bugün

muhtemelen annenizin tasvip etmeyeceği bir durum karşısında anneye yalan söylemektir. ama anneler potansiyel bir yalan makinesidirler. kesinlikle çakarlar. anneye yalan yutturmak pek mümkün değildir. o an için yutsa da kısa sürede ya kendinizi kendiniz ele verirsiniz, ya da bir şekilde (ilahi adalet) anne yakalar bu durumu.anneler yutmaz.
söyleyememektir çoğunlukla.

bu kadınlar anne sıfatını aldıkları gün herhalde başka bir yetenek daha kazanıyorlar. çocuklarının içlerini okumak gibi.. ne desen işe yaramaz, bakışlarından ele veriyorsun kendini..
aynı şekilde bazen babaya da söylenen ve sebepsizce yuttuklarına inanılan; doğru olmayan söz öbeklerinin birleşimidir..
benim çin vazomu kim kırdı ? !!!!!

sorusuna sıkıyor ise yalan söyleme durumudur....
anneye yalan söylediğini sanmaktır aslında. anneler herşeyi bilir bi kere.*
her insanın hayatında bir kere de olsa yaptığı şeydir. ne kadar ben hep dürüsttüm ona karşı desek te mutlaka bir yerde yalan söylemişizdir..
yapabilenin elinden öpmek gerekir,gözünüze bakması yeterdir anlaması için.

(bkz: doğru söyle yoksa başına terliği yersin)
hadi yalan söylediniz diyelim, işleriniz yolunda gitmez, hep bir aksilik çıkar. *
pekde başarılı olunamaz.olunsa da her zaman bir aksilik çıkar.
az önce yaptığımdır.
'anne ben yemeğe anca para yetiştiriyorum ne içkisi!?' şeklindeydi.
Gözgöze gelinmediği sürece yapılabilecek bir eylemdir.
başarısız bi' üniversite öğrencisiyseniz kaçınılmazdır.

- anne hoca kıl, bana taktı ne yapayım geçirmiyor.
- ders çalışıyorum.
- 1 puanla bıraktı.
- 1 dersten sebep okul uzadı.
- yüzlük kağıt verdim on aldım.
çok ayıptır.
Hiç yakıştıramıyorum annelere çocuklarını buna zorlamalarını.
genellikle ''anne bak şimdi öyle değil böyle'' ile başlayan cümlelerdir. konu okul, arkadaşların vb. dir. çoğunda ''ya şimdi ben anneme yalan söylemesem, bir ton laf ne gerek var? hem kötü bir şey yapmadım ki?'' mantığı ile yapılmıştır.
insana kendisinin boktan farksız olduğunu hissettirendir.
hele de anne güvendiği çoğu insan tarafından hayal kırıklığına uğratılmışsa ve siz bunu biliyorsanız.
(bkz: taş olursun)
mecbur kalındığı için yapılır.
çarpılırsın maazallah.