bugün

halk arasında yakını görememek diye bilinen göz kusuru. (bkz: yakın gözlük)
göze gelen ışığın retinada kırılıp görme noktasının arkasına düşemesiyle oluşan hipermetrobi göz kusuruna sahip olan kişiye verilen isim.
(bkz: yakını göremeyen uzağı nasıl nasıl görsün)
hipermetropi hastası kişidir. hastalık için

(bkz: hipermetropi)
hipermetrop, yakını görememe hastalığı, ince kenarlı mercekle tedavi edilebilir.

(bkz: hiyakik)
(bkz: hi-yak-ik)

orta okulda her b.ku böyle ezberliyodum.
Yakın lan işte nesini göremiyorsun dediğim hastalık.
her şey çok renkli ve canlı o kadar heyecanlanıyorsun ki hepsini görmek istiyorsun ama göremiyorsun , yoruluyorsun. *
hep uzaktan sevmek zorunda olan kişidir. yazık lan.
adam gelmiş yakını göremiyorum diyor e uzaklaş o zaman ya ahahaha. bi de gözlük mü istiyorsun. bunlara gözlük yazan devlet malını kötüye kullanıyordur.
bir göz rahatsızlığı. lazerle tedavi edilebilir. açık ve net.
bende bunun bide astigmatlısı var. burnunun ucunu okuyamıyorsun rezalete bakar mısın
Cisimleri yakınlaştıkça görememe bozukluğu. Presbiyopi (gözün ihtiyarlamasına bağlı olarak küçük şekilleri seçememe, gözlüksüz okuma yapamama) ile karıştırılmaması gerekir.
Miyop ve astigmata nazaran az görülür.
Ortaokulda fen hocası görme bozukluklarını anlatırken kendisinde hipermetrop olduğunu söylemişti, bu da aklımda kalmış. Bir de bizim üniversitede bir kız vardı, 0.5 hipermetrop gözlüğü varmış. Bunun dışında tanıdığım gözlüklüler hep miyop/astigmattı.

Bir de bizim lisedeki resim hocası sürekli tepesinde gözlüklerle dolaşır, ihtiyaç halinde (yakın çalışma yaparken ) takardı. 50 yaşlarında olduğu için, ben adamı her yaşıtı gibi yakını/küçük şekilleri göremiyor sanardım. Bir keresinde sınıfta bir kıza "senin simanı unuttum, görme sorunum var." Demişti, Meğer adam hipermetropmuş.