bugün

askerden geldikten sonraki ilk bir ayını evde geçirme halidir. ve türevleri olarak erken kalkma, az konuşma gibi halleri de mevcuttur.
bizim komşu. evden hiç çıkmıyor internet başından kalkmıyor.*
o kadar yorgun bir bedenden beklenen eylemsizliktir. kısa dönem askerlerin bu süresi de kısadır. 10 gün içerisinde toparlanır. iş kaygısı bu toparlanışı hızlandırır.

(bkz: şekil 1-a)
15 ayın acısını çıkartmasıdır.

osbir çekmek.
askerliği kısa dönem yapmış bünyelerdde görülmeyen hadisedir. kısa dönem askerlik yapanlar bir an önce kendilerini dışarılara atmak isterler. zira oradaki hapis hayatı 160 gün olsa da bunaltmıştır.
5 ay kısa dönem askerlik yapmıştır ve evden çıkmayıp internet üzerinden iş arama durumu.
herkes için geçerli olmayan olaydır. ertesi gün işe gittim abi. *
baba akü yok dediğimiz durumdur. dün arkadaşlarla buluşayım dedim başım ağrıdı. bir de çok güzel kızlar var askerden gelmişiz öyle pat diye düşülmüyor piyasaya.
Komple bi asılıp içindeki canavarın zehirini boşaltiyordur sonra insan icine çikabilcektir normaldir.
Korku hâli içinde olması da çıkmama sebeplerinden bir tanesidir. Hele bir de terör bölgesinde yapmışsa askerliğini. Vereceği tepkilerden korkar kişi. insanların onu yadırgayacağını düşündüğü için adım atamaz dışarı. Zor psikolojidir. Arabanın lastiği patlar kendini yerde bulur adam. Öyle alışmıştır çünkü. insanlarla diyalog kurmakta zorlanır. Herşeyden şüphe duyar. Paranoyaklaşır. Bütün bunlardan dolayı çıkmak istemez. Yadırgamayınız, dalga geçmeyiniz. Aksine destek olunuz.
başlığı ''askerlerin genelevden çıkmaması'' şeklinde okuyanlar buraya => (bkz: hipermetrop)
evdeki halı özlenir mi ? özlenir ! askere gidenler anladı zaten gerisi boş *)