bugün

Normal arkadaş ortamında olan hadise, 8 kişi yemeğe gittin herkes kendi hesabını ödeyecek.
almanlar gururlu insanlar olduklarından dolayı ve kendine ait olan hesabı başkasının ödemesini gururlarına yediremedikleri için bu sistem ortaya çıkmıştır.
savaş sonrası almanyada yaşanan enflasyon sebebiyle fiyatlar sürekli artış göstermektedir. Her dakika tüketicinin aleyhine işlediğinden yemek yemeye giden insanlar fiyatı zamlanir korkusuyla yiyeceği yemeğin ücretini yemeden evvel ödüyordu. bu ödeme şekline diger ülkeler alman usulü ödeme diyordu. tabiki her konuda oldugu gibi bu da bizim ülkemizde farklı anlaşıldı.
anne kız arasında bile sent hesabı yaptıkları rezil yöntemdir. ayıp lan.
yaklaşık 2.5 ay sonra bu usulle hazırlanmış test sınavına gireceğim. 4 şıklı sorularda birden fazla doğrunun olduğu ve kaç tanesinin doğru olduğunun bilinmediği, yanlış cevap verilen şıkların doğru şıkları götürdüğü bir sınav hazırlamışlar sallamayı engellemek için.
Hesap alan yetkili taraftan ağır şekilde küfür yiyen sahislar topluluğu.
Herkesin kendi hesabını ödemesini gerektiren bir usüldür.
iki sevgili ve hatta karı koca arasında görülebilir hesap ödeme şekli. olur da ben ödersem hesabı, uzaylı gibi bakmakla yetinir almanlar.
paylaşmak, pay etmek güzeldir fakat gönülden karşılık gözetmenden vermek daha güzeldir.
tanım: herhangi bir sebepten çıkan hesabın, hesap sahiplerine pay edilerek ödenmesi usulü.
Almanların Zeki bir millet olduğunun göstergesidir.
her çıkışta yaşanan tartışma sonrası;

-alman usulü ödeyelim abi
-tamam, peki

tam olay tatlıya bağlandı derken işletme sahibi;
-ama burası türk kafesi.
der ve tekrar ödeme mevzusu alevlenir.

-lan amına kodumun herşey ayarlanmış zaten, sana ne oluyor yavşak?
(bkz: diyemedim ya la)
gerçekte ne olduğunu kimse bilmeyen, kulaktan dolma bilgilere göre herkes yediğini ödesin mantığıdır.
garsonu ya da kasiyeri uyuz eder bu tip ödeme şekli. ona ayrı hesap çıkar, buna ayrı para üstü getir vs. yani.
--spoiler--
almanlar ödeyince bizim de ödemiş sayılmayacağımız hesap ödeme usulüne alman usulü denir.
--spoiler--
herkesin kendi yiyip içtiğini ödemesi durumudur.
kültürümüze fazlasıyla ters durum. heleki söz konusu hesap ödemeye gelince yok efendim ben ödeyecem hayır efendim ben ödeyeceğim diye hesap ödeme yarışına girmiş insanların yaşadığı topluma ters olan yapı. neymiş herkes kendi yediği içtiğini ödeyecekmiş.
(bkz: alman medeni usulü)
(bkz: kamil yıldırım)
bu beladan da hayırlısı ile kurtulsak keşkeee..
kesinlikle isminde de olduğu gibi alman usulüdür. türklerinde yer yer uygulamaya çalıştığı görülmüştür bu yöntemi. (bkz: öğrenci) fakat bize göre değildir.
2010 dünya kupası'nda karşı karşıya gelen almanya ve ingiltere milli takımlarının maçının yayınlandığı taksimde bir mekandaki alman kalabalığın cılkını çıkardığı usüldür. bırakınız hesap ödemeye gelince herkesin kendi yediği içtiğini ödemesini daha siparişler aşamasında ayrı adisyon açtırarak olası kaynakların önüne geçme çabasını da içerebilirmiş. on kişilik masaya on adisyon kesildiğini gördü bu gözler.
edirneli bir arkadaşım tarafından, "herkesin kendi götünü sikmesi" olarak tanımlanan hede.
almanların fazlasıyla benimsediği, ilk başlarda hesabı ödemenizi beklerken kılını kıpırdatmamaları sonucu sizin de benimsediğiniz usul.
yancılık olarak tabir edilen duruma karşı alınmış en büyük tedbirdir.
türklerin bulup, almanlara kitlediği, ortamda her kim ne yediyse parasını ödesin mantığıdır.
ing. going dutch olan avrupalıların sevdiği ödeme usulü.
toplu olarak gidilen yerlerde herkesin kendi parasini vermesi. hadi arkadaşlarla takılırken bir yere kadar, ancak kizla falan cikinca da kizin kendi parasini vermesi. hala aklimin almadigi olay, nasil oluyor da oluyor bu. misal, super taş gibi kizi almişim goturmuşum iyi bir yere, "-hesabi ben vermeyeceksem niye yaşiyorum ulan..." dedirten bir hesap odeme sistemi.

ayrıyetten bu hesabın almanlarla bi alakasında yoktur.