bugün

plato'nun heraklitos'un agzindan aktardigi soz, ancak baska kaynaklardan da yakin versiyonlari rivayet edilmistir.

aslinda heraklitos'un diger yazdiklariyla birlikte okundugunda, bu soz surekli degisimi vurgulamaktan ziyade zitlarin birligi argumaninin bir parcasi olarak cikiyor karsimiza.. ancak eflatun bunu bulundugu context*ten cikararak, goruntuler aleminin degiskenligini ve geciciligini gostermek uzere kullaniyor.

bundan daha babasi icin, (bkz: ayni nehirde bir kere bile yikanamazsin).
bunun sebebi, hem akan suyun, hem de kişinin aynı kalamamasıdır.
kimi zaman tersi mümkün olan durum..*
(bkz: aynı nehirde iki karpuz yıkayamazsın) *
(bkz: aynı zehirle iki kez ölemezsin)
(bkz: aynı nehirde iki araba yıkaamazsın)
herakleitos- selam oğul

türk- aleykümselam dayı

herakleitos- sana bir öğüt vereyim mi?

türk- ver babam

herakleitos- aynı nehirde iki kez yıkanamazsın

türk- yok yaa..yıkanırsam ne vercen?
felsefik bir sözdür.aynı nehire girsen de sular değişmiştir.suları takip etsen yer değişmiştir,2sini de değiştirmedin diyelim zaman değişmiştir,onu da ekarte ettin diyelim sen değişmişsindir şeklinde yorumlanabilir.
nehir özel bir mülkün içinde yer alıyorsa ve ilk yıkanışınızda arazi sahibinin ahırında hoş bir anınız olduysa ikinci kez yıkanmanın birazcık g.t istemesi durumu
şahsiyeti koşturarak el yıkamaya itecek suyun yere göre hızına yetişince noldu moruk denilecek gaza getirme sözcükler birligi.
değişimin asla kesilmeyen dinamiğini vurgulayan, herakleitos' un felsefesinin temelini oluşturan cümle.
(bkz: değişmeyen tek şey değişmektir)
her ne kadar bildik bir söz de olsa, anlam bozukluğu içermektedir... iki kere yıkanamayacak olduğumuz şey, nehrin o anki suyudur; evet ama nehir dediğimiz şey, suyun geneline verilen isim olduğu için, iki değil kırk iki kere bile aynı nehirde yıkanabiliriz... durumu bir diyalogla anlatacak olursak;

a: geçenlerde yeşilırmak'a gittik yine süperdi...
b: biliyorum ahmet söyledi, haftaya gideriz yine...
a: oğlum sen de bi alışsan hep orda yıkanırsın, çok keyifli...
b: siz ne zamandır gidiyorsunuz ki?
a: ohooo! biz 2 senedir hep kızılırmak'ta yıkanıyoruz...

diyalog bi b.k anlatamadı ama siz anladınız sanırım... almadıysanız cümle içinde kullandım ona bir bakın ama sanırım o da bi b.ka benzemedi...

örnek cümle: benim babam aynı nehirde iki kere yıkanmış.

(bkz: bilinmeyen kelimeyi cumle icinde kullanmak)
yıkarnırsın kardeşim eğer ki sudan daha hızlı ilerleyebiliyosan fiziki olarak kafana göre yıkanırsın mis gibi oh.
felsefe dünyasından sokaklara düşmüş en ünlü laflardan...tarihin tekkerrür ve hareketin stabilite edilemeyeceğini sembolize eden söz.
zamanında "çok da sikimde" diyerek karşılık verenlerin olduğunu düşündüğüm söz. hem felsefecisin hem de böyle bi söz söylüyosun adamı sikerler valla, galileo kafasını boşuna giyotin masasında bırakmadı o devirlerde.
(bkz: bir kızıl derili atasözü derki!)
ha siktir lan diye cevap verilecek söz.

aynı nehirde değil 2 kere 2 bin kez bile yıkanırsın. kim engeller. ha akan su için söyleniyorsa, su bir saniyede bulunduğu yeri terk ettiği için söz anlamsız kalıyor.

bu da tinnitus'un sözü:

"Ne kadar ıkınırsan ıkın, yediğinden fazlasını sıçamazsın."
aynı nehirde iki kere yıkanmak isteyen kim sorusuna sebebiyet veren felsefik saçmalama. hayır şahsen benim bi takıntım yok yani, illa da aynı nehirde yıkanacağım diye. yıkanabiliyorsan ne ala, gerisi fasa fiso.
(bkz: değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir)
ganj nehrinde sürekli yıkanan hintlilerin pek tınlamadıkları felsefik sözdür.
doğanın ve insanın devinimi bu sözle özetlenmiştir. insanoğlu diğer her şey gibi sürekli değişmektedir.
ama aynı havuzda iki kere yıkanabilirsin.
a-aynı nehirde iki kez yıkanamazsın.
b-öyle de bir yıkanırım ki... a'sına bile koyarım. cenabet gezmekten iyidir oğlum, nolcak ki lan.

(bkz: düz adam)
yıkanırsın. asıl aynı nehirde bir kez yıkanamazsın. çünkü mümkün değildir.