bugün

en yakın arkadaşım, en sevdiğim insan. şükür sebebim. sevgi kelimesinin somutlaşmış hâlidir benim için.

attığım her adımı onu düşünerek, hatırlayarak atıyorum. onsuz yaşamak istemiyorum, beraber ölelim istiyorum birimiz diğerimizin arkasından acı çekmesin diye. seni çok seviyorum annem.
Cok ozledim be. Cookk...
Çökmüş otururken öylece,
Annenin sesini duyacaksın,
Ona bakacaksın, onu dinleyeceksin.
Lakin
Onlar sadece senin hatıraların artık genç adam
Annen çoktan gitti…
didem madak bir dizesinde şöyle der:

“bir tek senin
çocuklar üşüyecek rengi saçların vardı.”

Ne müthiş bir gözlemdir bu anne- çocuk ilişkisi adına. Ki kendisi küçük yaşta annesini kaybetmiş biri. Şiirini de işte bu yüzden şöyle bitirir:

“ artık bütün üzgün oluşlarımın adı:
anne.”
Önce taşır,
sonra yetiştirir.
Doğmadan bedenini heba eder,
Büyürken ruhundan üfler.
Anne her şeydir ;
Anne ruh ve bedendir,
Anne hayattır,
Anne üretendir.
Anne,
Tanrı'ya kadını yarattığı için şükretme sebebidir.

Onlar olmasa;
Sevdiklerimiz de olmazdı..
Bugün bana "sen neden büyüdün ki? Benim küçük kızımdın. Biraz küçülsene." Dedi. ikimizinde gözü doldu. Sahi anne ben neden büyüdüm ki keşke hep senin küçük masum kızın olarak kalsaydım...
"...insanların her zaman annelerinin onları dünyaya getirdiği zaman doğmadıkları, yaşamın onları bir kez daha, hem de sık sık kendi kendilerinden doğmaya zorladığı düşüncesine kaptırdı kendini..."

(Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel Garcia Marquez, s.211)
Onsuz geçecek ilk anneler günü yaklaşırken çok özlediğim değerli varlığım.
"...Anne, çocuğunu giydirmek için çıplak gezer, yemek yiyebilsin diye aç kalır, acıdan kurtarmak için işkenceyi göze alır, o yaşayabilsin diye ölür..."

(insan Nedir? - Mark Twain)
Doğurma yetisine sahip her canlı yavru sahibi olabilir. Ancak annelik içgüdüsü insana bahşedilmiş bir yetidir. Bunlara sahip olan herkes evlat sahibi olabilir. fakat herkes Anne olamaz.

Anne olmayı başarabilmiş tüm annelerin günü kutlu olsun.
Bugün kendine verdiği ikinci ve dediğine göre son şans da kaydı gitti.
içim öyle acıyor ki onun için.Ne meslek hayatı ne aşk ne aile,hiçbirinde şansı yaver gitmedi.Doğduğu aile zaten kötüydü,mesleği de fiziksel anlamda çok ağırdı hep,babamla evliliği fiyaskoydu;yıllar sonra,hayatında belki de ilk kez kendi için bir şey yapmak istedi,kendine ve maalesef ki hak etmeyen bir adama şans verdi.Bugün o da bitti.Sanki hep böyle olacağını hissediyordum,o adamla da harika geçinmiyordum ama bugün öyle üzgünüm ki.Çünkü benim annemin yüzü yine gülmedi.Bu dünyada mutlu olmayı en çok hak eden insanlardan biri olmasına rağmen yine mutlu olamadı.
Annem.Onu gerçekten düşündüğümde içim hep yanıyor.Mutlu olmasını öyle çok istiyorum ki ama olamıyor
merhametlidir, dünya üzerinde tüm canlı türleri bu vasfı taşır. evet kıymetini bilemeyiz, ne yazık ki.
Hala kızgınım sana! Neden be ana? Neden?

Ben senin yavrun değil miydim!?
Bir Bebeğin Anne Karnında Tuttuğu Hıçkırık Dışarıdan Bakıldığında Fark Edilir.
kafasını şişireceğim kimsem olmadığı için zihnimi buraya boşaltıp anne figürü ile devam ediyorum. yazmadıkça içim daralıyor. hiç geçmiyor günler.

annem giresun’un görele ilçesinde 9 kardeşli bir ailede doğmuştur. babası hitler gibidir. sürekli çocuklarını ve eşini döven hatta zamanında anneannemin koluna baltayla vurmuş biridir. dedem çocuklarını döve söve yetiştirdiği için bir tane çocuğu insan kalamamıştır. biri henüz bebeği 40 günlük olmamışken balkondan flört eden, 35 yaşında seks videoları akrabalar arasında dönen kadın, biri insanları dolandıran şerefsizin teki, diğerinin ise yuva yıkmak için yapmadığı dedikodu kalmamıştır, bir başkası ise çocuk tacizcisi yetiştiren bir annedir.

annem aralarında normal kalan tek kadındır ama saftır.
annem 16 yaşında 26 yaşında biriyle evlendirilmiş ve hala evliliğine mutlu devam eden bir çocuk gelindir. çocukluğunu yaşayamamış, kendini bizimle büyütmüş panik atak ve bazı psikolojik ilaçlar desteği ile yaşamına devam etmektedir. annem iyidir ama boş boğazlıdır. her şeyi bir başkasına anlatan duran biridir. kendisi de sevgi görmemiş bize de sevgi göstermemiştir. sevgi vermemiş bir anne ve babanın duygusuz çocuğu olmam ilgincinize gitmez herhalde. annem hep erkekleri bize tabu ve yasaklı olarak dikte etmiş ancak 18 yaşında olursanız sevgiliniz olur diyerek eğitmiştir. sözlük nasıl bir psikolojisiyse cidden 18 yaşında ilk sevgilim oldu. daha önce bir başkasıyla tanışmaya çekinirdim. henüz o sıralar 15-16 yaşında olan ablam, akrabaların laf ebeliğinden ve ailemin ablamın arkasında durmamalarından dolayı intihara kalkışmıştır. kuran kurslarında mürit olmuş 21 yaşında evlenmiş ve şu an 2 yaşında bir kızı vardır. eşi de aynı tipten bir erkektir.

ben ise bu anne baba ve sülale tablosunda olgun, akıllı, nasıl davranacağını bilen başarılı bir karakter olarak kabul edilmiş, aslında kendini içten içe bitiren, sürekli olmamayı dileyen, yalnız ve umutsuz biriyimdir.
rahminde bulunan yumurtası en az bir adet sperm ile döllendikten sonra 9 aylık süreçte hiç bir sorun yaşamadan dünyaya yeni bir canlının gelmesini sağlayan, insan türünün dişi versiyonunun çocuk doğurmuş olanına verilen isim.

çok abartmayın...her çocuk doğran "anne" değildir...
Bu gece annemi cidden takdir ettim. Çocuk gelin kendisi 16 yaşında evlenmiş. Çocukken yaşadığı fakirliği babasının zorbalığını annesinin yobazlığından bahsetti. Ona tecavüze uğramış gibi hissetmedin mi diye sordum. Benim için kurtuluş gibiydi babanı seviyordum dedi. Anne ve kadın olduğunu 10-15 yıl sonra anlamış. Böyle mal bir ailenin içinde duyarlı ve anlayışlı olmasını taktir ediyorum. Unutmuşum bu kadar zor bir hayatının olduğunu. Anlatsam sonu gelmez sayfanın. inanamazsınız. Anlatırken 5 sigara o 3 tane de ben içtim. Harika bir sohbetti. Cidden kafamız aşmış utanmak yok her şeyi anlatıyor bana. Birçok insanın “ayıp” diye adlandırdıklarını bir arkadaşına anlatır gibi anlattı. Komik kadın.
15 yaşında evlenen anneannemin 16 yaşında teyzemi dünyaya getirmesiyle eriştiği sıfattır.
"benim için kurtuluş gibiydi ali"yi sevdim zamanla, öncesinde daha mutsuzdum." der.
anneannemin anne babası genç yaşlarda göçmüşler bu dünyadan, onu halası büyütmüş. halası çarşaflı aşırı cahil bir kadın, eniştesi de eşini döven sinirli bir adammış. ama anneanneme bir fiske vurmamışlar ama mutsuzdum diyor işte.
bazı kötü insanların gözünü kırpmadan hakaret ettiği kutsal varlık.
bu sözlükteki kötü bir insan bundan 2.5 ay önce ölmüş anneme hakaret etti. kendisini affediyor ve allah' a havale ediyorum. inşallah sen de aynı çirkinlikle karşılaşmazsın.
Anaların göz yaşları tükenmez oğlum. Evlatları için akıtacak göz yaşları her zaman vardır.
(Ana-maxim Gorki)
uzak kalınca kıymetini anladığımız kişidir.
birçok insanın en çok sevdiği kişidir.
sen beni çok severdin be!

https://www.youtube.com/watch?v=RsQBorOTOzA
Üşüdüğümüzde, anlayıp üstümüzü örten kutsal kadın.
hiç diğer sürekli birbiriyle konuşan, sıkıntılarını anlatan, beraber vakit geçirmeyi seven anne kızlardan olamadık. evde bile gün içerisinde birbirimize karşı en fazla iki cümle kuruyoruz. diğerleri gibi yakın olmayı çok isterdim, bakışlarıyla seni sevmiyorum demesini değil. ama olsun, o istesin oracıkta canımı veririm.