bugün

rte hükümetinin ''yasaklayamıyorsak mani olalım'' mantığıyla dayattığı özel tüketim vergileri bütünü.

(şükrü kızılot'un 2005 tarihli bir yazısından alıntıdır);

''Örneğin 1000 litre alkollü içki üzerindeki ÖTV, Euro olarak aşağıdaki gibi;

Birada ÖTV Türkiye de 707.74; Avrupa ortalaması 333.32

Şarapta ÖTV Türkiye de 1952.14; Avrupa ortalaması 483.38

Yüksek alkollü içkide ÖTV Türkiye de 9602,14; Avrupa ortalaması 6271,20''

tabii bu oranların yanında bir de avrupalı tüketici ile türk tüketici arasındaki gelir dağılımı farklılığını da dikkate almakta fayda vardır...
(bkz: ötv) yada (bkz: ötele)
her dönem böyle olmuştur. içkiden bu ülke çok vergi alır.
haramdır.

almayın lan! kuruttunuz bizi. valla haram, günaha ortaklık, kul hakkı, ne bileyim caiz değil.
böhühüh, çüktünüz yeter.
(bkz: turkiye de biranin cok pahali olmasi/@syme)
bana kalmaz ama bana kalsa benzinden alacağın vergilerin tümünü içki ve sigaraya yükleyeceğimde asıl milletin göreceği vergidir.

efendim sigara ve içki lüks tüketime girmiyor mu? giriyor. peki araba yakıtları aynı kefede tartılabilir mi bunlarla? hayır!
ama biz ne yapıyoruz ikisini aynı kefeye koyuyoruz hatta daha da ileri giderek yakıtlardan kat kat vergi alıyoruz.

bunu söyleyince kaçak içki-sigaraya neden olursun diyenler şu anda ülkedeki kaçak yakıt miktarını gösteririm susarlar o yüzden o konuya da girmeyin hiç.

sonuna kadar haklı olan hatta daha da artması gereken vergilerdir. içmesinler diye değil lüks bir tüketim maddesi olduğu için vergi alınmalıdır. akp hükümetiyle alakası olmayan vergi olduğunu da dile getirelim. böyle hayırlı işleri pek yapmazlar kendileri !
(bkz: gıda teknolojisi)

Anladınız.
günümüz şartlarına bakıldığı zaman hala az olan vergilerdir. net..
Bu sayede Devlete de 2 tane alkol ısmarlamış oluyoruz.
Vergiyi arttırdılar, ithal bira kitleri kullanılıyor.

Biri bunları uyarsa ya, çekin vergileri geri gelsin alkolizm gelsin vergiler.

Halk çok gergin.
Diyanetin can simididir. Bir sürü audi alınır.