bugün

bir soru. muhtemelen atam tasagini yiyim bi makarna komur diye aglardınız quhohahah.
Ne yalan söyleyelim, denemezdi, çünkü o an oracıkta veyahut mahkeme adı altında bir yere çıkartılıp idam edilirdi.
Denebilirdi, atatürk modern ve düşüncelere saygı duyan bir insandı. asmak kesmek diyenlerde işte beyni olmayan arizona kertenkeleleri.
kendisine hakaret eden binlerce kişiye açtığı davayı Erdoğan da 'olsun' diyerek geri çekti. göstermelik hareketlere bakacak isek Erdoğan için neler neler diyebiliriz.
diyebilecek gözü pek insanlar elbette olurdu fakat bunların sayısı da bellidir. kalan kimse de gıkını çıkaramazdı. gerçi buna bile gerek kalmadan asılan insan sanki az..
diyemezdin. çünkü çoğu insan onu sever, fazla sevmeyen ise ona saygıyla bakardı.
Sevmiyorum diyebilirdin de, saygısızlık yapamazdın muhtemelen.
Zira Haddini bilen, adap ve usül öğrenmiş bir nesile dahil olurdun.
(bkz: sikerler kamil hepimizi sikerler)
Diyemezdim. Vefat etti hala diyemiyorum çünkü şahsen kendisini seviyorum. Sevmesem bile saygı duyardım en azından. Nasıl ki kazım karabekir 'e saygı duyuyorsam, ali fuat cebesoy 'a saygı duyuyorsam, diğer paşalara ve kurtuluş savaşı askerlerine saygı duyuyorsam mustafa kemal atatürk'e de saygı duyardım. Çünkü insanların önyargıdan bağımsız bir şekilde atatürk'e kurtuluş savaşı gazisi olarak bakması gerektiğine inanıyorum. En azından saygı duyması gerektiğine inanıyorum. Bunu yapabilirsiniz. Zor değil.
Cevabı "Yaşasaydı derdin atatürk' ü sevip sevmemek olmayacaktı." olan sorudur. Refahı yüksek ülkelerin vatandaşlarının yaptığı gibi tamamen türk üretimi arabanla gittiğin iş yerinde, herhangi bir siyasi partinin ya da vekilin bir yerini yalamadan ahlaklı bir şekilde işine bakacaktın, kendi ürettiğimiz yolcu uçağıyla gideceğin avrupa, amerika ya da afrika ülkelerine bakacaktın internetten...
Çünkü o yaşasaydı "egonomi" gerçekten çok iyi olacaktı. Suratına attıran bir otobüs firması çalışanıyla köyüne gitmek yerine yıllar önce bile gelişmiş, şimdilerde döneminin en iyi tarım kenti ya da sanayi kenti olmuş memleketine gayet uygun bir fiyata kendi uçağımızla gidebilecektin. Hatta kendi ülkenin ayak basmadığın kısmı kalmamıştı. Ama şimdilerde kamu malı olan ülkenin sahillerini bile kullanamıyorsun.
içtiğin sigaranı elinden alan olmayacaktı.
Giydiğin eteğe, yudumladığın rakıya kimse laf etmeyecekti. Çocuğuna tecavüz eden başsız vakıflar, onu savunan basiretsiz siyasetçiler olmayacaktı.
Veee en önemlisi ağlayarak "geri dön!" diye çağırdığınız bir adamın kurduğu iğrenç din örgütünden zehirlenmiş tarihinden kalmış en büyük değerlerinden olan ordun, senin verdiğin vergilerle alınmış, başka ülkelerin ürettiği silah, tank, savaş uçağı ve helikopteri ile üzerine ateş açmayacaktı. Kandırılmayacaktın...
ee örneği var.

terakki perver cumhuriyet fırkası sırf bu yüzden kapatılmıştır. yetmemiş serbest cumhuriyet fırkasıda bu yüzden kapatılmıştır.

resme geniş açıdan baktım.
kendisini öldürmeye gelen adamı dahi öldürmeyen, "bir ulusun bağımsızlığı söz konusu olmadıkça, savaş bir insanlık suçudur" diyen adam pek tabii kendisini sevmeyenlere saygı gösterirdi. lakin kendisini sevmeyenler genelde şeriatçılar ve pkk'lılar olacağından darağacına gitmeleri de sürpriz olmazdı.