bugün

genellikle fazlaca yolcu taşıyan hatlardaki otobüslerde, özellikle sabah saatinde görülen göbekli abilerimizin ağzından çıkan klasikleşmiş laf.
kapıda kalmış yolcu hezeyanıdır. isyansı bir yanı olduğu kadar yalvarma hissi de verir. eğer halk otobüsü muavini sarfetmişse ''üst üste çıkın da 3-5 kuruş daha indirelim'' anlamına gelir. itibar etmemek lazım.
(bkz: abicim sağlı sollu yanaşalım lütfen)
halk otobüsü muavinin mutlaka ayağa kalkmak suretiyle sarfettiği replik.
"ne boşu doldurdunuz balık istifi gibi" "yanımızdakinin üstüne mi çıkalım" teyzeleri, amcaları bu muavinin ekürileridir.
görme duyuları bizimkilerden farklı olan halk otobüsü elamanlarının kullandığı söz. onlardan başka kimse o boş yeri göremez zira. burdan ne şunu çıkartıyoruz ki onlar bizden farklı görüyor onlar insan değil.*
daha fazla para kazanabilmek için çoğu insanımızın hayatlarını tehlikeye sokan trafik canavarı insanların klsik bir cimlesi.
Yolcuları akraba yapmayı planlayan şoförlerin sıkça kullandığı cümle. Birileri bu şoförlere nufüs planlaması denen şeyi öğretmeli. Yok onlar da üç diyorsa sorun yok, arkadaki boşlukları doldurmaya devam o zaman. *
(bkz: yer var hissediyorum) (bkz: ata demirer) (bkz: tek kişilik dev kadro)
+siz, kırmızı çantalı bağyan ilerleyin lütfen, otobüsün arkası da aynı yere gidiyor.
-adım atacak yer mi var ki ilerleyelim, allah allah !*
+aracın arkası boş bağyan ben burdan görüyorum...
-ayol bu ne be, balık istifi olduk şurda, hala aracın arkası boş diyorsunuz !
+vatandaş işine gidemesin mi yani, çocuklar okullarına gitmesinler mi, derslerinden geri mi kalsınlar yani onu mu istiyorsunuz, herkesin işi gücü var, hem adı üstünde hanfendi, toplu taşıma...*
bu laftan sonra büyük bir ihtimalle tartışma çıkar.
minibüs şöforlarının yolcular üzerinde baskı kurmak için kullandığı söz öbeği.
otobüsün aslında full dolu olduğu anlamına gelen cümle.
bardağa dolu tarafından bakan kişiliğin, otobüse boş tarafından bakan versiyonudur.
otobüs tıklım tıkışken, evinde kıçını kırıp oturamayıp it gibi cevahir senin, beşiktaş pazarı benim, suzanların gelini şenay'ın yeni evi senin, alt kattan geçen sene taşınan senem'lerin çay bahçesi benim gezen duran, birde elleri kolları poşet dolu pazardan çıkıp otobüse binemeye çalışan, bunuda iett otobüsleriyle yapan yaşlı teyze ve amcaların zaman zaman güldüren feveranıdır.ya madem kıç kıça saatlerce trafikte ayakta gidemeyeceksin ne halt yemeye biniyorsun o otobüse teyze.sanki çok süpersonik, şahane gelişmiş bir ulaşım ağına ve kalitesine sahip bir ülkeymişiz gibi birde "bak bak ben görüyorum deminki durakta 3 kişi indi kimse ilerlemiyor.boş hep o arka taraf boş ilerleyin hadi biraz." şeklinde millete çemkirirler.çok da çirkef olur bunlar ayrıca.sen yer açtıkça "ayyy bak tansiyonum çıktı yavrum,bak şekerimde yükseldi gözlerim bulanıyor sen kalkta ben oturayım şöyle." falan diyip cuk diye atarlar kendilerini sizin üstünüze.sizde mecburen kalkıp "iett survivor" moduna bağlarsınız.yazık lan bize.gelmeyin bu kadar gençlerin üstüne.

(bkz: götüne güvenen mantara gider teyze ya)
işe otobüs ile gidip gelen biz vatandaşların hemen hemen hergün duyduğu söz.

not: ve evet genellikle otobusun arka tarafları hep boştur.akşam dönüşte kazara otobüse binebilirsen arka tarafa ilerlersen ayakta olsanda ferah ferah gidersin.
ama biraz fazla para verip çift biletli otobüse binersen hiç sıkıntıya girmezsin.
(bkz: e-7)
(bkz: şoförden başka kimsenin göremediği gizemli boşluk)
(bkz: otobüste yer vermeyince çirkefleşen yaşlılar)
"otobüsün önü de arkası da aynı yere gidiyo arkadaşım ilerlesene" bi adım sonra ki cümle de muhtemelen bu olacaktır.
(bkz: 525)
Ah öğrencilik günleri her gün duyardık bu sözleri otobüste.
kastettigi yeri bu yaşıma geldiğim halde bulamadım oysa.
güncel Önemli Başlıklar