bugün

türklük gururu ve şuurundan zerre nasibini almamış insanların gerçekleştirdiği eylemdir. avrupa müsabakalarına çıkan takımlarımızda siyah beyaz, sarı-kırmızı,sarı lacivert, yeşil beyaz vs.. renkler gözetmeksizin ay yıldızlı al bayrak altında toplanmak varken neden yavşaklık yapıyorsunuz.. hımmm yavşaksınız olm yavşakkkk...
daha önce köy takımlarına yenilip sekiz yiyen takımların birbirine laf soklarını sonucunda birbirilerini hangi gurursuz onursuz şerefsiz ve haysiyetsizler renk gözetmeksizin destekler. kendisine laf sokan rakip teraftarının takımı desteklemen haysiyetsizlikten öte değildir. şerefli ve onur taraftarlar desteklemez.
külüyen yalandır.biz bilmiyoruz sanki "ayy inşallah yenerler, nede olsa ülke puanı" diyen götverenin yenilince içten içe sevindigini.
futbolu hala vatan millet meselesi sanan bazı eziklerin yavşaklık olarak gördüğü durum.

yav arkadaş, futbol lan bu futbol. altı üstü bi oyun. maç kazandın diye ülkenin refah seviyesi artmayacak, ekonomik sorunları çözülmeyecek, savaşlar bitmeyecek. ya da gelenden geçenden beş yedin diye, ülkede herşey daha da kötüye gitmeyecek.

o çok özendiğin avrupa futbolunda var mı böyle bir anlayış? real madrid taraftarı, lan bu ülkemizin takımıdır diye barselona'nın avrupa maçlarında barselona'yı destekliyor mu? milan taraftarı inter'in destekliyor mu? celtic taraftarı rangers'ı destekliyor mu?...

bunların hepsi rakip olarak gördükleri kendi ülkelerinin takımlarının mağlubiyetiyle mutlu oluyorlar. e doğal olarakta rakibi destekliyorlar.

bi kurtulamadık amına koyim, futbol gibi, erovizyon gibi saçma sapan şeyleri memleket meselesi haline getirmekten.

misal ben ankaragüçlüyüm ve kahpe bizanstan nefret ediyorum. o yüzden beni hiç ırgalamıyo yani üç büyüklerin avrupa'da maç kazanması. bunların maç kazanmasına ben niye seviniyim lan, bana ne? bu adamlar benim rakibim sonuçta.

ha şimdi sen buna yavşaklık diyosan, sende süzme salaksın aga heç kusura bakma.
genellikle galatasaraylı taraftarlardır ve asla fenerbahçeyi desteklemezler. he hepsini katmıyorum, sadece genelleme yapıyorum.

biz fenerbahçeliler olarak avrupada her zaman galatasarayı destekledik, destekleriz. çünkü biz fenerbahçeliyiz ama herşeyden önce türküz.
ah o ne tatlı yavşaklıktır.
neredeyse bütün dünyada rakip takım taraftarlarının yaptığıdır.
milliyetçi olmayanlara yavşak diyen yavşakların çağ dışı iddiasıdır.
godoşluktur.
nerede mücadele ederse etsin kimse sevmediği takımı desteklemek zorunda değildir. normalde sövdüğün takımı gidip de destekleyeceksin öyle mi? neden? avrupa da oynuyormuş. bana ne ulan! avrupada galip gelecek, burada götü başı oynayacak, taraftarlarından hiç söz etmiyorum bile. zaten destekleyenlerin de samimiyetine çok fazla güvenmiyorum, samimi olanlarda koyu birer fanatik değildir. futbolu zevk için takip ediyordur, rakip takımı da sırf milli duyguları sebebiyle destekliyordur. zamanında ben de destekledim, ama gol yediklerinde içten içe sevindim, evet böyle de götelek biriydim. şimdi de 'avrupa puanıı yeaaa, yazık yensinlerrr' diyenler götelek.
hepiniz göteleksiniz oğlum.

edit: ksk'liyim. gs'yi de severim.
lan desteklesem ne olacak beyin gücüyle destek verip gol mü attırcaz. not: ankaragüçlüyüm 3-5-2 iki büyükler umrumda değil onları da rakiplerini de tutmuyorum.
http://massimomorattibugu...ftarlk-taraf-olmaksa.html
futbol da milliyetçilik yoktur.futbolda rakip değil düşman vardır,kim koyarsa koysun allah razı olsun vardır.
olmaması gerekendir. Ne olurdu ülke puanımız fazla olsaydı da Almanya gibi olsaydık. Fenerbahçe ve Galatasaray' ın final oynadığı bir Şampiyonlar Ligi ne eğlenceli ve gurur verici olurdu.
rakibi destekleme maçlarında avrupa yavşaklığıdır.
Yavşaklık olmayandır. Bizden bi futbol takımının avrupadaki başarısı tahmin edin bakalım ne kadar umrumda? Sıfır. MaÇ başladığında milliyetÇilik duyguları gelişen insanlardan değilim Çok şükür.
Türkiye'nin ayıbıdır, fanatizmin milliyetçilik damarımızın önüne geçmemesi lazım.
türkiye de futbolda etnik, siyasi, dini vb. etkenlerle taraftar olunmadığı için çok da geçerli olmayan genellemedir.
ailelerde taraftar yapısına bakıldığında, bir aile içinde fenerlisi, beşiktaşlısı, galatasaraylısı bolca mevcuttur. ortak nokta ise babanın memleketi olan takımın da tutulmasıdır. tipik bir türk ailesindeki taraftar yapısıdır. olmayabilir de. karışık taraftar profilleri bir ailede barınabiliyorken neden rakip takımın maçına sevinilmesin ki?
meselemiz ise; evinde rakibi alkışlarken, sokağa çıktığında kendi taraftarlarıyla biraraya geldiğinde rakip için küfürler etmektir. medyamızın çok etkisi var bu konuda.
bunu söyleyenin yapmış olduğu iki yüzlülüktür.
galatasaray - bursaspor maçından sonra "Cimbom şeftaliyi yardı, kestaneyi çizdi", fener - ordu maçından sonra "Ordu erkek gördü" diye manşet at, sonra bu insanlardan utanmadan avrupa'da destek iste. bu takımlar zaten türkiye'de yabancı kupa'da oynuyor istanbul'a karşı, bangladeş takımı olduklarından.
içlerinde fener galatasaray ve beşiktaş taraftarının da bulunduğu yavaşlıktır. bu işi ilk başlatan fenerin gruplardan sonraki rakibi bate yi küçümseyip fener ile alay eden adi galatasaray taraftarı başlattı. sonra iş methiye düzmeye kadar geldi. helal olsun hepinize aşağılık adamlar. hem fener hem de galatasaray taraftarı. helal olsun size. sanki biriniz barca digeriniz madrid de en büyük kim kavgasına düştünüz.
rakibi desteklemeden ziyade rakibin rakibini desteklememe vardır. yavşaklık değildir, zorla mı ulan!
Hoş bir şey değildir bilhassa bunu bangır bangır ilan etmek, mamafih herkesin istediğini destekleyebilme hakkı olduğundan yavşaklık yakıştırması güzel bir yaklaşım değildir.
futbol gibi bir oyunu bile milliyetçilik davası olarak gören suserleri görmemizi sağlamıştır.
hırslarından, sinirlerinden, kendi takımının rakibi olduğu için karşı tarafı destekleyen insan topluluğudur. çok yanlış bir davranış olsa da türk milletinin kanında vardır. ister istemez türk takımı gol yiyince sevinme duygusu uyandırır. inşallah bu topluluk bir gün kalkıp tek yürek olmayı başaracağız.
hemen hemen her konuya milliyetçiliği katmazsa ölecek adamların uydurduğu saçma sapan önerme. asıl bunun aksini yapmak yavşaklıktır. sırf yabancı bir takımla oynuyor diye, dün ana avrat düz gittiği takımı destekleyen, ya da insanlara hoş görünmek için destekliyormuş gibi yapan adam asıl yavşaktır. ben bir takımdan nefret ediyorsam arkadaş, o takımı hiçbir kulvarda ne şekilde olursa olsun desteklemem mümkün değil. hele hele söz konusu kulüp; şike yaptığı açıkça ortaya çıkıp da hükümet yardımıyla kurtarılan, ve hala daha çirkefliklerine son vermeyen lanet bir camia ise hiç mümkün değil.