bugün

gittiğiniz birlikte yaşamınızı kolaylaştıracak malzemelerdir. askere gidecek sözlük yazarlarımız için tecrübelerimizi paylaşalım.

Para Cüzdanı
Asma kilit (Dolap için kısa ve botlar için uzun)
Siyah kalın çorap (kışlık)
Ortopedik tabanlık (kesinlikle bulundurun)
iç çamaşırı takımı (tercihen yeşil renk)
Kalın Eldiven (Kış Mevsiminde Gidenler için)
Havlu takımı (banyo ve yüz için)
Traş Bıçağı
Traş Köpüğü
Şampuan
Tırnak makası
Talk pudra (Ayak için)
Ufak okuma lambası
dikiş seti
Bot boyası
Bot temizleme süngeri
bot parfümü (bunu da kesinlikle alın botlarınızın kokmasını önler)
Kar maskesi (Kış Mevsiminde Gidenler için)
Bere (Kış Mevsiminde Gidenler için)
Boyunluk (Kış Mevsiminde Gidenler için)
Sabun kutusu
Düdük (Nöbet esnasında kullanılıyor)
Lipstick (dudak çatlamasını önlemek için, Kış Mevsiminde Gidenler için)
içlik-yeşil renk (Kış Mevsiminde Gidenler için, polar daha ince oluyor tavsiye ederim)
Tuvalet kağıdı
Susuz sabun (pürel vb.)
1 Adet Terlik
ıslak mendil
alınmamalıdır aslında. zira acemi birliğinde ki kadrolu askerler bu yasak, şu yasak diyerek eşyalarınızı alabiliyorlar. ya da tek bana denk geldi.
HiÇ BiR ŞEY ALMAMAK GEREKiR. HERŞEY ASKERiYE TARAFINDAN TEMiN EDiLiYOR ZATEN. EKSiKLERDE GiDiLEN BiRLiĞiN KANTiNiNDEN ALINABiLiR. ZATEN GÖTÜRDÜĞÜNÜZ BiR ÇOK EŞYA BiR HAFTA KALMAZ YER DEĞiŞTiRECEGi!!! iÇiN BOŞA YÜK EDiLMEMESi GEREKiR.
iç çamaşırı dahi alınmamalıdır. gittiğiniz yerde 10 tane veriyorlar, sonrasına bakarsınız. ama vermeyebilirler belki bir kaç tane alın da sonra küfretmeyin ulan ibneye uyduk deyu.
askerlikte en önemli şeylerden biri zamana riayettir.eğer saatiniz yoksa çok zorluk çekersiniz.size tavsiyem pahalı olmayan bir kol saati almanız.(yat-kalk-sürün'lerde pahalı kol saati hasar görebilir.).bunun dışında pek çok şey kantinden temin edilir.
alınması gereken tek şey akıl muhafazasıdır. alın aklınızı koyun içine muhafaza edin.
(bkz: sabır)
bende gittiğim zaman bir bavul dolusu eşya götürmüştüm. ama hiç gerek yokmuş. acemi birliğinde herşeyden fazlasıyla veriliyor. hatta bavul bile veriliyor. ve herşey çok ucuz. çok eşya götüreceğim diye kasmamak gerekir.
gittiğiniz yerde size zaten gerekli malzemeler temin edilecek; ancak bu malzemeler tabi olduğunuz sınıfa göre değişiklik gösterecektir. örneğin denizci olursanız donunuz dahi beyaz olacaktır, o yüzden almak için acele etmeyin, jandarma olursanız bir dağ köyüne gitme ihtimaliniz olduğundan ve kantin v.s. bulunmayacağından sayılan malzemeleri alınız. bunu dışında olmazsa olmaz olan asker saati (bkz: casio f91w), sabır, yüksek moral ve içsenizde içmesenizde bir paket sigaradır. zira "torun nabıyon mınakeyem, ateşin varsa bi sigara ver hele" diye yavşak yavşak yanınıza gelen yazıcı, kantinci, nizamiye nöbetçisi vs. üst tertiplerinize vereceğiniz bir adet sigara ile açamayacağınız kapı yoktur.
en gerekli şey, yani hacı şakir sabun. makinenin paslanmaması için çok lazım oluyor gerçekten.
abdest.
edit:bu basit espriyi eksileyip beni rencide eden arkadaşa teessüflerimi gönderiyorum.
sabır ve gusül abdesti.
(bkz: gaz)
(bkz: aslansın kaplansın)
gidilen yer, gidilen sınıf *, gidilen mevsime göre değişen malzemelerdir.

acemi birliğinde zaten her haltı verecekerldir merak etmeyin. olmadı kantinden alırsınız ki genellikle dışarıdan çok daha ucuz olur.
ilk olarak tavsiye bir kadın pedi yada bir vatka götürün ki ayağınıza vuracak olan botların ilk 3-4 günlük etksini azaltabilesiniz.*
(bkz: önlem)
bankamatik kartı. fazla nakit götürmeyin ama yemin törenine kadar dışarı çıkamayacağınızı da unutmayın.

askeri kantinde listedeki birçok ürünün daha ucuza satıldığı doğru fakat kalite olarak düşüktürler. misal ben eldiven ve kar maskesini alıp gittim askere. askerlik bitene kadar idare ettiler. oradan alınan eldivenler 15 gün sonra parçalanmaya başlıyor. *
kulak koleksiyonu için zulaya küçük bir bıçak almayı da unutmamak gerekir.

belki birkaç tane pkk lı şerefsizin kulağını keseriz de neşemiz yerine gelir diyenler için.
2 çift siyah vatka * (çorabınızın içine aşil tendonunuzun üzerine koyarsanız tam olur. Millet bot vurmuş ayağı yara olmuş oy oy derken, siz kolbastı oynarsınız)
hayır duası. *
(bkz: helallik)
bot kilidi. hayatidir. sonra o botlar çalınınca anlarsınız değerini.
(bkz: terapi) *
özel duş kabini, özel tuvalet, özel prefabrik ev, özel otomobil, özel bakım ürünleri, özel...

kısacası; 'özel olan her şey'
casio f91w kol saati. Askerin efsane saati. Su geçirmez, alarmı var, ışıklı, bozulmaz, e daha ne olsun?
hiç kimsenin alınmasına gerek yok arkdaşlar. zaten alıncak gücenecek bişeyde yok. vatan borcumuz aslanlar gibi yapıp gelecez. o kadar.