bugün

(bkz: yok böyle bir şey)
* araştırmalar ile veri toplamaya ve incelemeler yapıp bunları haber olarak sunmaya dayalı bir gazeteciliktir.

(bkz: soner yalçın)

(bkz: uğur mumcu)
"gazeteci dediğin zaten araştıran adamdır. o yüzden "araştırmacı gazeteci" sıfatını reddediyorum."

ergenekon zanlısı gazetecilerden ismi lazım değil
her geçen gün önem, artan araştırmacı gazetecilik, insanların ilgisini çeken, yorum ve analizlerin yer aldığı, derin ve ayrıntılı olarak gerçekleştirileni amerikalıların basit haber kategörisinde değerlendirdikleri fikir gazeteciliğinin bir alt dalı olarak kabul edilen bir proje lideri yönetimindeki haber ekibi tarafından gerçekleştirilen haksızlıkların ve yolsuzlukların ortaya çıkarıldığı gazetecilik türüdür.
(bkz: soner yalçın)
eskiden cidden vardı böyle şeyler. şimdi gelen tüm haberlere bakıp sağdan soldan duyduklarını yorumlayan köşe yazarları doldu etraf. muhabir ve köşe yazarlığı ayrıldı gibi. belki en önemli temsilcisi. (bkz: ismail saymaz)
(bkz: nellie bly)
Araştır ma cı gazetecilikle karıştırılan ve nesli tükenmekte olan meslektir.
bir ara ilgim vardı ciddi ciddi.

savaş muhabiri, ortadoğu analisti olmak istiyordum. türkiye üzerindeki farklı güçleri araştırıyordum. atatürk'ten, gizli sandığı olan ve zorlanarak açıldığı takdirde içindeki sirke küplerinin patlayarak harita evraklarını yakan sistemin mucidi 2. abdülhamit'a kadar...

sonra baktım adnan oktar, rasim ozan, ahmet çakar, seda sayan'la izdivaç, mahmut tuncer'le halay başı oyunları daha çok izleniyor ve gündemden düşmüyor bende gittim hayallerimi yaktım abdülhamit'an misali...