bugün

gözardı edilemeyen, tüm dünyanın önüne şlöks diye koyulandır. avrupalı bir velet olarak son zamanlarda bu kıtaya sempatim feci şekilde artmıştı. "avrupam canım benim seni ben çok severim" diyordum. rusya, almanya, polonya, san marino, norveç, estonya, ingiltere, irlanda, ispanya, fransa... avrupa! ayırt etmeden, hepsini kardeşim gibi görüyordum. hala da görürüm. başkadır lan avrupa. diğer kıtalar turistik gezi amaçlı da dolaşılabilir lakin avrupa'sız yaşanmaz.

haritaya bakıp "aslında ne kadar da küçük ibneler topluluğuz değil mi abidin?" diye düşünürsünüz. amma velakin en kudretli kıta ve insan, avrupanındır. avrupa'dır.

oh ulan. içimdeki avrupa aşkı bambaşka olduğundan, uzun zamandır bunu enerjiye dönüştürebileceğim bir platform arıyordum. seviyorum seni avrupa. hatta şey var bak, das lied der avrupaisch menschen, avropa über alles diyordu ünlü düşünür hikmet bandana.
üstün değil medenidir o.
kurallara uymak demeliyiz esasen.
Müzik piyasasında biraz üstünlük kurmuşlardır gözlemlerime göre. tabii biz de ajdarların, peteklerin, demetlerin gezdiği ortamda bu da normaldir ama birçok açıdan üstünlük değil de biraz daha medenilik vardır.
(bkz: aşağılık kompleksi)
aşağılık kompleksinin dışavurumudur. zira başta insan (afrika), uygarlık (sumerler) olmak üzere, sayayım avrupada ortaya çıkmayan/icat edilmeyen şeyleri:

yazı (sumerler), mürekkep (çin), matbaa (gutenberg'i unut/çin), tarım (sumerler), diplomasi (hititler), barut (çin), din (sumerler), bilinen en eski resim (filistin toprakları), bilinen en eski müzik aleti (filistin toprakları), tekerlek (sumerler-erken hanedanlar dönemi), devlet (sumerler), devrim (sumerler-urukagina), heykel (mezopotamya, anadolu, afrika), ölü gömme geleneği (neandherhaller-zagros dağı/ırak), takı (filistin), matematik (sumerler), okul (sumerler), ilk kadın yönetici (puabi/sumerler), para (lidyalılar),...
kurallar bütünü içinde sıkışmış, olağan dışı bir durumda ne bok yiyeceğini bilemeyen, katı-sert kuralcı, pratik zekadan nasibini almamış avrupalıların şişirilip abarıldığı; yaratıcılık, çözümleme, hızlı düşünüp hızlı karar verebilme gibi yeteneklere fazlasıyla sahip türk insanın olsa olsa bir yanılsımasıdır. yoktur öyle birşey inanmayınız.
devam edelim avrupalıların olmayan icatlara:
işçi/esnaf örgütlenmesi (lonca-osmanlı), vasiyet (orhun kitabesi), astronomi (mısır), burçlar (mısır), tarım (sumer), roket (lagari-osmanlı), sosyalizm (şeyh bedrettin), kağıt (çin), alkol (sumerler), tekstil (çin), ilk bıçak, mızrak, ok, (ırak), metali işleme (filistin), ilk bina (sumerler), ateş (afrika), giysi (afrika), avcılık (afrika), silah (afrika), şiir (sumerler), cerrahi (ibni sina), evcil hayvan (köpek, at-filistin), oyuncak (zagros dağları), emzik (çin), biberon (çin), kauçuk (çin), abaküs (ruslar), geometri (iran)...
sadece ezik insanların kurabileceği cümle.
ekonomik durum yada gelişmişlik abkımından bizden üstünmüdür bilmem ama bu felaket gibi durumlarda bizden üstün olduğu kesin.

aşağıdaki fotoğraf ingilterede yaşanmış bir sel sonrasında çekilen foğtoğraf

http://imgarsiv.sabah.com...198AC13EBE4AB948E6B1r.jpg

buda türkiye de sel sonrası fotoğrafları;

http://images.google.com....&start=20&ndsp=20

işte avrupa bu konuda bizden üstün.adam orda hayvanlara bile değer veriyo bizimkiler burda ne alsam kar deyip yok sıvı sabunmuş yok tüfekmiş almaya çabalıyo.lan adam yağma yapmak için zonguldaktan komyon kiralayıp istanbula geliyo be.
bu gerçeğin göreliliğini anlamak için (bkz: mu)
avrupa insanını, bizim çıkmayı istediğimiz ama her seferinde bir şekilde vazgeçtiğimiz yola çıkalı uzun zaman geçmiştir. aradaki fark bunun doğal sonucudur. onlar yıllar önce çilesini çekip bugünkü noktaya gelmişlerdir. biz ise hala yola çıkıp çıkmama ikilemini aşmaya çalışıyoruz.
chapter 1
------------

cok zayif kalmi$ bir fikir. bir gercek degil. bir hipotez. ancak bir du$unce. ortaya surulen argumanlar bu fikrin bir gercek oldugunu ispatlamaya yetmiyor. bilimadamlari, sanatcilar, sanatseverler vs. avrupa'dan cikiyormu$ son be$ yuz yilda. denilen bu.

bunu diyene $u yuzden $a$irmam ben:

"ustun insan" kavrami lehcesinde bulunan bir kimseden ben korkarim, uzak dururum. kaldi ki bu tip "ustun insanlar" sadece o cografyada bulunmuyor. artik google denilen nimetle bu suallere kolayca eri$ilebiliyor. ondan sonra bilgi sahibi olmadan atip tutmuyoruz, degil mi?

bunlar guzel $eyler. degerini bilmek lazim.

chapter 2
------------

ustun insan bir insanin babasidir. o yuzden babanin $arap canagina tukureyim ben. ustunluk nedir? ustun insan kime denir, kime denmez. boyle bir kavramin kaldirilmasi ne derece luzumludur? soyleyim. cok luzumludur, hatta zaruridir. ustun insan diye bir $ey yoktur. ustunluk bir insan icadina, insanin yaptigi bir $eye munasip gorulur. ustun insan varsa, bu insanin kendisidir.

daha acik olmak gerekirse:

butun insanlar ustundur. yahut ustun insan yoktur.

cunku: bir insan diger bir insandan farkli olarak ustunse, diger insan ustun degil demektir. ki bu, kainatin ve e$yanin tabiatina mugayirdir. dolaysiyla avrupa'da insan ustun de efendime soyleyim malatya'da ustun degil mi? yok efendim nereden cikartiyorsunuz bunlari.

ha ben deyim nerden cikiyor:

avrupa'da bulunma firsati elde edememi$ zat-i muhteremler tarafindan cikiyor. lakin nerelerinden cikiyor onu bilemiyorum.
olaya icat, altyapi gibi durumlarin disinda bakarsak eger;
uzun bir sure avrupalilarla ayni evi paylasmis biri olarak diyebilirim ki hicbir üstünlukleri yoktur. kafalarindan üstün olduklarini düsünürler sadece. size sacma sapan sorular yoneltirler. yok hala turkiye de deve mi kullaniyorsunuz, 4 kadinla mi evleneceksin? bu sorulari soran kisinin cografi algi sistemleriyle kesinlikle oynanmistir. yasadigi dunyanin disinda bir dunya oldugunu dusunmedigi icinde okumaz, arastirmaz, boyle kulaktan dolma sacma sapan seyler sorarak asabinizla oynar. belli bir sure sonra kaale bile almazsiniz zaten.
bir diger dikkat cekmek istedigim noktaysa manevi acidan üstünlugun kat kat bizde olmasidir. hazirladiginiz kahvaltiya davet ettiniginizde(ayni evin icinde) kisa sureli bir sok yasar ama sen kendine hazirladin sana yetecek kadar var derler. kendileri kolay kolay birseylerini paylasmazlar. size para verdilerse 10 kere falan geri isterler. sormaktan cekinmezler.
hatta yasadigim bir olay bu arkadaslarin aligilarini gostermesi acisindan cok manidardir. hep beraber bara gidilmis biralar soylenmistir. masada cips alsak mi muhabbetleri donmektedir. ben kalkip alip ortaya acmisimdir. bu arkadaslar tereddüt edip yemezler. aralarindan biri yemek icin sana odemelimiyiz diye bana sorarak yuzumun flash tv dizilerinde berbat oyuncular gibi sekillenmesine ve inanimaz sasirma sebebiyet vermistir.
ne parasi ya actik yiyoruz iste.
kucuk problemler karsisinda dagilirlar, pratik zeka yoktur. herseyi en ince ayrintisina kadar planlarlar. rahat degillerdir. koy g.tune ya yarin yapariz gibi bir cümle duymaniz mumkun degildir agizlarindan. sizden duyarlarsa inanilmaz sasirirlar. ama isi yarina birakmaniza ragmen yapmaniz daha da dumura ugratir onlari.gunlerce hazirlanip planlayarak yaptiklari isin daha basarili versiyonun yatarak kasmadan yapan birini gormek onlari soke eder.
bir diger dikkatimi ceken sey ise avrupada ülkelerin gelismislik seviyesi arttikca insanlarin bencilligi, yalnizligi, sevimsizligi, soguklugu artmaktadir.
genellemek ne kadar dogru bilmiyorum ama ben hic bir hirvattan daha sicak kanli bir fransiz goremedim.
başta ifade etmem gerekir ki,hayat standartları üstünlükse, ben böyle üstünlüğün taa kabilesini,sülalesini fikim!

hayat standartlarının üstünlüğünün sebebi de,emperyalizm,ortadoğu,afrika ve bilimum masum topraklarda kan ve tecavüz ise,ben öyle hayat standartların taaa kabilesini,sülalesini fikim!

bu benim fik(r)im!
yanlış bır genellemedir. avrupa pisliğin, sefaletın içerisindeyken osmanlı en güzel en şaşalı hayatı yaşamaktaydı. avrupanın ortaçağda pisliğiyle oynadığını ne de abuk unutmuşuz. tuvalet kültüründen tutun, giyim, yeme, içme hepsi osmanlının türkün ürünüdür. eğer ilerlemete teknik açısından bakacaksak olaya eyvallah. ama geç de olsa bızde teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı öğrendik, öğrenmekle kalmadık daha da geliştirip bızde komşularımıza aktardık bu teknoloji furyasını. şunu söylemeliyim ki avrupanın alt yapısından tutun, şehir palanına yapılanmalara bakacak olursanız hepsi sömürge sonrasında yapılmış ve asya, afrıka kökenli vatandaşlara sokak taşları döşettirilerek insanlar hunharca çalıştırılmıştır. avrupa insanı evet medenıdır neden olmasın ama bu medenıleşmenın altını astarınıda araştırmak gereklidir. atamın, atalarımızın açlık sefalet içerisinde vatanını kurtarmak için silahsız bir şekilde çarpıştığını nede çabuk untmuşuz. evet türk millti çok nankör, ne vatanının değerını anlayabılecek kadar bilinçli, nede tarihini koruyabılecek kadar cesur yürekli. ama olsun nede olsa aynı kandanız turk kadar asilide yoktur.
tuvalet adabını osmanlıdan öğrenen bir toplum için, en azından soyu osmanlıya dayanan bizlerin kabullenmemesi gereken fikirdir.
(bkz: üstün derken)
(bkz: italyan erkeklerin yakışıklı olduğu gerçeği)
(bkz: sözlükteki vatan hainleri)

(bkz: ybsg)
tek nedeni medeniyettir.
komik bir önerme. üstün? neye göre ya da kime göre? paranın kontrolünü elinde tutmak, siyasi anlamda daha güçlü olmak, bilim ve sanatta ileri olmak gibi başarılar genlere işlenmiş başarılar değildir. unutulmamalıdır ki bu tarz bir önerme yapabilmek için şu an için 25 sene bile etmeyen şu hayatımız yeterli değildir. neden değildir? çünkü dünyada bu tür başarılar sıkça el değiştirmiştir. bir zamanlar dünya'nın hakimiyeti hunlardayken bundan yıllar sonra amerika birleşik devletleri'ne geçmiştir. bir zamanlar teknoloji açısından nazi almanyası en üst düzeydeyken bu bir süre sonra amerikan devletine geçmiştir. bir zamanlar doğu uluslarının halkı varlık ve rahat içinde yaşarken bir süre sonra bu zenginlik batı halklarına geçmiştir. sonuç olarak maddi kavramlar geçicidir ve çabuk el değiştirebilir. bu yüzden bu tür kavramlar üzerinden bir ırkın üstünlüğünü savunmak oldukça saçmadır. milletlerin birbirlerine üstünlükleri tarih süreci içerisinde hayatta kalabilmeleri, özgür yaşayabilmeleri, kültürlerini aktarabilmeleri, ahlaki değerleri ile belirlenir. ve bu tür bir değerlendirme yapılırsa ensest ilişkilerin tavan yaptığı, en önemli değeri kefene alamayacakları para olan avrupa insanı ne yazık ki üstün değil ezik insandır.
doğrudur. ayrıca türkiye de bir avrupa devletidir, türk milleti de avrupalıdır. ama türkiye'de yaşayan diğer azınlıklar avrupalı değildir.*
iddiada üstünlüğün kime göre olduğu belirtilmediğinden "aşağılık kompleksi" diyerek iddianın çürütülmesi mümkün olamayacağı gibi görüş bildirenlerin bazılarını da alınganlık yapma tuzağı içerisine çekebilecek nitelikte, başarılı bir çalışma.
avrupa insanının eğitim ve sosyal yaşayışa intibak'ı üçüncü dünya ülkesi insanlarının çok üzerindeyken, bizim durduğumuz noktanın da üzerinde olduğu açıktır. bunun için onlara kızacak halimiz yok sanırsam. bunu takdir edenler çıkarsa da, "ben akıllıyım" demenin, "sen aptalsın" demek olmadığını anlıyor olmamız gerekli.
hayır, bi de iddiası, tezi, teorisi falan değil, direk gerçeği...
nasıl bir aşağılık kompleksiymiş lan bu.

(bkz: bu gerçekler yeni mi çıktı)