bugün

atatürk ün islama yaptığı hizmetleri yazmakla bitiremem, bitirsemde anlatamam..

en basitinden, osmanlının son 350 yılında dini 100 kadar kitap basılmışken,cumhuriyet döneminde (1923-1948) 12 cilt kuran ve 19 cilt hadis tefsir edilmiş ve 350 bin dini kaynak basılmıştır. (parasal destek tamamen ataturk tarafından sağlanmıştır.)

cuma namazında, hoca hutbe okuyorya, hani dini bilgi alıyoruzya, işte o da ataturk'ün girişimleri neticeside...

hepimizin bildiği gavur, yurtta mesken tutmuştuda yine onun girişimleri neticesinde, kurtulmuştuk ingilizin kucağında oturup fransızca şarkı söylemekten...
neredeyse o hizmetler bir anlatın da bilelim. mesele islami eserlerin yazılmasında değil. bahsettiğin islami kitapların yazılması konusu ise islamın yanlış anlaşılmasından başka hiçbir halta yaramamıştır. bunu uzun uzun konuşmak lazım aslında.

hutbe meselesi baya güldürdü, sen fikir beyan etme ulan ayı!

şu baban kimdi bilemezdin muhabbetleri de eskidi be bro...
Atatürk'ün islama hizmeti olsaydı. Irkçılığı benimsemezdi. Pkk için gerekli altyapıyı çok iyi hazırlamıştır.
yazıyorum oku ve anla o zaman...

böyle cahillerin yazar olması beni güldürmüyor, malesef ağlatıyor...

1930 lara kadar...
yani selcuklu ve osmanlı dahil yaklaşık 1000 yıllık islami yaşantımızda hutbe arapça okunurdu aslanım...

kimse anlamazdı hutbeyi ama dinden çıkma korkusu (toplum tarafından dışlanma) sebebiyle kimsede sesini çıkarmadı tam 1000 yıl yiğidim, padişahlar geldi geçti ama kimse elini taşın altına koymadı delikanlım...

1927 yılında yasalaştırıldı...

ve şuan senin cuma hutbesini anlama vesile oldu...

kaynak:atatürk ile allah arasında ~sinan meydan (okuyacağını zannetmiyorum da yinede vereyim dedim, okusaydın zaten şimdi bunu konuşuyor olmazdık...)
Cahildir, aptaldır. Sonra da ortada bilgiyim diye dolanırlar.
yobazdırlar efendim. onların din anlayışı bir hocanın ağzından çıkan herşeye inanıp, ona göre hareket etmektir. bu tipler hiç mantıklarını kullanmazlar, hiç kuran'ı okuyup üzerinde tefekkür etmeye yeltenmezler. kafalarına takılan bir şey olduğunda hocalarına sorarlar, ondan aldıkları yanıta itaat ederler.

not:genelleme yaptım, genellememin hataları mevcut olabilir ama gözlemlerimden çıkarttığım sonuç budur.
arkadaşım demek istediğini hiç anlamadım...

anlaman önemli değil, önemli olan yapmak gibi birşey diyorsun...

bir zahmet kuran ın türkçe mealini de okuyunda, milleti artık allah ile kandırmaktan sakının...
din adamlarının kellerini uçurmak ıslama hizmetse ,
evet ! çok iyi hizmet etmiştir.