bugün

Android sürümü: Android 4.3 ve Asus ZenUI arayüzü

Özellikler: 5 inç dokunmatik ekran (HD), 2 ya da 1.6 GHz çift çekirdekli işlemci, HSPA+, WLAN-N, 8 MP kamera, 8/16 GB dahili hafıza, A-GPS, MicroUSB, Bluetooth, Dörtbant GSM.

Piyasaya çıkış: 2014 Yaz (Tahminen)

Fiyat: Belirsiz

Değerlendirme: Adından da anlaşılacağı üzere 5 inçlik bir ekrana sahip olan Zenfone 5'in KitKat alacağı duyuruldu, fakat ne zaman olduğu konusunda kesin bir bilgi yok.
türkiyeye 699 tlden giren telefon üstelik bu fiyat teknosada, teknosa kılıfını isteyene 79 tl ye kitliyor( gözünüz doysun şerefsizler 15-20 tl lik malı 80 e itelemek nedir), ama telefon bu fiyatı ile discovery i tahtından edebilir, şahsen şu anda 700 tl nakitim olsa hiç düşünmem bu telefonu alırdım dizaynı da çok iyi duruyor, tabii bir de canlı görmek lazım.
699 tl'lik fiyatıyla beni tereddütler içine sokan telefon.

teknik özellikleri benim gibi sadece sosyal medya kullanan birisi için oldukça yeterli gözüktüğü gibi, elimde bulunan blackberry z10 belasını satıp android'e geri dönüş yapmamı sağlayabilir ama her ne kadar asus markasının çok ciddi bir kaliteye ulaştığı bilinse de telefon pazarında daha yeni olması beni birazcık yusuf yusuf ediyor. patlamayalım sonra? diyorum kendi kendime ama gaza gelirsem alma ihtimalim var.

edit: ayrıca kullanan veya bilgisi olan varsa beni bir bilgilendirebilir. çok sevinirim yani.
zopo zp8990+ daha hayırlıdır.
Yedek parçası zor bulunuyor. Almayın. Bir daha söylemem.
sanılanın aksine asus türkiye * destekli olduğu için yedek parça ve teknik servis problemi yaşamayacak olan telefondur. 4 farklı arka kapak tercihi var ayrıca telefonun 4-5 ay içinde yaygınlaşmasıyla bunu her telefon aksesuarı satan yerden temin edebilirsiniz. telefonun en büyük artılarından birisi de bu. ön taraf tamamen gorilla glass 3 teknolojisiyle korunurken arka taraf ise plastik çıkarılabilir şık bir kapak kullanılıyor fakat bu kapak telefonun kenarlarını da kaplıyor yani bir telefonu düşürdüğünüzde en çok darbe alan, ezilen kenarlar bu plastik kapak tarafından korunuyor ve böyle bir durumda bu kapak çıkarılıp yerine farklı yeni bir kapak takılarak sanki yeni bir telefonmuş gibi yolunuza devam edebileceksiniz *

eksi yönü ise şöyle; telefonun avrupa modelinde intel işlemci z2580 iken türkiye'de z2560 ayrıca yine orada 13 mp kamera bulundururken burada 8 mp kamera versiyonuyla gelmekte, sebebi iste kesinlikle f/p dengesini avrupayla birlikte dengede tutabilmek. bunun için asus'a değil bu gibi teknolojik aletlere hayvan gibi kar payı koyan ve yine bir o kadar vergi getirten devlete kızın. ayrıca 5" bir telefon için 2110 mAh batarya bana da biraz az geldi ama bu da tamamen işlemciyle bağlantılı bir durum iyi mi kötü mü kullanıldıkça belli olur.

ayrıca bu telefon kesinlikle yüksek performans oyun telefonu değildir. yani şöyle anlatayım; mesela xperia z2 veya g3'te oynadığın asphalt 8'i bu telefonda da pek tabi oynarsın ama aynı yüksek kaliteyi yakalayamazsın. (hoş telefonda oyun oynama saçmalığını da anlamıyorum ama neyse * ) ama yine bunun dışında her türlü oyunu pek tabi kaldırabilir.

kısacası; siz de benim gibi facebook, twitter, whatsapp falan olsun, işte yanında shazam gibi kullanılabilir uygulamalar olsun, müzik dinleyim, arama yapabileyim bana kafi diyorsanız + olarak bu fiyat açısından alabileceğinizin en iyisidir. bir defa şuan piyasa da bulunan moto g ile gm discovery ile kıyaslanması gibi bir saçmalık yapılıyor ama en basitinden ram ve işlemci açısından bu ikisini de afedersiniz siker atar. * şuan bu düzeyde bir telefonun kıyaslaması sadece gm discovery 2 ile yapılabilir, işlemci açısından gm discovery 2 bu telefondan bir tık önde fakat bu direk fiyatına 150 tl gibi bir farkla yansıyor * ama kasa sağlamlığı ve tasarım açısından yine asus zenfone 5, gm discovery 2'yi geride bırakıyor. hem hepsi bir yana bu fiyat aralığında ki hiç bir telefon gorilla glass 3 kullanmıyor hatırlatayım. (gm discovery 2 gorilla glass 3 kullanıyor mu bilmiyorum.)

efenim, daha telefon elime geçmeden bu derece bir inceleme yaptım hele şu telefon bir elime geçsin detaylı detaylı anlatacağım. *
yaklaşık 2 gündür kullanmakta olduğum telefon. gayet stabil ve hızlı durumda işlemcisi bekleneni veriyor en çok eleştirilen daha doğrusu ön yargıyla yaklaşılıp kimsenin fazla bir beklentisi olmadığı bataryası bir günü çıkarıyor yani sabah evden % 100 şarj ile çıktığınızda akşam eve gelene kadar götürür sizi. 8 mp kamerası'da gayet standart artı tarafı ise çok güzel çekim modları var mesela düşük ışık veya alan derinliği gibi modlar çok kullanışlı özellikle düşük ışık gibi bir mod gece çekimlerinde güzel performans veriyor bence. sonuçta profesyonel bir fotoğraf makinesi değil beklentilerinizi ona göre ayarlamanız mantıklı olur. daha önce yazdığım gibi telefon yüksek performanslı bir oyun telefonu değil mesela ben oyun editörüyüm inceleme yaparım derseniz sizi tatmin etmez ama her oyunu oynatıyor çözünürlük ayarından sonra o yönden bir sıkıntısı yok. ses yönünden tatmin eden bir ses kalitesi var telefon görüşmelerinde ses gayet net geliyor bir boğukluk yok aynı şekilde ses gidişi de öyle, telefon hoparlörü arkada bulunuyor olması bir yönüyle kötü, bazen video izlerken veya oyun oynarken eliniz ister istemez hoparlörü kapatabiliyor ama kafaya takılacak bir durum değil. çoğu kişi gps sıkıntısı olduğunu söylemişti telefonda, ben gps kullanan biri olmadığım için test etmedim açıkçası ama bu tamamen yazılımsal yani 4.4 kitkat geldiği anda düzelicektir. telefon'da radyo bulunmuyor fakat telefon yazılımı içerisinde radyo var sadece dondurulmuş durumda root yaptığınız takdirde aktif edebilirsiniz radyoyu. (bunun sebebi tamamen radyo için trt bandrolü kullanmayıp fiyat kırmak diye düşünüyorum.)

ayrıca asus'un kendi sitesinden vermiş olduğu yazılım güncellemesi var şuan onu yüklüyorum buna ek olarak telefona gelecek 4.4 kitkat güncellemesiyle telefon hakkında değerlendirme yapmak daha doğru olacak batarya ömrü uzatılır mı işlemci ve uygulamalara artı-eksi ne getirir bu güncellemelerden sonra tekrar bakılır. dediğim gibi telefon şuan gayet stabil ve hızlı durumda genel itibariyle iyi yorum aldıkları gibi güzel bir satış çizgisi yakaladılar ve bu kadar ilgiye karşılık olarak asus anroid L seviyesine de geçeceğini tahmin ediyorum.

daha detaylı bir inceleme yapacağımı söylemiştim aslında ama biraz daha yüzeysel bir anlatım oldu çünkü gelecek olan güncellemeler telefon performansını da etkileyecektir ve 4.4 kitkat'dan sonra root yapma ihtimalim de var. ayrıca bir kaç forumda root işlemini deneyenler olmuş ve başarılı bir roottan sonra telefondan daha iyi performans almaya başlamışlar özellikle pil konusunda. yaptığım ufak inceleme dışında aklınıza takılan bir şey olursa inboxımı yakabilirsiniz. *
Qualcomm gibi saat hızını yükseltmeyi düşünmeden düşük hızla yüksek performans sunan intel işlemci sayesinde ısınmadan çalışabilen ve her milimetresinde Asus kalitesini hissettiren güzide akıllı cihazdır, tek eksiği alttaki kapasitif geri dönme home ve arka plan işlevleri tuşuna ışık yok alışmakta zorluk çekilebilir.
son güncelleme ile OTG desteği de gelen cihazdır. benim aklımı kurcalayan bir detaydı, geldiğine göre gidip alabilirim.
2 haftadır, tamam alacağım deyip, son anda vazgeçtiğim telefon. özellikle bataryası ile ilgili yapılan olumsuz yorumlar sonucunda bir süre ara verip beklemeye karar verdiğim telefon. türkiye gibi telefonun gereksiz bir şekilde pahallı olduğu ülkede, bu fiyata bu telefon kaçmamalı, tabiki bataryası konusundaki yorumlar şehir efsanesi ise
Şuan 700 tlye alınabilecek en iyi telefon.
yukarıda üst üste 2 defa uzunca inceleme yorumlarımı yazmıştım bunlar ilk başta yapılan yorumlardı, şuan neredeyse 1.5 aydan fazladır kullanıyorum telefonu yeni yorumlarım şöyle;

kasa sağlamlığından başlayayım, beyaz modelini kullanıyorum herhangi bir kılıf veya ekran filmi yok kutudan çıktığı gibi kullanmaktayım ekranında ne bir çizik ne de başka bir sıkıntı var arka kapağı da aynı şekilde tertemiz ve yazılarda her hangi bir soyulma yok, kendi yaptığım işe gelirsek. uyurken priz yanımda diye telefonu yanıma koymuştum sabaha karşı istemeden düşürdüm telefonu, telefonun sol üst köşesinde siyah ince çıkıntılı bölümde çok çok ufak ezilme oldu yani telefonu elinize aldığınızda hayatta fark etmeyeceğiniz bir ezilme ama detaylı bakınca tabi ki belli oluyor ben de telefonu aşırı titiz kullandığım için biraz üzülmedim değil ama bunlar olacak tabi, telefon 2 yıl sonra ne hale gelecek kim bilir zaten.

içeriğine gelirsek, ilk açıldığı andan itibaren ki stabillikte bir değişiklik yok telefon hala çok akıcı her hangi bir donma takılma özellikle ısınma yaşamadım bunlar için daha erken ama 1 ay sonra cozutan telefonları da biliyoruz hem de bu piyasa da baya bir pazar payı olan firmaların telefonları bunlar.

her neyse, manuel olarak telefona 3 ayrı yazılım güncellemesi geldi telefon bu güncellemelerle telefona otg desteği geldi ve pil kullanımında gözle görülür bir artış olur (pil konusunda ayrı bir parantez açayım dedim, telefon 0 olarak ilk açıldığında pilin entegre olması 3-4 gün sürebiliyor bu sıralarda aldığınız pil süreleri sizi memnun etmeyebilir, fakat bu süreçte + olarak gelen güncellemelerle pil düzeyi baya düzelmiş durumda) diğer bir konu ise 4.4 kitkat güncellemesi. ben 1-2 hafta içinde 4.4 kitkat geleceğini düşünüyorum, daha güzeli bu telefon için android l muhtemelen gelecek yine.

son kısımda telefonu nasıl kullandığımı bu kıyaslamaları neye göre yaptığımı anlatacağım ki sizinde kendi kişisel kullanımınız nasıl olur, neye dikkat edersiniz bilin diye. telefon da root işlemi yapmıyorum bir kere gerek duymuyorum çünkü telefonun bu hali bana yetiyor çok haşır neşir değilim root yapılan telefonlarda pil süresi daha iyi durumda zaten (4-5 saat arası ekran süresi alanlar var) telefonumda indirip kullandığım uygulamalar; facebook, fb messenger, twitter, whatsapp, shazam, swarm, resimli kelime bulmaca, yemek sepeti. telefonun ekran parlaklığı full şekilde, bu uygulamaları normal düzeyde kullanıp, müzik dinleyerek kullandığım telefonda 11-12 saatlik pil süresi alıyorum. wi-fi veya 3g sürekli açık tabi, nadiren telefon görüşmeleri de oluyor. uyarım: chrome tarayıcı sağlam şarj yiyor. çok uzattım biliyorum ama bir de son olarak şöyle bir durum var, 3g full açık bir şekilde müzik dinleyerek internette (fb, twitter, chrome) elimden hiç düşürmediğim zamanlar oldu 4-5 saatlik pil süresi aldım bu normal bir şey tabi ki sürekli kullanarak.

şimdilik düşüncelerim ve deneyimlerim böyle zaman geçtikçe güncellerim yine buraları, aklına bir şey takılan olursa mesaj atabilir. *
android 4.4 geldi. fakat bu süreç sancılı başladı ve asus sınıfta kaldı maalesef. gelen güncellemeyle telefonda klavye problemi oluştu, google klavye kaldırılmış durumda asus klavye ise çalışmıyor kısacası şuan telefonda bir klavye yok.

stabil bir hale gelene kadar 4.4 kitkat sürümüne geçmenizi önermiyorum.

edit: hemem vermiş olduğu ek güncelleme yüzünden sınıfta kaldı ibaresi için özür diliyorum *
telefonun klavyesi güncellemeden 5 dk sonra hemen düzeltildi. sorun yaşayan arkadaşlar update ederek çözebilirler, sadece 10 sn sürüyor.
dün kitkat sürümüne güncellediğim telefonum. ben klavye sorunu yaşamadım yalnız, kilit ekranında kilit seçeneklerinde bir sorun farkettim. eğer ekran kilidini kaydırma seçerseniz sorun olmuyor ama şekil veya başka bir seçenek seçerseniz yine kaydırma geliyor ve kaydırdıktan sonra diğer seçtiğiniz ekran kilit seçeneği oluyor. umarım anlatabilmişimdir. sorunu çözmeyi bilen varsa da mesaj kutumu doldurabilir.
ayrıca şarj konusunda çok iyi bir optimizasyon yapmışlar kitkatle, dün 24 saatten fazla süre idare etti beni sürekli whatsapp dan mesajlaşma 3g-wifi kullanımında.
şöyle anlatalım hemen; klavye sorununu herkes yaşamamış ama yaşayanlarda var o gerçek. google playden gelen update işe yaramadı çünkü bu sorunu telefonu sıfırlayarak çözdüm ben. ayrıca google klavyede ek olarak geldi tekrardan. her neyse bilindiği üzere 4.4 kitkat geçişinde telefonlar 2.19.40.6 olmuştu klavye sorununun yanı sıra batarya konusunda da sıkıntılar yaşatmıştı ama sağolsun asus hemen bir güncelleme çıkardı 2.19.40.18 yani, şuan bu sürümdeyim telefonum gayet stabil gönül rahatlığıyla geçebilirsini kitkat sürüme. *
bekleyenlere güzel bir haber var. kasım ayının ilk haftası 37.000 zenfone stoklara girecek.
fm radyo uygulaması https://cloud.mail.ru/pub...ce0%2FZenfone5FMRadio.rar linkinden indirilebilir.
orta sınıf klasmanda fiyat performansı bundan daha iyi olan bir cihaz var mıdır bilmiyorum. asus harika bir arayüz yapmış. ayrıca intel işlemci sayesinde makine kolay kolay ısınmıyor.
ekran görüntüsü nasıl alınır, ğ,ş,ç...harflerinin olduğu bir klavye nasıl edinilir bilemediğim iyi telefon.
general mobile discovery elite almak üzere olan bana "lan?!" sorusunu sorduran başlık. ucuzmuş yav.
işlemci kalitesi merak edilen telefondur.
görüntülü arama yapılamamaktadır. bununla ilgili hiç bir uyarı yapmadan satıyorlar.
0-100 km'si 3.4 saniye olan telefonmuş.

lan sığırlar telefon hızlı olsa ne olcak yani. telefon işte amk.
görüntülü arama yapılmamaktadır diye uyarması gerekmeyen telefondur. mal mısınız olum siz? 2015'teyiz lan gir play markete istemediğin kadar uygulama var.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar