bugün

--spoiler--
uktecinin notu: ?

ukteyi veren: fabala (09.04.2008 00:09)
--spoiler--

diskilama yerini kapatan bolumde(halk tabiriyle makat) catlak, yarik, yara olusumudur. kendisini diskilarken kanamayla, verdigi muthis yanma hissiyle gosterir. dikkat edilmezse kroniklesebilir, ameliyat gerektirebilir.
makat bölgesi derisindeki çatlaklara verilen isim. uzun kabızlık dönemlerinde, karın içi basıncının arttığı durumlarda ( gaz, tümörler vs. ), ıkınma nedeniyle hali hazırda hassas olan bölge tahriş olur. dışkılama esnasında batma, yanma tarzında ağrıyla beraber ve kan görülür. sıçmayı size zehir edebilir. eğer zamanında tedavi edilmezse ameliyata kadar yolu vardır. tedavi için ilk şart kabız olmamaya ve hijyene dikkat etmektir.doktor sıcak oturma banyoları verir ilaç tedavisinin yanında.
dışkıda kan görmek basit bir basur dan kolon kanseri ne kadar bir çok hastalıkta görülen bir belirti olduğundan en kısa zamanda uzman doktora görünmeyi ihmal etmeyin.
Basur ile karıştırılmaması gereken hastalıktır.
dışkılama sonrası damla şeklinde kan vardır.
genellikle anüs arka tarafında oluşur. çünkü bu bölge arkadaki koksik kemiğe sıkıca bağlı olduğundan hareketsizdir ve fazla esneyemez. kabızlık ve ishal gibidışkılama problemleri sebebiyle ortaya çıkar. bir kabızlık sırasında gelen dışkının büyüklüğü nedeniyle bu bölge yırtılır. dışkılama esnasında bu yırtık ağrıya neden olacağından insanlar acı duymamak için dışkılamasını geciktirir ve kabızlık tedavi edilmişse bile kabız gibi davranır. bu şekilde birbirini destekleyen bir süreç yaşanır ve kronikleşir. en yakın zamanda doktora gidilmeli. bir sorun olduğunda doktora git diyenlere sinir olurum ama bu hastalar gerçekten bir cerraha görünmeli...
krem, ameliyat, hap ve benzeri kullanımlar sonucunda istenildiği sonucu alamayanlar için söylüyorum, kantoron yağı kullanıldığı takdirde mucizevi bir şekilde iyileşmenin görüldüğü rahatsızlık olmaktadır kendisi. sakın aman kocakarı ilacı deyip kullanmamazlık yapmayın zira 2-3 kullanım sonucunda nasıl bir değişim olduğunu gördüğünüzde, bitkisel tedavilere daha farklı bir gözle bakacağınızdan emin olabilirsiniz.

(bkz: tecrübeyle sabit)
Halk arasında makatta çatlak olarak da bilinen, dikenli tel sıçtığınızı düşündüren hastalıktır.

Genel cerrah, tedavi olarak fitil de önerebilir, ulan ben çıkaramıyorum, sen bir de sok diyorsun diye yanıtlarsanız, aynı ilacın kremini de yazdırabilirsiniz.
pisin pisi bir dert.

dübüründe fissür çıkıp ameliyat olan arkadaşımın anlattığı kadarı ile;

- oğlum resmen kıçımı kavanoz gibi açtı herif!

demesi bile yetti. dikkat.
makat çatlağı demektir.

Bir hafta veya daha uzun süre kabız kalındığı zaman makatı zorlamak ile meydana gelen bir hastalıktır.

Nedenleri ;
Dışkıyı ertelemek,
sindirimi zor yiyecekler yemek,
şekerli yiyecekler de dahildir.

Yapılması gerekenler ;
ilaç ile tedavi yöntemleri vardır.

Evde yapabilecekleriniz kabızlığı giderici herşey olabilir çünkü bu hastalık kabızlıktan meydana gelir.
Sonunda ameliyatını olduğumdur. Buradan umrumdaya her türlü yardımı için teşekkür ederim. ama geçmedi.

ameliyattan bahsedersek

odadan çıkmam ve odaya girmem dahil 1 saat sürdü
o gün hiç bir şey yemiyorsunuz zaten, gece bi çorba içtim.
tampon felaket bişey beyler. o gece uyutmadı beni.
ertesi gün tampon çıkınca rahatladım, biraz kassam normal hayata dönmüş kadar olabilirdim yani.
ama her gün yatıyorum 3-5 gün oldu işte olalı.
pansumanı, antibiyotiği yok sabah akşam batticonlu ılık suya oturuyorum
ameliyattan sonra çok kokrtum dışkılama için, ama korktuğum gibi olmadı, hele ameliyat öncesi acılarla kıyaslarsam şu an cennetteyim yani.
tuvalette hafif kanıyor, o da dikişlerden olsa gerek, hafif boğaz enfeksiyonu kapmasaydım ayaktaydım şu an.
anestezi olayını da açıklarsak, belden uyuşturuyorlar genelde. ama bende işe yaramadı o. hissettim yine de. genel anestezi yaptılar.

işte böyle. son çare ama ameliyat. ben her gün acıdan,yanmadan,ağrıdan kıvranıyordum. ne ilaçlar, ne de diğer koca karı yöntemleri , çaylar, yağlar, yok posalı beslenmeler fayda etmedi. kronikleşmişti. vizelerimin finallerimin de bir güzel ağzına sıçıldı.

mecbur kaldım yani. ama gün geçtikçe dikişler bile dökülüyor, hiç bir sıkıntı kalmıyor. önemli olan ameliyattan sonra da beslenmeye dikkat etmek. ben ediyorum.

-aşırı kabız olanlar, keten tohumlu ekmek yiyin. normal una göre 7 kat daha fazla suyu tutar. bol sebze ve bol meyve tüketin.

-anal fissürü olanlar kabızsanız aşırı tedavi uygulayıp sakın ishal olmayın, o da zararlı, yarayı yakıyor.

- beyaz ekmek kimse tüketmesin. genelde tam buğday ekmeği tüketilmeli.
(bkz: sanal fissür)

nereden aklıma geldiyse.
2 gün çorba için devamlı wc ye çıkılmadığı için otomatik olarak geçer.
bu güne kadar hemen hemen her türlü sakatlığa maruz kalmış biri olarak söylüyorum, bu acı adamı nirvanaya ulaştırır. hiç dinmeyen ve hep zirvede devam eden bir acı düşünün. hani bazı kırıklarda, çıkıklarda, yaralarda acıya bir süre sonra alışırsınız da biraz daha az hissedersiniz ya, bu hastalıkta yok öyle bir şey. götün kıymetini bildirir insana. hani doktor "sikicem, düzelecek" dese, kabul etmeseniz bile bir düşünürsünüz, o derece.
ödematöz deri eki (skin tag) ve hipertrofik anal papilla varsa artık olayın kronikleştiğini gösteren hastalıktır.
hareketsizlik, alkol tüketimi, acılı yada baharatlı gıda tüketimi, turşu ve salamura yiyecek tüketimi, unlu ve şekerli gıda tüketimi, sebze ve meyveden eksik beslenme biçimi, aşırı tuz kullanımı, dehidratasyon vb nedenlerden dolayı kolorektal bölgenin anotomik bütünlüğünün ve doğal flora yapısının bozulması ve bunun sonucunda meydana gelen düşük yoğunluklu inflamasyon sonucunda oluşan çatlaktır..

doktor muayenesi, tıbbi diyet ve düzenli egzersiz olmadan düzelmesi sözkonusu değildir..

ayrıca devamlı nükseden vakalarda, altta yatan diabetes mellitus gibi sistemeik bir hastalık olup olmadığı da araştırılmalıdır..
sağlıksız beslenmeyi alışkanlık edinmiş birine vücudunun "ya öyle mi, dur ben sana ömür boyu uğraşacağın bir azap vereyim de gör" demesidir. çoğu kişinin bihaber olduğu bu hastalık herkesin başına gelebilir. sürekli kabız olmak gerekmiyor yani arada sırada olsanız bile sağlıksız besleniyorsanız, efendime söyleyeyim çiğköfteler kolalar biralar gırla gidiyorsa çok uygun bir adaysınız.

şimdiye kadar internette onlarca fissür sahibi insanın yazdıklarını okudum, çoğu tahminimce işin uzmanına ameliyat olmadıkları için dertleri bitmemiş. ameliyattan sonra çok ızdırap çekmişler yine, kimisi de ikinci ameliyatı olmuş. anladığım kadarıyla ne olursa olsun hayat boyu nüksedebilecek bir rahatsızlık, %100 çözümü yok. tavsiyem doktorun vereceği sıcak su banyoları yerine tentürdiyot ile pansuman yapın ve merhem kullanın. çünkü yaranın sürekli suyla temas etmesi yüzünden yara iyileşmiyor, yumuşak ve hassas bir hal alıyor. bu dediğim kronikleşmiş kadim fissürler için ne kadar işe yarar bilmiyorum, ama tazecik bir akut fissürde çok etkili olabiliyor.
bir geçer bir geri gelir. burada sizin yapmanız gereken yeniden ortaya çıkmasını engellemek. dışkıyı yumuşatan yiyecekler tercih edilmeli. ve tabii merhemleri de unutmamak lazım. hadi işin en püf noktasını söyleyeyim: sürekli et yerseniz risktesiniz. sebze-et karışık yerseniz güvendesiniz.
(bkz: fissür ve tedavisi)
kabızlık sonrası sık görülen hastalık.

reteçesini yazayım;

I. MADECASSOL POMAD s:1x1 (anal bölgeye sürülecek)
II. ANESTOL POMAD s:1x1 (anal bölgeye sürülecek)
III. Progtolog süsp. s:1x1
IV. günde iki defa sabah ve akşam, leğen dayanabileceğiniz kadar sıcak su ile doldurulupp içine oturulacak.
sanal fikstür diye okudum arkadaş. iddia ile ilgili bişey sandım başta götün dağılmasıymış.
vay arkadas ilk defa duydum bu hastaligi, allah kimsenin basina vermesin.
(bkz: popoya sahip çıkalım)
heyet raporumda iri puntolarla yazılı uydurma hastalık. iftira atmışlar efenim götüme!swh
çörekotu yağı kendisinin güzin ablasıdır.
arkadaşın çok ısrarlı ve büyük tavsiyesiyle başladığımdukan diyeti yüzünden üç gündür yaşadığım ve araştırmalarım sonucu kendime koyduğum tanı. iğrenç, çok boktan bir hastalık.
normalde götüm diye demiyorum kabıza değil ishale yatkındır. en ufak sebepte cırcır olur. çok nadir kabız olurum ve kabız olduğumda bu acıyı az da olsa çekerdim.
dukan diyetinin atak evresine başladım. ekmeği,yağı,şekeri,meyveyi,sebzeyi kestim. eti,sütü yumurtayı,yoğurdu, ve peyniri çok severim ama genelde ekmeğin arasında veya herhangi bir unlu mamülle güzel gider bana göre. ama sırf protein tüketecez. bi de üstüne yulaf kepeği denen küspevari şeyi tüket diyo dukan amca.
nah bunları keser kesmez kabız oldum amk. hadi kabızlığı geçtim de bu ne kötü bişeymiş yarabbim. sanki götümden dikenli teller çıkarıyorum. kırık cam parçaları sıçıyorum sanki. sanki kaktüsler girip çıkıyor. gay olsam anal ilişki yaşasam zevk alırdım ulan. sıçmaktan zevk alan ben sıçmaya korkar oldum. herşey zayıflama uğruna. ama 3 gün yetti bana.
he bu arada dukan amca yulaf kepeğini ömür boyu farz kılmış ya hani. onun beynini sikeyim. beni sikseler(ki sikseler zevk alırdım en azından amk) o şeyi ömür boyu tüketmem. damak tadıma hitab etmediği için değil götüme hitab etmediği için.

not:beni kabızdan kurtaracak öneriler bekliyorum sözlük. yaşama sevincim kalmadı. ben ki ipod touch'ımla tuvalette 45 dk oyun oynayan biriydim. üç gündür tuvalete kara delikmiş gibi bakıyorum.

not 2: bu entry yi dukan diyetine de yazayım bence.