bugün

inşallah bir gün bize bir grup insan gelecek babamada söyleyecek diye umutla beklediğim söz.
toplumumuzdaki geleneksel kız isteme cümlesi
bazı ailelerin kızları istenirken duymadan kız vermedikleri kudretli bir cümledir...
şaka gibidir ama vardır böyle insanlar fakat zaten dillere pelesenk olmuş bir tümce olduğundan sorun yaşanmaz...

(bkz: kız isteme replikleri)
(bkz: kız isteme taktikleri)
...ile kızınız x'i oğlumuz y'ye istiyoruz" diye biten cümledir.Bu sözü ilk olarak söyleyen mutlu mudur bilinmez ama bir slogan yarattığı kesindir.

ayrıca; (bkz: kız istemek)
(bkz: verdim gitti)
gelenek göreneklerimiz dogrultusunda kız isteme merasiminde adet yerini bulsun diye kayfeler eşliğinde gelelim sebebi ziyaretimize diyerek damat tarafının kız babasına sarfettiği ,kızımızın babasının da verdik gitti yada başka kapıya demesiyle son bulan cümledir.
damadın yakını : -gelelim sebebi ziyaretimize.
kızımızın pederi : -gelin.
damadın yakını : -efenim allah 'ın emri ,
peygamber'in kavli ile
kızınız şukufe 'yi
oğlumuz mükerrem 'e istiyoruz.

kızımızın pederi : -oğlumuz ne işle meşguldur?
damadın yakını : -kaldırım mühendisidir
kızımızın pederi : -başka kapıya.

veyaaa

damadın yakını : --efenim allah 'ın emri ,
peygamber'in kavli ile
kızınız şukufe 'yi
oğlumuz mükerrem 'e istiyoruz.
kızımızın pederi : -oğlumuz ne işle meşguldur?
damadın yakını : -doktor , öğretmen , mühendis , vs vs meslek türlerinden herhangi birisidir..
kızımızın pederi : -verdik gitti.
dialogları ile son bulan her genç kızın birgün başına gelebilecek olan durumda sarfedilen cümledir.
Allah (c.c.) evlenmeyi emretmiştir, zina yapmayı değil. bu sebeple "Allah'ın (c.c.) emri" denir. Peygamberimiz (S.A.V.) ise "evleniniz, çoğalınız. çünkü ben ümmetimin çokluğuyla övünürüm." demiştir. bu sebeple "peygamberin (s.a.v.) kavli (sözü)" denir. zamanla kız isterken "Allah in emri peygamberin kavli ile" demek gelenek haline gelmiştir.
hoşladığım hatun olan a.c. ye birgün "niye beni yanlış anlamanı istemem, ama ben şu anda bir beraberlik düşünmüyorum" dediğinde ben de ona "ben bsırf beraberlik için değil nasipse evlenmek için peşindeyim, adam akıllı çıkmaya başlasak hemen bizimkileri yollayacağım size allah in emri peygamberin kavli olayına girecem" dedim.

güldü, hoşuna gitti ama yine de kabul etmedi yaaaav.

bu da işe yaramadı, bu maçı kaybettik önümüzdeki maça bakıyoruz...
- allahin emr..
+ verdim gitti.
- ama peygamberin kavli?
+ ulan oglun nuh demis peygamber dememis, kizimin agzina etmis!
- aldik gitti.
- allah in emr..
+ verdim gitti.
- yapma dunur daha kadrolari saymadim.
yaşanılması gereken. söylenmesi, söyletilmesi veya duyulması gereken.

oğlan ve kız, teknolojinin nimetlerinden yararlanıp, aralarında ki duyguları aynı yastık üzerinde birleştirmeye karar verdiği andır bu. erkek, anne ve babayı kız evine yollar. kahveler içilir, güncel herhangi bir mevzu hakkında bilgi alışverişi olur. zira, konunun ne olduğundan ziyade, vaktin biraz geçmesidir aslolan. erkek babası, kahvesinin dibinde kalmış telvesiyle berbaber son yudumunu "hörp" efekti ile alır. "efenim, sebeb-i ziyaretimiz..." diyerek söze girer ki, kız kapının arkasında hayatının unutmayacağı bir sahnesini yaşamaktadır. sevdiceğine msj yazmakta, ve soğuk soğuk terlemekle o saniyeleri geçirir. derken beklenen söz gelir, allahın emri, peygamberin kavli...
hasretle beklediğim günün hasretle beklediğim sözüdür. sevdiğim kızı ailemce gidip istediğim vakit babamdan duymayı can-ı gönülden dilediğim sözcüklerdir.
bi de cevap verdim gitti olursa... ne yapacağımı bilemem sevinçten. *
yurdum insanının acayip tekerlemelerinden biri.
kız isteme olayını farz yapmıştır. (bkz: allah ın emri)