bugün

Bir dua ve temennidir. Etraftaki kötü niyetli insanları gördüğümüzde deriz genelde.
önce sen iyi insan olacaksın ki rab karşına iyi insan çıkarsın
güzel bir dua sözüdür.
allah o işlere bakmıyor. hem allah'ın görevi de değil.
olmayacak duaya amin deyip allah'ı meşgul etmeyin.
Bu duanın değerini kötü insanlarla karşılaşmak zorunda kalanlar bilir.
bakıyosun, ''allah seni hep kötü insanlara denk getirsin be müptezel göt'' diyesi geliyor bazen insanın -ki, bu da bir duadır!
kötü insanlarla karşılaştım diye/karşılaşmayayım diye ne allah suçlanır veya sorumlu tutulur, ne de allah'tan yardım dilenilir.
sahi ya, allah diyerek hani şu kur'an da "benim katımda din islam'dır" diyen allah mı kast ediliyor? öyle ise hiç ağzınızı ağrıtmayın, dua falan diye hem allah'ı hem kendinizi meşgul etmeyin. bir de yetmez gibi başınıza gelen olumsuzluk kötülük için kader diyerek allah'a iftira atıp kafir olmayın.

yok canım, müslümanım diyenlerin allah'ı kast ediliyor ise sabahtan akşama isterseniz 24 saat dua edebilirsiniz. kimse sizin allah'ınızla aranızda ki ilişkiye, inanç sistematiğine-diyalektiğine karışamaz.
Amin. inşallah.
aslında bu dua kader vb konulara girip kültürün din haline dönmesi ve de dinin asıl temelinin yok edilmesine; bunun da en bariz örneği de kader diyerek yaşanılan her felakette örn; depremde ölümlerin olması ve kader diyerek ölümlerin yıkılan binaların suçunu allah'a atıp, betondan demirden çalan müteahhit, oy uğruna kaçak yönetmelik dışı yapılara af getiren siyasetçi, kaçak yönetmelik dışı yapılarına tapu verecek kişiye oy atan seçmen yerine allah'ı koyup ölümlerin suçunu allah'a yükleyen kader diyenler vs için bir şeyler yazmak lazım da...

bu ülkede ateist olanı da dinci olanı da inananı-inanmayanı neye inandığını neyi ret ederek inanmadığını bilmiyor.
allah iyi insanlarla karşılaştırsın demek...

arabanızı park etsin diye verdiğiniz vale için "umarım arabayı müsait yere park eder. çıkınca arabamızı beklemeyelim. hem arabaya vuran falan da olmasın" temennisi taşımak...
bir lokantaya girdiğinizde rezervasyonunuz yok. sizi karşılayan garson için yanınızda ki insana dönüp "inşallah bizi manzarası en güzel olan masaya oturtur" umudunuzu söylemek gibi...

bunların gerçekleşmesi için dilek temenni endişe dikkat vs gerekli değil, size gerekli olan valeye çaktırmadan 100 lira bahşiş, garsona 200 lira bahşiş vermek.
arabanız çıkar çıkmaz hazır ve sağlam olarak kapıda olur. garson size en güzel yerden masa ayarlar. ekstralar ikramlar da yapar.

vale veya garson için dilekleriniz önemli değildir. siz de herkes gibi sıradan birisisiniz-müşterisiniz. bunun için ikide bir arabam servisim masam şöyle böyle diye garsonun valenin başının etini yemeyin.

kapiş?
Çocuğunu mükemmel yetistirirsin fakat gider olmayacak arkadaşliklar kurar ve sizin o terbiyeli çocuğunuzu yoldan çıkarır. Bu yanlış birisini sevmesi gibi. Elinizde olmayan sebepler için bir çeşit duadır. iyilerle karşılaşmak çok önemlidir.
yani allah'ı suçlamak anlamında söylemedim ki. hem ne alakası var. karşılaşacağımız insanları biz mi seçiyoruz. sadece güzel bir dua sözü.
güzel bir duadır. her şeye de muhalif olmayın.
Hayatta en çok teyzemden duyduğum temenni cümlesi, hatta sadece teyzemden duymuş bile olabilirim.
Ne güzel Türkçe bir dua.

Deist olarak destekliyorum.

Anlamını bilmediğiniz dualardan kat kat iyi.
tedbirinizi alın evden çıkmayın her işi de devletten beklemeyin evde kalınca kimse çıkmıyor karşınıza.
--spoiler--
tedbirinizi alın evden çıkmayın her işi de devletten beklemeyin evde kalınca kimse çıkmıyor karşınıza.
--spoiler--

Hayatımda okuduğum en mantıklı cümlelerden biri.
Beynin çalışma şekli baya iyi.