bugün

Önce köy yollarında sonra otoyolda en son şehiriçinde kullanın arabayı.
Sinyal ve ayna kullanmayı sakın ihmal etmeyin. Daha da önemlisi, akan trafiğe ayak uydurun. aksi takdirde kazaya sebebiyet verebilirsiniz.
Debriyajı rahat bırakın sadece vites değiştirirken veya durmak üzereyken basın.
Araba kullanacaksanız ilk önce kendinizi rahat edecek şekilde ayarlayın. Koltuğunuzu, aynanızı ve direksiyon yerini güzelce ayarlayın. Trafikte bazı kendini bilmez kişiler ve bazı kendini profesyonel sanan kişiler elbette ki karşınıza çıkacaktır. Böyle durumlarda hiç istifinizi bozmayın, bildiğiniz gibi ilerleyin yalnız dikkat edin, sol şeritte de çok yavaş kullanmayın bilginiz olsun. Zaten gerisi çorap söküğü misali gelecektir. iyi sürüşler unutmayın trafikte kemer hayat kurtarır ve kurallara uyalım.
- araba kullanmak basittir kasmayın. MÜMKÜNSE yarı otomatik ya da otomatik bir araç edinin. EN BÜYÜK KOLAYLIKTIR SiZiN iÇiN.
- iKiNCi el bi araçla sürüşe başlayın. acemiliğinizi bu arabada atın, sizinle birlikte araçta hırpalanacak çünkü.
- her gördüğünüz yayada arabada panik yapmayın.arabana çarpacaklar diye korkma hiç, sürekli yol vermekten vazgeç, dikiz aynanı yan aynaları kullan.
- mümkünse öğrenene kadar aktrasyon peşinde koşmayın, basit dediysek onun içinde ölmeniz de çok basit!
Son ses müzik açip görgüsüzler gibi gezmeyin derim.
yanınıza babanız ve akrabanız filan binmesin. Arabaları kıymetlidir. Sizi gereksiz telaşa sokarlar. Bir arkadaşınızın arabası varsa rica edin, boş bir alanda pratik yapın.
ne çok özgüvenli ne de çok korkak davranmayın. atla deve değil. 1 hafta boyunca 2-3 saat araba kullanan biri az çok söker bu işi. süper zekalı olmak değil adam gibi kullanmak önemli. bir de otoyollarda korkup hızınızı 60 km falan indirmeyin. kimi zaman yavaş gitmekte ciddi kazalara davetiye çıkarır.

rahat olun rahat. arabaların götüne çok yaklaşmayın yeter.
dönüş için, sinyal vermekten gocunmayın. bu bir ilk öğrenme hadisesi değildir. alışkanlığınız olsun. profesyonel olsanız da bu böyle. kuraldır bu bir kere ya. sağa veya sola döneceğine dair sinyal vermek işte. ya da park haline girmek için.
görsel
Fotoğrafta gördüğünüz bir sinyal koludur. Sinyal kolunun ne olduğunu bilmiyorsanız öğrenin. Trafiğe çıkıp da bu kolla hiç tanışmamışlığı olan var aramızda. Çekinmeyin kullanın, kullandırın.
araba kullanmayı iyice öğrenene kadar hurda bir araba alayım, kaza filan yaparsam canım yanmaz en azından gibi bir düşüncedeyseniz vazgeçin.
hurda araba işine girmeyin, edebinizle öğrenin.

trafikteyken kimseye güvenmeyin. o beni gördü yavaşlasın bir zahmet demeyin. yavaşlamaz. biçilirsiniz.
ismail yk'ya uymayınız

(bkz: bas gaza aşkım)
tek derdiniz arabayı stop ettiririm olmasın, zamanla bu sorun çözülür
Aynalar ve sinyallerin kullanımı konusunda kendinizi şartlandırın
Direksiyonu hiçbir zaman tek elle tutmayın özellikle virajlarda
Şerit değiştirirken vites değiştirmeyin
Ayağınızı debriyajda tutmakla mükellef değilsiniz baskı balatının canına kast etmeyin
Akan trafikte orta şeritten durağan trafikte sağdan gidin döneceğiniz yeri elbet görürsünüz sağa yapışıp kalmayın yoksa dönüşe mecbur kalırsınız sol şeride geçemeyebilirsiniz
Işıklara 3 km kala frene abanmayın 210 la gitmiyorsanız o araç 200 m kala durur
Takip mesafesini iyi ayarlayın fazla arayı fazla açarsanız girmek isteyeceklerdir bu da panikleyip kaza yapmanıza sebep olabilir
Kadın sürücüler ışıklarda makyaj tazelemeyin sarı ışıkta kornaya basan adamlar var
Son olarak koltuğunuzu dik ayarlayın aracın sadece kaputuna farlarına değil yan aynalarına da hakim olun acemilikte yan aynayı vurduğum çokça kaza yapan biri olarak uyarayım.
koltuğun altında haydarı eksik etme.
Yanınızda size heyecan yaptıracak, herşeye bağırıp çağıracak atarlı giderli, sakin olmayı bilmeyen, sabırsız bir kişiyle araba sürmeyi öğrenmeyi denemeyin çünkü öğrenemezsiniz. Hatta araba sürme deneyimi zihninizde kötü bir anı olarak kalır ve bir daha asla araba süremeyebilirsiniz.
Rampada ağır tonajlı araçların arkasından inişte ise önünden gitmeyin.

En az önünüze baktığınız kadar tavandaki dikiz aynasından arkaya bakmayı da ihmal etmeyin.

O dikiz aynasından sabah erken veya akşam geç saatlere yardıra yardıra gelen bir hafriyat kamyonu görürseniz yol verin.

Tek sıra park olan yere yanaşacaksanız önce arabanın burnunu değil geri geri gelip arkasını sokun.

Rampada durmalarda öndeki arabanın tamponuna fazla yanaşmayın.

Kırmızı Işıkta durduğunuzda nasıl olsa kırmızı yanıyor diye rehavete kapılmayın arkanızdan gelen arabaları dikizleyin gundinin biri ışığı farkedemeyip küt diye vurabilir.

Şehir içinde çevre yollarda dolmuşlara ve ticari taksilere dikkat edin ani şerit değiştirebilirler.

Durağa yanaşmış otobüsleri her zaman kontrollü geçin otobüsün önünden aniden yaya çıkabilir.

Dönel kavşaklarda körüklü otobüs ve dorseli tırlardan uzak durmaya çalışın kör noktada kalırsınız sürücü sizi görmez.

Ara sokaklarda yola fırlayan top görürseniz freni koyun. Topun peşinden çocuk da fırlar.

istanbul, Ankara, Antep, izmir gibi suç oranı yüksek yerlerde büfe benzeri yerlerde kısa süreli de duracaksanız anahtarı kontakta bırakmayın.

AVM'lerin otoparklarında aracın görünür yerinde çanta, telefon, navigasyon cihazı, laptop bırakmayın.

Aracın görünür yerinde telefon numaranız yazan bir kağıt olsun.

Trafik kazası durumunda haklı haksız tartışmasına girmeyin. Ölü, yaralı, evrakta eksiklik, sarhoşluk yoksa polis tutanak tutmaz. ilk iş geçmiş olsun deyip kaza mahallinin fotoğrafını videosunu çekin.

Şehirler arası yollarda karşıdan gelen araçlar selektör yapıyorsa radar vardır yavaşlayın.

Şehir girişlerinde rampalardan sonra radar vardır yavaşlayın.

Şehir içinde köprülü kavşaklarda transit alttan gidiyorsanız kavşak bitiminde radar vardır yavaşlayın.

Çevirmelerde ehliyet ruhsat istenmişse sigorta muayene gibi bir eksiğiniz varsa veya kemer takmıyorsanız rutin kontrolün yanında ayrıca bir de ceza yazılacaktır. Evraklarınızı verirken bu durumu herhangi bir yanlış anlaşılmaya imaya tehdide mahal vermeden samimiyetle söyleyin çoğu zaman polisler halden anlarlar.
Araba sürmeyin amq, bu kadar araç ve sürücü yeterli. Yok dikiz, fren, gaz, vites derken acayip işler oluyor. Gerek yok. Toplu taşıma candır, hem bak gelişmiş ülkeler bisiklet, metro falan kullanıyor.
Ben de istiyorum bu tavsiyelerden. Kendim de dahil ehliyeti çok kolay alıyorsun fakat gerçek hayat zor.. ben ilçede yim, burada trafik rahat ilk sınavda aldım ehliyeti lakin kapasitem 2. Vites... ne kadar tuhaf di mi şu an tüm yollarda araba sürmeye ehliyeti var fakat bunu yaparsam kendimle birlikte bir kaç kişiyi daha götüreceğim kesin. Şimdilik evin etrafında dur kalk yapıyorum iyice alışayım diye. Muhteşem park ediyorum, yokuş kalkışta arabayı kaçırmıyorum herşey iyi ama duramıyorum! Eylem olarak durmayı biliyorum ama durmam gerektiğinde durmak aklıma gelmiyor nasılsa... Umarım ehliyet alıp benim gibi eksikliği olanlar yollara çıkmaya kalkmaz. Tek tavsiyem tam olmadan riske girmeyin.
yol vermek sizi aptal veya acemi yapmaz.
lütfen direksiyona elinizden alacaklarmış gibi sarılmayın.
arabayı ehliyet kullanmaz, direksiyona oturan kullanır.
şayet istanbul trafiğindeyseniz sabırlı ve sakin olmaya çalışın.
Oncelikle, trafikle bariscil bir harmoni icinde olun. Yayalara yolverin ve saygi duyun bu oncelikle cok onemli. Trafikteki diger arabalara da ayni sekilde saygi duyun, yol isteyene yol verin trafikte yol benim diye bir olay yok. Karsidakinin size nasil davrandigi onemli degil, gurur meselesi yapmayin siz o davarlar gibi caninizi pazarda bulmadiniz.

Arabaya binmek bisiklete binmek gibidir, pratikle pekisir. Kesinlikle ve kesinlikle babanizla pratik yapmayin. Direksiyon hocasi diye bi meslek olmasinin sebebi var. O adamlar psikoloji uzerine falan egitim aliyor. Trafige cikmaktan korkmayin. Gaz debriyaj fren uclusunun pekistigini hissettiginiz gun alin arabayi yakin dortluleri sehrin ana alterlerinde yavas yavas gezintiye cikin. Yararini cok gorursunuz zira yollari kesfetmek icin onemli.

Genel olarak hiz yapmayin, gerek yok. Otobanda yada sehirler arasi yolda hiz siniri daha yuksek oralarda ister istemez hizlanacaksiniz biraz ama ozellikle sehir icinde, yavas gidin. Herkes evinden ona gore erken ciksin sehir icinde hiz yapmanin bi mantigi yok.

Alkollu araba kullanmayin. Kullanmayin yani ama 1 tane ictim diye birsey yok. Ote yandan yasak bu illa yapacaklar olacak onlara da tavsiyem illa alkol alacaksaniz araba kullanma suresi ile son alinan alkolun bitis suresi arasinda 1-2 saat birakin bol bol su icin o surede biraz ayiliyorsunuz.

Son olarak, allah askina emniyet kemerini takin ve taktirin. Yalvariyorum size.
özellikle kadın arkadaşlarım için;
- arkanıza milimetrik hesaplar kadar yakınlaşanlar olacak, görmezden gelin ve sakın korkmayın. rampa kalkışı olan ışıklarda falan çok panik yapıyoruz, ama girmeseymiş o kadar yakına, siz sakin sakin gaza basın, o da beklesin.
- her ne kadar babadan öğrenmek çok mantıklı olmasa da -ben de aynı şeyleri yaşadım çünkü babam çıldırtıyordu beni- çok güzel şeyler de öğretti. mesela panik olmamayı. ters bir şey olduğu anda dörtlüleri yakın. bir problem olduğunu anlatmanın en kesin yoludur.
-çok sıkışık trafikte kapılarınızı kilitleyin. ne olur ne olmaz. araçta yalnızsanız yan koltuğun camını da kapatın.
-minibüsçülerden ve kamyon, tır şoförlerinden sakince uzaklaşın. diplerine girmek zorunda kalırsanız sizi fark etmeleri için kısaca kornaya basın.
-tek şeritli yollarda -LÜTFEN- dikkatsizce, sollamayın.
-park etmekte zorlanıyorsanız, -ki bu çok normal bir şey- yakında gördüğünüz bir şoförden yardım isteyin. ben bu tarz durumlarda (genelde trafik akan bir cadde üzerinde zorlanıyorum) bir taksi görürsem taksi şoförüne, ya da yakınımda başka bir araç sahibi falan park ediyorsa ona rica ediyorum. utanılacak bir şey değil. kaza yapmaktan iyidir.
-size dik dik bakanlara, selektör yapanlara, asla aldırmayın. kavşaklarda da yolunuzu kimseye kaptırmayın. kadın bu zaten o geçene kadar ben on kere geçerim deyip önünüze atlamalarına izin vermeyin.
-bir de allah kitap aşkına direksiyona yapışıp, tavşan gibi sadece ve sadece önünüze bakmayın. rahatlamaya çalışın. arkanıza yaslanın. korkacak hiç bir şey yok.
- bir de kör noktaya dikkat edin. kör noktanın ne olduğunu öğrenin daha doğrusu. yalan yok bana da babam öğretmişti. sakın sollama dediği an da sollamaya kalkıştım direksiyonu o kırdı. böyle bir tehlike atlatmaktansa aynalarınıza dikkatlice bakın.

aklıma ilk gelenler bunlar. sevgiler.
Ola ki çevre yoluna (şehirler arası yol) çıkarsanız mal gibi kibarlık yapacağım diye tali yoldan gelenlere yol vermeyin.