bugün

Dinlerin ve tanrıların hikaye kitabımdan hallice şeyler vaat etmesidir.
Olmayan nedenlerdir. Hiçbir insan ateist olamaz olmamalıdır.
dine karşı olmak. (bkz: jean meslier)

hiç değişmez. ateizm öz bir felsefe değildir. karşıtlıktır. "insan sevgisi" terimini de tapulamışlardır. başka kimse insan sevemez sanki, sadece onlar sever, üstelik güya herkesi severler.

ateizmin temelinde "mazlumu oynamak" esastır. genellikle yalancıdırlar çünkü bilgisizdirler (süs bilimleri hariç). çoğu aşırı duygusallıkla o noktaya gelmiştir. herkesi düşünmeye davet etmek adetleridir. ama sadece adettir zaten, kendileri de pek dürüstçe düşünmezler. onurlu duruş sergileme güçleri ortamdan ortama değişmekle beraber genelde düşüktür.

şu entry'ler komiktir esasında ve ateizmin başka bir üst felsefeye (kelime kaynaklarına) "bağımlı" olduğunu özetler: (#28067176) ve şu (#28067395) ve şu (#28067269) ve daha nicesi..
belki adam ateşte yanmak istiyor. azap çekmek istiyor olabilir.
‘herkesin hayatına kimse karışamaz' sonuçta.
evrene göre din denen şeyin çok basit kalması.
Sen niye muslumansin sorusuna cevap veremeyip cografi nedenlerle musluman oldugunu bilmeyen mallarin bok atmaya calistigi sebepler.

Lutfen tum dini kitaplarin turkcesini okuyup, tarihsel surecte dinlerin olusumuna, ornegin yahudilikte de oruc, carsaf ve sunnet oldugunu bilmek. Hepsinin mitolojiden geldiginin farkina varan.

(bkz: turan dursun) 'un once muftu olup daha sonra ateizmi secmesi ve sokak ortasinda oldurulmesi. Turan dursunun kitaplarini okumak.

Mantik var abi kuranla celisen noktalara bir bakin lutfen. Kurana gore dunyanin yasi ve gercek evrenin yasinin uyusmamasi.
Kuranda niyeyse hic kutuplardan, diger kitalardan bahsetmez. Adamlarin bilgi donanimi sadece arap yarim adasi zaten.

4 buyuk kutsal kitabin ve peygamberin niyeyse ki sadece mezopotamya bolgesine inmesi.o zamanlarda hic orta asya'da diger kitalarda insan yokmus gibi.

Son olarakta her gecen gun evrenin ne kadar buyuk oldugu daha cok belirlenip ufkumuzu acarken Allahin hic bir isi yok mk kalkip insan turunu sinava tutuyor.

O kadar yuce olmasina ragmen ilk gonderdigi dinleri koruyamayip ardi ardina kitap gondermesi.

Son olarak da niyeyse hep magarada ve bilumum insanlarin olmadigi noktalarda vahiy inmesi.

(bkz: yersen)

Sirf kadin olarak bile kabul edilmemesi gerekir.
Hem beni otekilestirip, kisitlayacak. Ahirette kadinlara degil ama tum erkeklere yeni ergin kiz coculari yanu hurler verecek ben de iste mal mal kocami beklicem vay arkadas vaatleri bile cekici degil.

Miras hakki desen hallice, sahitlik desen iki kadina bi erkek. Sikik sikik kurallar olisturup da 9 yasinda cocukla evlenmeyi mesru kilan bi dini hicbir sekilde kabuk edemem.
saçma olan 4 kutsal kitabı okumaktır. Harry potterin felsefe taşı kitabi bile daha iyi dini kitap olur.
(bkz: adem havva masalı)
(bkz: musa masalı)
(bkz: nuh ve tufanı masalı)
(bkz: isa masalı)
--spoiler--
işçiyim, en dipteki hani. Günlük 38 TL ye sabah 5 ten 16.00'a kadar 40 derecede calisiyorum. Bu yüzden Sosyalistim. Bu yüzden Kapitalizme karşıyım. Kapitalizm yüzünden adalete inanmiyorum. Bu yüzden tanrıya inanmiyorum.
--spoiler--
ergen tribine girmektir.

adam dünyadaki işim rast gitmiyo diye tanrıya küsüyo.

arkadaş normal bir şekilde tanrıya inanmazsın anlarım,

hani mantıklı gelmez, daha farklı bir varoluş düşüncen vardır falan.

ama allah a inanıp da,

işi rast gitmeyince,

"yeter ulan yeter inanmıyorum ben" demek ergenlik değil de nedir.
Allahtan umudu kesmek, dualarina cevap alamamak, dünyanın durumu.
allahın olmaması. yoksa bizde isteriz 72 huri ve şaraptan akan ırmaklar.
Ateist olmak daha kolay değildir. insanlar durup dururken ateist olmaz, kimse bir anda ateist olmaz.

Ateist olmak sorgulamaktır, düşünmektir. Buraya entry girmiş yazarların çoğuda bu eylemi gerçekleştiremiyor gördüğüme göre, çok yazık.
Türkiye için; ergen olmak şart tır. Zira 80 li yılların komünizm den etkilenerek ateist olanlar şimdi beş vakit namaz ve orucundalar.

Malesef alevi kökenli ergenlerde çok sık rastlanır. Alevilik kendini tanımlamadığı müddetçe de bu devam edecek tir.

Aşağılık kompleksi; genelde Anadolu nun bağrından büyük şehirlere okumaya giden Üniversitesi öğrencilerinin ordaki zengin ve ağzı laf yapan ergenlerden etkilenmesi ile başlar.

inat olmak, kibir, kimlik arayışındaki özenti, azda olsa isyankar lık buna sebeptir.
işler ters gidince allah a kızıp, "ben inanmıyorum" ya tribine girmektir.

işin daha tuhafı,

işleri daha da ters gitmeye başladığında tekrar allah a kızarlar.
Türkiye için rte'dir.
islam hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak.
olmayan bir varlığın zaten olmadığına inanmak gibi ironik bir sebebi vardır. bu noktadan baktığımda ise hepimizden daha sağlam bir inannç sistemi olduğunu söyleyebiliriz.
fikirde irade ne denli önemli?

mesela şöyle bir şey var mı: ben bur aralar çok sıkıldım ateist olacağım sonra gene müslüman olurum.

ya fikir bu, belli yaşanmışlıklar olur, belli fikirlerin etkisinde kalmak olur, belli kişilerin etkisinde kalmak da olur.

bir şeyler seni sorgulamaya iter ve belli bir fikre doğru yönelirsin.

ama o fikre yönelmen o fikre geçmeden önce verdiğin bir karar değildir, o fikre geçtiğin andır ve o fikre geçene kadar önceden verilmiş bir kararın yoktur.

kimse aa ben şimdi ateist olmak istiyorum, hadi ateist olayım değip ateist olmamıştır.

ateist olmayı veya müslüman olmayı istemezsin, belli fikirlerin etkisinde kalır sorgularsın ve hangisi mantıklı geliyorsa ona yönelirsin. bu senin sonucundur ve sonuçta buna ulaşırsın.

başlangıçta bir kararın olmaz yane.
Cehalet.
soranların çoğunun anlaması zor olan sebeplerdir. anlamadıkları için de kıçlarından uydururlar bir şeyler işte..

"müslüman, hıristiyan veya musevi olmama sebepleri" diye sorsalar anlamaları biraz daha muhtemel yanıtlar alabilirler.

kendi sebeplerimden birini söyleyeyim: müslüman, hıristiyan veya musevi olacak kadar bencil değilim.

izah? anlayana şu kadarı yeter: (bkz: peygamberlerini katleden hain halklar)
Diğer sebepleri muhatap almamda beni etkileyen, can evimden vuran bir sebebi görmeme sebep olan mevzudur. Dini insanları sömürmek için kullananlar. işte benimde farkında olduğum ve birçok dindar görülen, imam, hoca statüsündeki insanlarla husumetlı olmamın sebebi budur. Sen islam a inanırsın, insanların düzelmesi için elindekını gelir davaya adarsın, sözde davanın adamı senin verdiklerinden geçinir. Yav bu nasıl bir dava adamlığı? Allah bizden, canımızı, malımızı, evlatlarımızı, samimiyetimizi istiyor, bu adamlar geçimlerini, mallarını, evlatlarını o yoldan kazanıyorlar. Hiçte küçümsenecek bir mesele değil bu konu. Sonuçta benim şevkım kırılıyor, diğer adamın islam meyilli azalıyor ve kimiside dinden çıkıyor.
E kardeşim, bunu görüyorsun, dini kullananı biliyorsun, dine niye kusuyorsun. Hepimiz aynı adamların elinden bıkmışız.
Müslüman görünümlü cahillerdir. ikincisi ise bencilliktir.Sen üflendiğinde ölebilen bir canlısın ne ayaksın tanrı tanımazsın ?
Ateist olmak için gerekli maddeleri sayiyorum.
1 beyinsiz olmak. Maddeler bu kadar.
dinin içindeki çelişkilere cevap bulamamak.
dindarların dinle çelişkilerine cevap bulamamak.
duanın karşılığını alamamak.
özetle;
o dinin inancından sonuç alamamak.

ateistlik bir dönemdir, öylelerine bir cevabınız yoksa öfkenizi kininizi cehaletinizi de göstermemeye çalışın, çünkü onları bunlar ikna etmiyor muhtemelen, sayın dindarlar.