bugün

"ben olmasaydım babanızdı kimdi bilemezdiniz."

ahaha.
"büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. bazı kimseler çağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar. asıl küfür onların bu zannıdır. bu yanlış tefsiri yapanların maksadı islamların kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır."
"benim manevi mirasım akıl ve bilimdir"
--spoiler--

Bilelim ki, milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlerin avıdır.

--spoiler--
''Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.''
Sizler, yani yeni nesil Türkiye'nin genç evlâtlari, yorulsaniz dahi beni takip edecekseniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençligi gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir
''hayatta ki en hakiki mürşit ilimdir. ''
"Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."

"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz. "

"Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz."
--spoiler--

Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir.

--spoiler--
''Türk milleti başına gecireceği insanlarin kanındaki cevher-i asliye dikkat etmelidir.''
vaktiyle trt'de birkaç saniyelik olarak yayınlanan sözlerin giriş cümlesidir, trt'nin zamanında işe yarar şeyler yaptığının kanıtıdır aynı zamanda kısacık olsada.
"Bizim başka milletlerden hiç bir eksiğimiz yok. Cesuruz, zekiyiz, çalışkanız, Yüksek amaçlar uğrunda ölmesini biliriz."
(bkz: ya istiklal ya ölüm)
Iste bu ortam ve kosullarda bile odevin, turk bagimsizligini ve cumhuriyetini kurtarmaktir.
--spoiler--
benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır
--spoiler--
"gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz... benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı kutlu olsun.

gazi mustafa kemal atatürk
--spoiler--
vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır
--spoiler--
--spoiler--
Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.
--spoiler--
--spoiler--
Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.
--spoiler--
--spoiler--
Ne mutlu Türküm diyene!
--spoiler--
''Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, ‘Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.
Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, ‘Ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’
işte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!”

sanırım 80 sene öncesinden bugün ü görmüş yapmamız gerekeni söylemiş . büyüksün atam .
--spoiler--
beni unutmadığınızı söyleyip durmayı bırakın. Benim fikirlerimden doğru olanları takip edin ya da çağa göre fikirlerimi uyarlayıp, muasır medeniyetlerin seviyesine çıkın! böylece bırakın beni unutmayı, yaşatmış bile olursunuz.
--spoiler--
ordan bi rakı kap gel bakim.
atatürk diyor ki: biz cephede savaştık yeni nesil nette savaşıyor.
--spoiler--
Devrimin amacını kavramış olanlar sürekli olarak onu koruma gücüne sahip olacaklardır.
--spoiler--