bugün

müslüman: allah'ın bütün müslümanları cennete alıp, müslüman olmayanları cehennemin dibine yollaması olayıdır.

hristiyan: tanrı'nın bütün hristiyanları cennete alıp, hristiyan olmayanları cehennemin dibine yollaması olayıdır.

yahudi: yehova'nın seçilmiş ırkı olan yahudileri cennetine alıp, yahudi olmayanları cehhenemin dibine yollaması olayıdır.

ortak nokta olarak her dine göre tanrının faşistleştirilmesi, kendinden olmayanı yok etmesidir. durum aynen böyledir. insanlar, tanrı'yı kendi düşünce yapısına göre şekillendirmiş ve çeşitli faşizan kimliklerin içine sokmuşlardır. tanrısal inancı kendi yaptıkları katliamların bir numaralı önderi olarak kabul etmiş, kendilerini meşrulaştırmışlardır.
yahudinin müslümanı katlederken tanrının görevlisi misyonunu üstlenmesi, müslümanın bir kafiri yok ederken allah'ın emrini gerçekleştirdiği algısına sahip olması, hristiyanın da aynı şekilde bunu yapması bize tanrının kişileştirilmiş olduğunu göstermekte. tanrının insani bir zihin yapısına sahip olduğu gerçeğini zihinlerimize aşılamaktadır. özsel olarak durum tamamen bireyin kendi kişiliğini dine yansıtmasıdır; kendi düşüncesini kutsallaştırmak için tanrısal bir güce büründürmesi olayıdır.

tanrı inancı, aklımızın algılayamadığı varoluşsal gerçekliğin boşluklarını dolduran bir soyut düşünce sistemidir.
faşizm değil tanrı'nın bu dünyada insanoğlunu bir çeşit sınava tabi tutması sonucudur. Şöyle düşün, iki öğrenci bir sınava girer. Birisi hocasının verdiği ikazları dikkate alarak sınava çalışmış ve son derece başarılı olmuştur. Diğeri ise hocasını iplememiş ve sınavda başarısız olmuştur. Şimdi öğretmen birine hakkı olanı verip sınavdan geçirdiği diğerini ise bıraktığı zaman faşist mi oluyor?
(bkz: bilmiyorlar bilselerdi yapmazlardı)
ganosu tutan dincil ve aynı zamanda kincil toplumun yatay geçişle direk cennete gireceğini biliyoruz.tanrı bizim gibileri kutsasın.
tam tersi sınava sokarken seni uyarmış ve sana bildirmiştir.

(bkz: kalu bela)
faşizm de milliyet kavramı üzerine yorum yapılabilecek bir kelime. senin tanrın ın hangi ırktan? Allah ım müslümanım beni de cennetine al. istediklerini yapmıyorum, senin dinine yakışır davranmıyorum ama senin dinindenim. Allah ım beni affet bu başlığa entry girdiğim için.
(bkz: faşist tanrı dünyadan defol)*