bugün

bir norveç ata sözüdür,ata bizim ama söz onlarındır.

imkansız ya da hemen olamayacak şeyleri norveç halkı,biraz 'atatürk gibi düşünmek'lazım der ve konunun enine inip boyuna çıkar. *
ülkenin içinde bulunduğu durumda *yaşanılan olaylarda ve buna bağlı oluşacak gelişmelerde hareket tarzı ve vizyonu örnek alınmalı demenin bir başka yolu.

ülke durumu benzetmeleri için
(bkz: lale devri)*
(bkz: gerileme dönemi) * *

Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır.

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. * *sadece içimden geldi

(bkz: kötüleyin korkmuyorum)
muasır medeniyete ulaşmak için emin adımlarla yürüyüşünün adıdır.
ah atam nerde senin gibi düşünen insanlar diye bir soru sormama neden olan söz.
başımızdakiler senin gibi düşünseydi memleketin hali böyle mi olurdu şimdi. nerde bize bıraktığın türkiye?
atatürk gibi düşünme yetisini yitiren addcilerin sıkça sarfettikleri söz...
Atatürkçü düşünceye ve 80 yıllık cumhuriyet kültürüne eskimiş diyenlere hitaben.(Ki nedense 80 seneden öncesi hep hayallerinde yaşar.100 veya 200 sene öncesi eskimiş değildir onlara göre)
Birçok örnek verilebilir.Mesela:
1-Yenilikçi olmak
2-Barışçıl olmak
3-Modern ve güçlü olmak
4-inkılapları korumak
(bkz: atatürk ün gençliğe hitabesi)
5-Yüzyıllardır toplumu sömüren,din gibi hassas konular üstünden kaymak yiyenlere karşı çıkmak.
6-Yine aynı konuda sömürülen ama bunun farkında olmayan zavallıları uyandırmak
Yıllardır hiç bir devlet adamının yapamadığı şey.
uludağ sözlükte birçok kaliteli yazarın en azından yapmaya çalıştığı şeydir. bu kişiler kendilerini önemli toplumsal ve siyasal konulara ilişkin yazdıkları ile belli etmektedirler.
kendi gibi düşünenlere saygı duymarak, atatürk gibi düşünmenin en önemli özelliklerinden birini ihlal edenlerin sıkça kullandıkları terim.
(bkz: ütopya)
(bkz: çok yalnızım be atam) *
norveç atasözü değildir.

o değil de kendi atasına sahip çıkmak için başka ülkelerden örnekler kullanmak da ne şekil bir ezikliktir onu çözen varsa beri gelsin.
norveç atasözü olduğu iddia edilen, insanların ne yapacaklarını şaşırdıklarını en iyi şekilde gösteren hede.

norveçli pek çok tanıdığım var. "x gibi düşünmek" şeklinde bir şey dahi duymadıklarını söylüyor adamlar. araştırmalarım sonucunda da böyle bir şeye ulaşamadım. çok zor değil yani, google'a "atatürk gibi düşünmek"in norveççesini yazıyorsun, varsa bir şey elbet çıkıyor. ama yok.
norveç anlamış
iran anlamış
ingiltere anlamış
amerika anlamış.
mısır anlamış

türkiye halen anlayamıyor ya

yazık...
cebini doldurup rahat etmeyi değil ülkenin geleceğini düşünmektir.
kim milyoner olmak ister yarışması sorusu.
ileri görüşlülüğü ve zeka kıvraklığıdır böyle düşünmek.
atatürk ileri görüşlü değil diyen zevat yanılır. 1921 yılında yaparak yaşayarak öğrenme vurgusu var hala ulaşamadığımız. köy enstitüleri fikri müthiş bir fikirdi örneğin. evet atatürk gerçekten ileri görüşlü idi.
Herşeyden önce eğitim ister. Peki bu eğitimi kim verir? Ah bir bilsek.....
Günümüz eğitimiyle imkansız gözüken bir şeydir.
aslında her türlü eğitime rağmen imkansız gözüken bir şeydir. çünkü o atatürk. tekrarı yok.
kesinlikle norveç veya isveç'te olmayan bir hayali atasözüdür. uzun uzun araştırdım, norveçli ve isveçli arkadaşlarıma sordurdum öyle bir şey yok kesinlikle. türk gibi sinirli olmak deyimi var sadece. başka türk veya atatürk ile ilgili hiçbir şey yok norveç ve isveç'te.
Yapmaya çalışıyorum..