bugün

çok büyük özenle altın günleri için seçilmiş topuklu ayakkabıyı karşıdan size yelpaze gibi sallaması. valla muma dönerdik. *
abimin eşinden örnek vereyim bir adet;

-oğlummmmmm dokunma fırın sıcak cızzzzzzzzz

ufaklık tınlamaz, kapağı yarı açık soğumaya bırakılmış fırının içine kafasını sokar, gayet mutlu ve güleryüzlüdür.

-eşşeoğlu eşek yicek seni ham yapcak *
kuzenimin çocuğuna; "-yaramazlık yaparsan aslan kadın olurum!" dediğini duymuşluğum vardır.*
evin kilerine / deposuna kapatmakla tehdit etmek en etkilisi olan metodlardir.

not: kapatmistir da. 5 yasinda falandim. aglamam, oradan cikabilmek icin yalvarmam aklima geldikce icim acir, anneme cok kizarim. su an iki gunde bir arayip, ozledim seni diye aglayan sen ve o karanlik yere beni kapatan sen. bogazi dugumleniyor insanin ama annemsin. her seye ragmen ben seni cok seviyorum. senin beni sevdigin gibi.
- o önündeki balık bitecek !!!!

+ yaa banane ...

- bak beynini ezerim senin , bu nasıl peki ?

- yavaş lan yavaş , yanğından mal mı kaçırıyosun şaka yaptım *
(bkz: hannibal mother)
(bkz: seni öcülere veririm)
arabanin icinde iki kardes kavga ediyorsa eger:
- bak susun simdi birinizi arabadan atarim nereye gideceginizi bilemezsiniz birakir gideriz.
veya:
- (oklavayi alip ele) geliyorum bak demek
- gitme oraya öcü var orda yer seni
- bak amca kizacak simdi *
- bak polis var orda *
(bkz: uce kadar sayiyorum deyip uzatmak)
-* * gel buraya nobran ne ya!!
- * * * eheh tamam tamam geliyom, ama anne ben yapmadım ki abim evdeyken tam buzdol..üüheeheaaaaaa anne vurma üühühüüüü bi daha tapmıcam aman yapmıcam ühüüühüüü.*

nobran ne ya annesinin kapının kenarına sakladığı süpürgenin farkında olmadan annenin menziline girmiştir ve bir daha kesinlikle unutmamıştır ki süpürge topuğu serttir , acıtır!
-akıllı dur lan yavşak velet, gafayı godummu iki seksez uzatırım seni lolipop!
-anne korkuyorum!
istemedigi bir şey yapıldığında "yap da gör" demesi yeterli olabilmektedir.
insanın bilinç altının içine eden bazen tüm hayatını etkileyen metodlardır. bu metodlar yüzünden bu yaşımda iğne olurken 5 kişi tutmak zorunda kalıyor beni be. karanlıkta 2 dakika duramıyorum. çingene görünce içim bir tuhaf oluyor. korkuluktan korkar mı insan? anne yakmışssın beni yeminle.
tamamen içgüdüsel olup ebeveynlerin çocuk gelişimini tamamlamasını isterken kaş yaparken göz çıkarmak metodlarındandır.
uzmanlarca tartışılsada kesinlikle gerekli bir harekettir. zira çocuk dediğimiz canavar ipini kopartmış kuduz köpek gibiyse, bir yerde dur demek gerekir. otorite sağlayamamış anne kişisi bir öcü uydurmak zorundadır. dunganga, cüceler, devler hep bu çaresizliğin eseridir.
misal;

evvel zaman iiçindeee
kalbur zaaman iiçindeee
var iimiş bir dunnganga.
aalırmış çoocukları,
atarmış seepetiine
dunnnnganga dun ganga
dunnnganga dun dangaga

faaarkuuuut. sepetini saaarkıııt.* * *
efsane olanı: -yapma bak pipin düşer!
pilavını bitir yoksa tabağındaki pirinç tanesi kadar çocuğun olur. tabağa aval aval bakan ve yok artık diye düşünen bir çocuk. ömrümüzü yediniz be.
+ bak yemezsen sünnetçi gelcekmiş

- hammm..

+ afferim benim oğluma.
* *
bir nevi mermiyi namluya sürmek fiili olan güdümlü anne terliğini füze rampasına sürmek.

bildiğin eline alıp, "geliyo bak terlik" diyerek sallaması işlemi. Lakin bilimsel açıklayınca daha hoş oluyor.
(bkz: sus yoksa bana söylerim)
(bkz: akşam babana anlat bunları)
(bkz: çocukluk sanrıları)
(bkz: çocuğu baba ile korkutma yöntemleri)
- kendisini bir türlü görmek nasip olmayan öcü.
çok çeşitlidir. ama dışardan bakınca beni en çok eğlendireni, eğer yüksek sesle uyarma imkanı olmayan bi ortam varsa gözün belertilip, hafiften dişlerin sıkıp 'eve gidince azına zıcıcam' bakışları. şahsen o bakışları gördüğüm zaman korkudan altıma sıçardım.
(bkz: ağlarsan daha çok döverim)
- polis çağıracam bak!!
3-5 yaş arası çocuklarda bazen işe yarar.
misal benim yeğenim 3 yaşında, annesi '' yemeğini yemezsen boyun uzamaz ve hep kısa kalırsın; lambalara ulaşamaz, masaya uzanamazsın vs.. '' gibi şeylerle korkutup yemek yemesini sağlıyor ya da sağladığını sanıyor. *
ama benim yeğen cin gibi, yemiyor ama bir işi başarınca '' yaaa işte yemeğimi yedim ondan bu işi başarabildim '' diyor. yani neymiş korkutmak gerekmiyor, onlar bizden daha zeki.
iğneci geldi kapıda bekliyo! koskoca iğnecinin de işi yok ben yaramazlık yapar mıyım diye bizim kapıda nöbet bekleyecek, hiç inanmamıştım zaten.