bugün

d e şeklinde yazılır. öğrenin bunu artık.
(bkz: çok güldük başımıza bir şey gelecek)
Türkçe'de en çok yapılan yazım yanlışı olduğunu düşünüyorum. koskoca okumuş insanlarDA bile var bu eksiklik.(insanlarda - bitişik). "hayvanlar gibi insanlar DA kirlenen doğadan zarar görmektedir" filan gibi bir cümle kurarsak o zaman ayrı yazılacak tamam mı çocuklar?.
bağlaç olan de olması muhtemeldir.
Beni kitap yazarken en sinir eden bağlaç. Bazen en sona denk gelir ve devamını nasıl getireceğinizi anlayamazsınız.
77:77:77
http://sonsuz-7.blogspot.com/null
http://galeri.uludagsozlu...yr%C4%B1-yaz%C4%B1lan-de/
"dahi" anlamındaki -de, -da ayrı yazılır. iyelik eki ise bitişik yazılır. dikkat edilmezse cümlenin anlamını çitlembik edebilir.
"ben de sana geliyorum"(ben dahi ...).
"bende bir emanetin var" (benim üzerimde, benim iyeliğimde ...).
görsel
bağlaç olan de da'dır.
yahşi cazibe'deki tuti'nin verdiği örnekte olduğu gibi

--spoiler--
einstein da böyle diyordu.
buradaki da arı yazılır. dahi anlamında yani. çünkü einstein dahidir.
--spoiler--
iki cümleyi birbirine bağlayan 'de' nin ayrı yazılması hep hüzünlendirir beni.*
Uludagsozlukte pek ayrilmadigi gorulen zamazingo. Ek yani.
boynu büküktür bu de''nin hem herkes tarafından kullanılır pervasızca, ama ayrı yazılması gerekiyordur, allahtan dil bilgisinden zerre bi bok anlamayan insanlar sayesinde çoğu zaman mutlu olmayı da becerebiliyor ama üzerinde seküler bir baskı var devlet el atıyor ona.
senin için de uğraşıyorum.
senin içinde uğraşıyorum.
önüne "-" işareti koyulmayan de'dir. o işaret kelimeye birleşik yazılan eklerin önüne getirilmelidir. "dahi anlamındaki -de ayrı yazılır" demek büyük bi hatadır yani. bilmeyene öğretmiş olalım böylelikle.
görsel
ayrı olması gereken yerde ayrı yazılmaması sık yapılan hatalar arasındadır. bir çok kişi tarafından de'nin ayrı yazılıp yazılmayacağı önemsenmiyor. ben de bunlardan biriydim. sonra bir kaç yerde bu durumdan veryansın eden birilerini görünce eski defterimdeki yazılara baktım ve aynı hataları yaptığımı fark ettim. aslında ben "de"nin nerede nasıl yazılacağını biliyormuşum. çok fazla önemsemediğimden yapmışım yanlışları. hata yakalama timinin sürekli böyle hataları yakalama çabası beni de paranoyak yaptı, bende de bu hatayı yapanları gördükçe uyarma isteği oluştu. aslında demem o ki bu hatalar olur. sebebi bilmediklerinden değil, hızlı yazdıkları için önemsemediklerinden olabilir. tabii olmayabilir de!! bazen de bitişik yazılması gerektiğinde ayrı yazma hatasına düşülür. aynısı "ki" için de geçerli.
benim kankamdır. Severiz kendisini .
dahi anlamındadır.
Örneğin:
-Mehmet de gelecek.
-Mehmet dahi gelecek.
gettodur o. dışlanmış, hor görülmüş, itilip kakılmış, hatta kakılıp itilmiştir.
mantık hatasına düşmüş kuraldır. çıkarıldığında anlamı bozulmuyorsa neden cümlede kullanıyoruz.
ayrı yazılan de'yi bitişik yazıp sonradan ayıran kişi gibidir bu de.
bir yalnızlık, bir uzak kalmışlık.
en baba de'dir o.
candır o.
yanlızlar rıhtımındaki de ekidir. her zaman ayrı yazılır ve dışlanır. bazılarına dert olur. birleşik yazsan imla hatası var deyip ayırırlar de yi.
bazen de "ahmet te gelecek" gibi şekillerde karşımıza çıkar ki hiç çekilmez. ilkokuldan beri türkçe öğrenen millet nasıl oluyor da bu bağlacin kullanımını bilemiyor ?
bir cümle okuyorum, cümlenin sonuna geldiğimde kastedilenin o olmadığını anlıyorum. özellikle de sesli okurken duraksamaya, allah allah, demeye neden olur. doğru yazın lan şu amk bağlacını !
ayrı yazılan.

dedim mutlu musun?
Çokta sikimde.(nasıl yazcaz lan?)
Nasıl yazacağını bilmeyen salakların
yaa ben ole şylre takılmyrmm :/ dediği bağlaç.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar