bugün

(bkz: özel tüketim vergisi)
genellikle en mecburi şeylerde vardır. otomobil ve akaryakıtta.
ama elmas, zümrüt, pırlanta gibi özel şeylerde olmadığını duymuştum.
internetten tv8 seyrederken ekranı başka bir siteye girdiğim için aşağıya indirmiş, sadece sesi duyabiliyordum. ciddi anlamda dikkan şahan çıkabilir programının yeni bölümleri çekilmiş sandım.
gurmelik, moda, magazin vb. gibi konularda komik esprileri olan güldüren önder açıkbaş yapımı.
saçma sapan bir program izleyen var mi diye merak ediyorum.
100 tl lik akaryakıtın 60 tl si vergiymiş.
yani biz 100 tl verip 40 tl lik geziyormuşuz.
standart %37 dir. birde standart %18 lik kdv de vardır ki ikisi beraber %55 yapar. yani kardeşim senin bu ülkede 100tl ye satın aldığın ürünün 55 lirası vergidir.

edit: bunu ne zaman salladığımı hatırlamıyorum.
(bkz: ömür tüketim vergisi)
çıkarıldığında geçiçi denilmiş, lakin 15 yıldır kaldırılmayan vergi.
araba üretmeden, üretenden daha fazla kazanma sebebidir. ben olsam ben de üretmezdim.
ithal arabada %40. yerlisi henüz yok ama yerlisine kor bu ibneler.
Allah bin belasını versin böyle Verginin vatandaşı ne güzel sikiyorlar lan öyle böyle değil dediğimiz vergi.
20 bin dolarlık camaro adlı canavar arabayı 120 bin dolara satılmasına sebep vergidir.
devletin; ''kendine bir araba alıyorsan, bir tane de bize alacaksın ulan!'' deme şeklidir.
yerli araba üretilmemesinin yegane nedenidir. devlet satılan her arabadan bir araba parası hatta üst seviye araçlardan bir araba parasından fazla ötv alıyor. neden üretim yapılsın ki.
Tecavüz ün eş anlamlı kelimesi ötv.
(bkz: özel tayyip vergisi)
ülkemizde en büyük oranı tekel ürünleri ve kozmetiğe koyulan vergidir.

Araçlar olan ötv yi de unutmayalım...
"2012 yılı içinde bozulan bütçe dengesini, akşamcı ve tiryaki kurtardı. sigara ve alkolden alınan ötv geliri 11 ayda 22.6 milyar liraya ulaştı. bu vergi gelirinin 4.2 milyar liralık kısmı alkollü içkilerden, 18.4 milyar liralık kısmı ise sigaradan geldi. maliye bu rakamın yıl sonunda 26.4 milyar liraya çıkmasını bekliyor."

http://m.gazetevatan.com/...kurtardi--501703-ekonomi/
maktu üzerinden alınan, harcama üzerinden alınan, sözde özel tüketim vergisi.

iki tane tomofil alıyoruz, birini devlete bağışlıyoruz. aslında gerçek bu.
azaltılmaması aksine arttırılması gerekir.

geçenlerde bu saçmalığın olmaması en fazla %30 olması gerektiğini söylediğimde sokaklarda şuan bile çok lüks araba olduğunu ve devletin daha da fazlalaştırması gerektiğini falan yazdılar.

bana giren çıkan bir şey yok, zaten umrumda değil son 1 senedir, benim yaşadığım ülkede %20 vergi var, başka da vergi yok arabaya, inşallah %500 yaparlar vergiyi binemez kimse arabaya türkiyede.
Bugünkü artışı ile C180 Mercedes marka aracın 170.000 tl olan liste fiyatını 190.000 TL'YE yükselten vergi türü.
Vergisiz çıplak fiyatı 70.000 TL üzerinde olan bütün 1600 CC araçlar benzer oranda (yaklaşık yüzde 10) zamlanmıştır.
özel tayyip vergisi olarak adlandırdığım haraç sistemi.
aslında devletin sömürü düzeni olduğunu anlamaya yarayan özel bir vergi türüdür.
Kriz vergisidir. Ekonomik krizde olan bir devletin ekonomiyi ayakta tutmak adına faiş miktarda aldığı vergidir. Ayrıca vergi verme vergisi olarak, ödenen ötv'nin kdv'si de ödenir. Benim için ötv denen vergi var oldukça bu ülke ekonomik krizdedir zaten.
(bkz: götten üretilen vergiler) in başında yer almaktadır.

ister özel tüketirim ister kamuya açık sana ne.