bugün

hiç deniz-kum-güneş görmemiş gibi güneşin altında kalıp, yanmaktır. sırtı kaplar genelde, kabartır.
(bkz: ben yaptım ordan biliyorum)
illa ki atlet izi olmalıdır.
aksi halde güneş yanığı olur.
güneş olsun yaksın kavursunda yanık tipi önemli değildir. ilk fırsatta denenecektir.
vücudun bir bölümünün bronzlaşıp kalan bölümünün bembeyaz kalmasıdır.
kısa kollu t-shirt, kol saati gibi vücudun sadece bir kısmını kaplayan aksesuarlar, bu yanığı oluşturmak için idealdir.
insanın fanila, saat, şort ve güneşle tepkimeye girmesi sonucu oluşan ve kolay kolay geçmeyen damga.
yanmayı bilmeyen, gerçekten amele olanlara yakışan yanık türüdür. adam gibi bronzlaşmayı bilen insan yaz sezonunu açmadan önce 2-3 seans solaryumla ten rengini koyulaştırır ve amele yanığının önüne geçer.
ortalama bir inşaat mühendisliği öğrencisi, ortalama bir staj sırasında, ortalama bir demir döşenmesini izlerken, ortalama olarak 3 günde; çıplak vucudu beyaz bir tişort giymiş kadar amele yanığı olur.
bir de güneş gözlüğünün tesiriyle yüzde vuku bulmuş bir çeşidi de vardır ki düşman başına .
yaz aylarında güneşlenme inkanı bulamamış bünyelerin başına gelen olaydır.
ünirversite zamanı iki balta arkadaşımın sabaha kadar oyun oynadıktan sonra kalkıp gökovaya gitmesi ve güneşin altında 3 saat uyuya kalmaları sonucunda vücutlarının su toplaması, ikisininde hastanelik olması olayıdır.
(bkz: sevda yanigi)
(bkz: funda arar)
(bkz: mentes)
insanları deniz kenarında mesaiye bırakan yanık şekli.
çok gıcık bir yanıktır.adama kastı vardır bunun.üstünüzü çıkarıp bütün gün top oynarsınız pembeleşirsiniz sadece.ama t-shirt ile 1 saat çarşıya pazara gidin en kralından amele yanığınız hazırdır.plaja gidildiğinde insanların bakışları huzursuz,rahatsız edebilir.lakin yapacak bişey yoktur kaderdir,beyaz tenli olmanın bir sonucudur.
(bkz: beyaz türkler)
yaz aylarında dışarıda bikaç saat gezen herkesin başına gelen olaydır. amele yanığından bi an önce kurtulmak istiosanız hemen denize gitmekte fayda vardır.
(bkz: panda yanığı)
tatil köylerinde animatörlerin başına da gelir. tatil köyünün adının kocaman yazdığı tişörtlerden giymek zorunda olan animatör kardeşlerimiz tüm gün o halde şebeklik yapmak durumunda oldukları için tişörtle yanarlar ve tişörtleri çıkardıklarında pek te hoş olmayan bir görüntü çıkar ortaya. o görüntü amele yanığının ta kendisidir, çünkü baya bir renk farkı vardır vücutlarında. zira 3-5 saatilk yanık değil günler hatta haftaların birikimidir. Hoş değildir fakat yapacak birşey de yoktur. olan olmuştur bir kere. *
(bkz: amele sümüğü)
http://84.16.252.134/k/re...11332_1181992888_3erb.jpg
böyle kollarının vücuduna sonradan eklenmiş gibi görünmesine yol açan durumdur. vücudunun dışarıda kalan bölümleri (yüz, kol, el vs) yılların birikimi sonucu bu hale yani nirvana'larına erebilirler ancak. diğer yerler ise bembeyazdır. ben beyazım dersin kimseyi inandıramazsın. en iyisi defalarca peeling yaptırmaktır kanımca. bu kış denenecektir bu yöntem de efenim.
kontrolsüz güç güç değildir atasözünde dediği gibi ''öyle hoyratca güneş ışınlarına maruz kalmış kişiye söylenilen sözdür''.

atasözü değildi lan galiba?

edit: bunu eksileyen arkadaş amele yanıgı benim dediğim şey demek amuna koyim. mal gibi yanan kişilere denir. bilgi etnry'si lan bu.
yazın insaat alanında ki bu genelde açık alan olduğu için sıcakta yanmak pahasına üstsüz çalışan isçilerin başına gelen durum.Burada garipsenicek durum yandıktan sonra ağrılardır ki insanı gerçekten yakar, ayrıca halk arasında yazın güneşlenirken güneş kremi gibi koruma faktörü olan ürünler kullanmadan cayır cayır yanan kişilere de söylenmektedir.
ismi amelelerden alıyor olsada ilköğretim ve lise öğrencileriyle de bir okadar özdeşleşmiş bronzlaşma türüdür. * *
askerde acemilikte yanan yerlerin hepsi amele yanığıdır.