bugün

söylem sonucu açılmış başlık.
o'na neyin yakışıp neyin yakışamayacağını bilecek kadar aptalız demek ki. allah'ın yapmış olduğu ve yaratmış olduğu şeyleri sorgulamak biz kullarına kalmadı. allah(cc) biz kullarını o'na iman edelim diye yarattı.hakaret etmek ve sorgulamak için değil. ister inanalım ister inanmayalım ama o'nun var olduğunu ve yerle gök arasındaki her şeyin yaratıcısı olduğu gerçeğini beynimizin bir köşesinde tutalım.
intikam duygusu.

hataya cezayla karşılık verirsen benden/kulundan ne farkın kalır?
omuzlarda melek falan...

(bkz: özel hayata saygı)
hassas konudur dokunmamak gereklidir der kimi ama dokunmazsan da olmaz neden mi e onun hareketleri bizim, tüm kainatın kaderini belirler. ama düşünürsün yakışamayan ne yapmış bugüne kadar aklına gelmez. çünkü o neredeyse bütün sıfatlara bütün özelliklere mutlaken sahiptir. hal böyleyken yakışmayacak şey yapar mı? hatasız kul olmaz ama o allahtır hata yapmaz mı? hala bir yere varabilmiş değilim ama birazdan olucak galiba... varamadım zira varsam ben onun yerinde olurdum. ama yine de küçük bir nokta olarak hani şeytana bu kadar özgürlük fazla değil mi diye de düşünmeden edemiyor insan.
kıssadan hisse şöyle anlatayım size:
birgün arkadaşlarla oturuyorduk. ortamda çoğunun kafası güzel ama işi felsefi boyuta taşıyacak kadar da zeki insanlar var. biri allah koskoca bir varlık o'na yakışmayan hareketleri de var dedi. bende bunu cehaletle savundum. allah gerçekten tanrının belasını versin.
(bkz: allah ın egoist olması)
(bkz: kuran da allaha ait olmayan ayetler) *
yok değil, vardır. bunlarda benim gibi bir insanın an itibariyle aklına gelenler.

- yeni doğmuş bebeği azrail aracılığıyla öldürtmek.
- bir insanı özürlü spastik yarattıktan sonra onu arafa şutlamak. (bkz: araf suresi)
- dünyaya meteor düşürmek.
- insanları kötü yola sürükleyen insanların akılını çelen ve nice kötülükleri yapan şeytana engel olmamak. (bkz: araf suresi)*
- insanı altından, pırlantada değilde çamurdan yaratmak. (bkz: Müminun suresi)*
- bazı insanları aşırı derecede gerizekalı yaratmak.
- kuran-ı kerim'e laf edecek derecede zeka özürlüsü insanlara beyin bahşetmemek.
- bir erkeğin 4 tane kadınla evlenmesine izin vermek. (bkz: nisa suresi)*
- inançsızlara küfretmek. (bkz: allah ın inançsızlara sövmesi)
- erkeği kadından üstün yaratmak. (bkz: nisa suresi)*
- kadının şahitliğine güvenilmemesini söylemek. (bkz: bakara suresi)*
- egoistlik. (bkz: allah ın egoist olması)
- bütün kendisine inananları* en az bir kerede olsa cehennemden geçirmek.
- kötü insanlara sonsuza kadar cehennem denen bir mekanda işkence çektirmek ayriyetten kabir azabı. (bkz: kabir azabı)
- en sağlam müslümanın bile en az bir kere cehennemden geçip günahlarını ödeyecek olması. (bkz: meryem suresi)* (bkz: cehennem)
(bkz: allah ın inançsızlara sövmesi)
(bkz: kafa göz girilmesi gereken yazarlar)
Bana Aşık Veysel'in,

"bu alemi gören sensin
yok gözünde perde senin
haksıza yol veren sensin
yok mu suçun bunda senin
bu alemi gören sensin

kainatı sen yarattın
her şeyi yoktan var ettin
beni çıplak dışar' attın
cömertliğin nerde senin
bu alemi gören sensin

adem'i sürdün, bakmadın
cennette de bırakmadın
şeytanı niçin yakmadın
cehennemin var da senin
bu alemi gören sensin"

dörtlüklerini anımsatan başlık.
hayata olumsuz şeyler ekleyip, inanalarına "her şey mükemmel olsaydı herkes allah'a inanırdı" dedirtmek bahanesi ve böylece dünyaya gelen insanların 3, 5 tanesini de olsa cehenneme yollamak.
bu koskoca evrende çözülememiş onca şey varken, memeleri yeni tomucuklanmış taze kızlar, şarap ırmakları, süt ırmakları, gölgelikler, altından tahtlar, muz ağaçları ve güzel kokulu ormanlarlar gibi vaatler sunması. lan ben nerdeyim sen nerdesin
(bkz: insanın insana yakışmayan hareketleri)
mütevazi olmaması:
--spoiler--
andolsun ki cehennemi şeytana uyanlarla dolduracağım.
--spoiler--
böyle aptal aptal başlık açan tiplerin hala aramızda yaşıyor olabilmesi mesela ... töbe töbe yahu
olmek hic yakismayan bir hareketiydi.
(bkz: ronnie james dio)
(bkz: hiç başka işin yok dimi)
kendi yarattığı ateşten bir varlıkla inatlaşıp, iddiaya girmesidir.

konu da şu; kim daha çok insan ayartacak..*
Böyle düşünen arkadaşlara akıl nimetini vermemesi.
başlığı açanı yaratması.
bazılarının azgınlıkları kendilerinden menkul.
akıl dağıtırken bazılarını unutmuş olması mesela.başlığı açan gibi.*
bu cümle aslında direkt olarak ukalalık. başka hiç birşey değil. ulan yaratıcı kabul ediyorsun ama yaw tamam yarattın da, şu işi biraz da iyi yapabilirdin diyorsun. ulan gerzek ne ukala adamsın sen diyesim geliyor. lan biraz düşünün bi yaratıcı var deyip ona akıl vermeye çalışmak tam bir gerzeklik, karaktersizlik örneğidir.
"tanrıyı anlamak için tanrı olmak gerekir" şeklinde özetlenebilir entry.
(bkz: allah tanrının belasını versin)
zorla şe etmesi.