bugün

vatana, millete hayırlı olsun. padişahım, çok yaşa, padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa...

şak şak şak şak şak...

antalya sahilinde, deniz manzarasına karşı oturup da bira içen iki arkadaş "yasal yaptırıma" maruz kalıyor. habere göre denetlemede 0,50 promilin altında bir oranla alkollü çıkmış bu arkadaşlar. haber için:

http://www.turuncutime.co...cezasi-kesildi.html?print

yorum için:

padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa...

ya amınakoyim aklım almıyor benim bu işi. yeminle almıyor. amacınız ne amınakoyim? insanların içki içip de günaha girmelerini engellemek mi? haşa Allah, böyle bir kudrete sahip değil ya size bıraktı bu işi...

hayır bir sonraki aşamada ne yapacaksınız? kondom ile sevişmeyi mi yasaklayacaksınız? uşaklarınız, evlerimize gelip de nasıl seviştiklerimizi mi kontrol edecekler? ya da ne bileyim nikâhsız el ele sahilde dolaşan çiftleri mi hedef alacaksınız?

lise yıllarından beri alkollü içeceklerle belli bir seviyede tuttuğum bir ilişkim vardır. şimdiye kadar kendim dışında kimsenin huzurunu kaçırdığıma şahit olmadım şahsen. bu yönde en ufak bir şikayet de almadım.

bir de önemli detay daha iki gün önce taksim, istiklâl caddesi'nde elinde miller şişeleri ile adımlayan sarı saçlı, pembe yanaklı abiler vardı. ve gördüğüm kadarıyla onlara ceza kesen olmadığı gibi, biralarını da rahatça yudumluyorlardı. bu işin, enternasyonel ve farklı bir boyutu tabi.
hükümete yaranmak ve ileride başkomiserliğe kadar yükselmek isteyen iki aklen ve fiziken genç polisin hareketidir.
suç emniyetin değil, emniyetin personelini bu gibi hareketlere yönlendiren siyasi iktidarındır.
* ceza kesmişler birde ilgili yetkililer. hiçbir taşkınlığı olmayan, o anda araç kullanmayan iki insana umuma açık yerde içki içmekten 75'er milyon ceza makbuzu yazılmış. hangi gerekçe, hangi yasa , hangi cesaretle* belli değil.
cezayı ödedikten sonra bi de ellerindeki biraları da alınmış. tamam cezayı kestin, adam ödedi bırak bari ondan sonra içsin nasılsa cezasını çekmiş.
ya bi gidin allah aşkına. bu zamanlarda çok fazla duymuyoruz ama bunun yazı da var, bu ve bunun gibi haberlere daha çok şahit olacağız gibime geliyor.
ankara'da olmayan cezadır. ankara gayet moderndir bu konularda.
iç anadolu da sahil olmadığı için uygulanamayacak cezadır.
içenlerin ağzıyla içmemesi sonucu kamuyu rahatsız etmeleri sonucu yapılan ihbarla olay yerine giden kolluk kuvvetinin olaya müdahale etmesidir.
aynı cezayı sulukule, hacıhüsrev, güneşli, karabayır, kuştepe gibi mevkilerde sokak ortasında "kubar nasıl basılır" dersi verenler için de uygulaması beklenen kişilerin eylemidir.

(bkz: gençlerde kuru sulu hertürlü alışkanlık var)
ülkede "demokratik protesto nasıl yapılır?" bilen birileri olsa en yakın zamanda ellerde bira şişeleri veya kutuları ile istiklâl caddesi'nde çok da değil 200-300 kişilik bir grup ile "oturup da sadece bira içerek" belki birkaç kancık darbe alarak protesto edilebilecek türden bir cezadır ama biz, bir şeyleri adam gibi eleştirmeyi, adam gibi tepki göstermeyi bilmeyiz genel itibariyle.

ulan, üç kuruşluk "züğürt tesellisi" olarak ele alınabilecek şunu bile zehir ettiniz ya, gene sikmiyor ve bilindiği, alışıldığı üzere yarına bırakıyorum.

şimdi gidin(bunun yerine daha okkalı bir eylem sözcüğü vardı aklımda ama o bile fazla böylesi laçkalaşmışlara) de apo'yu eve çıkartın.
özel yaşama müdehale edilmiyordu diye biliyorum. bir daha düşünmek lazım...