültüre bulaşma, kaldıramazsın..

not: ankaragüçlü değilim..