elde olmayan bir şeyin, elde olmamasının hüznü çöktüğünde söylenen, "ne yapalım, bizim değil, en azından sahibi kimse allah ona bağışlasın" anlamına gelen buruk dua.
çok beğenilen ve bir başkasına ait olan, bir kişi ya da canlı için gıpta ile, ne olursa olsun zarar görmesin gibi bir iyi niyet taşıyarak söylenir.
hayranlıkla bakılıp beğenilen bir nesnenin ya da canlının sahibine ithafen söylenilen arkasından da sahibi ben olayım denilen iyi niyetli dua .
güzeL bir kız görüLür...ortamdaki biri der ki "ALLah sahibine bağışlasın"...diğerLeride yakarışta buLunur..."AMiNNNNN" diye... * * *
meali off anam o ne beee dir.
"nazar etme ne olur sabret senin de olur" tarzinda avuntu duasidir.
(bkz: atomu bile ayırıyolar lan)
(bkz: amin)
hiç hazzetmediğim söz/dua. bir kere duaysa zaten dinimizde kimse kimsenin sahibi değildir. kimse kimseye ait değildir. tek olarak zaten kendi varlığı kendisine aittir. allah beni kimseye bağışlamasın. ha, beni bağışlasın o ayrı.
yer: facebook. bir fotoğrafın yorumu.

+canım çok güzelsin, çok tatlısın keşke burada olsan var ya seni elimden kaçırmazdım seni oooof ooooof.
(cevap yok)
+allah sahibine bağışlasın o zaman ne diyim.
-saolll seni de.
+sevişelim mi?
Güzel,etkileyici birini gördükten sonra çoğu kişinin söylediği söz.
temennilerin en etkileyici olanı. insan bunu duyduğunda bile mutlu olabilir.evet..
karşıdan karşıya geçen güzel kızı görüp bir kere baktından sonra söylenen anlık bir düşünce hissi.
bir güzellik ölçü birimidir. bugün iki kez duydum, mutlu edici özelliği de var.
Yanındaki kimse tarafından "bana bağışlasın , siktir et sahibini" denilerek devam ettirilebilitesi vardır.
kesinlikle bana bağışlasın dediğimdir...
dış ses: allah sahibine bağışlasın.
iç ses: inşallah sahibi ben olurum.
birisi bu sözü yanımdaki kız arkadaşımı söyleyince; ' ulan benim işte, bana bağışladı!!' şeklinde sinir yapabiliyorum.
bize de bir gün kader güler, güler inşallah! alt mesajı taşır.
bir insanın neden sahibi olması gerektiğini sordurtan söz. kim, kimin neden sahibi olsun?
sahibine demektense sevdiğine falan dense daha güzel olacağını düşündüğüm temenni cümlesi.
içten içe hazımsızlık, kıskançlık, gıpta, heves duygularını sahte bir ikiyüzlülükle örten beğeni duası.
Bazen 'allah bana bagışlasın'a dönüşebilen.
yakışıklı yada güzel birini görüp o kişiye sahip olamayacağını anlayan kişinin söylediği sözdür.
bir nevi "o sahip ben olsaydım iyiydi" demektir.