bugün

(bkz: dondurmada seçicilik)
(bkz: iğrenç espriler)
ilgi yönelmesi sağlayan psikolojik durum. aynı anda aynı şeyi söylemek ve kolektif alanın oluşması gibi meseleler bu konu altında incelenebilir. örn. sol framede hareket halindeki bir başlığın seçicileri ortak ilgi alanına sahip, fakat farklı bakışlar sunabilecek kişiler olabilir. bu takip ediliyorum hissi ve "bırak peşimi muhitime geldik!" tepkisini göstermek için yeterli bir argüman değildir. allame i cihan olduğunu, gpse kodlarının girildiğini zanneden malların içine düştüğü bu durum öznel olarak şöyle izah edilebilir: "pis kokulu götünün takipçisi değil, izleyen, algımla seçip oraya gelip, orada seni gören, zırvana da o an kelime istifleriyle cevap veren biri olabilirim. olabilirdim. merhaba" (kasımpaşa güzel semt)
kişi istediğini duyar ya da görür'ün genel adı.
(bkz: carte dor selection)
beşiz erkek yolda yürüyor. siz de bu beşiz erkeklerden birisiniz. önünüzden beşiz kız kardeşleri geçiyor. beşi de aynı, tiplerde hiçbir değişiklik yok. aynı şekilde siz beşiz erkek kardeşlerin tipi de aynı.
siz metalcisiniz. beşiz kızlardan biri de metalci. simsiyah giyinmiş. işte bu beş kızdan ilk dikkatinizi çeken metalci olan kızdır. bu duruma da algıda seçicilik denir.

diğer erkek kardeşlerinizden hasan arabesk takılıyor. kızlardan hayatın amk gibi giyinen üstünde müslüm baba tişörtü olan mualla da arabeskçi. işte hasan direk bu kıza vuruluyor ve bu olaya algıda seçicilik deniyor.

diğer erkek kardeşlerinizden murat repçi. kızlardan aysel de repçi. murat direk repçi gibi giyinen aysel'e vuruluyor. aysel de murat'a tabi. işte bu olay vıdı vıdı...
- yaz aylarında algida dondurması dolabı karşısında müşterinin icra ettiği tüketicilik işidir.
doğrusu: algida seçicilik

- mevcut durumları anlamlandırmada objektif olmama durumunda düşülen durum. doğrusu: algıda seçicilik
genellikle duygusal yogunlugunuzun zirve yaptıgı durumlarda ortaya çıkması muhtemeldir.

örnegin bir isim vardır sizin için önemli olan, dışarı adım attğınız tabelalalrda ismini farkedersiniz, ya da gazete okurken böyle biir isim geçer v.s v.s seçicilik baş göstermeye başlar.
ignliiz Üineveerdtlserinin bir tensai hrarlefin hgnai salıyra dmiziilş olğunduun öemnisz oludğnuu oayrta kydou. Bduara tek ömlnei ntoka ilk ve son hfiarn dğrou ydere osmldaıır. Gsreii tmaamen salmçaık olbaiilr, ve sen ynie de pbromlseiz okyailusbirin.Bu haeflrri hraf oralak okumzdaımdğııan ve kmellireei büütn oalark alamıdılgzdığıan kanakyanlır.
biriyle konuşmayı bile önemli ölçüde riskli hale getirir, düşününce.

kurduğum cümlelerdeki kelimeleri karşımdaki kişinin hayatında kaç kez ve hangi durumlarda gördüğü ve nasıl algılayacağı kaygısı yaratır ki, evlerden ırak.
kişinin yoğunlaştığı bir konu, nesne, isim, şehir, eşya, bitki, hayvan gibi olgulardan artık hangisi kendisini ilgilendiriyor ve sürekli zihnini meşgul ediyor ise o'nu dış dünyada diğer nesne ve objelerden kolaylıkla ayırması, koca dünyayı o konunun üzerine kurması durumudur.
bazı olay ve durumların sürekli size eskiden yaşadığınız çok güzel ya da çok kötü anılar bırakan kenti hatırlatması,
eşiniz hamile ise, sokakta yürüyen insanlardan hamile olanları hemen dikkatinizi çekmesi,
sizinkiyle aynı marka ve aynı renk olan otomobillerin piyasada ne kadar çok olduğunu fark etmeniz durumu gibi nice örnekler verilebilir.
bir de şartlı refleksle ilintili olabilirliği vardır ki; buyrun, pavlov, pavlov un köpeği.
birkac yuzyil once ... papa butun yahudilerin roma'yi terketmeleri gerektigine karar verir. dogal olarak yahudi toplumundan buyuk bir tepki gelir.bunun uzerine,papa ile yahudi toplumundan onde gelen birisiyle karsilikli dini bir muzakere yapmalarini onerir. yahudiler kazanirsa kalacaklar, papa kazanirsa gidecekler. yahudiler caresiz kabul eder ve temsilci olarak moiz'i secerler. ancak moiz'in papa ile ayni dili konusamamasi nedeniyle muzakere de konusmak yerine sadece isaret dilinin kullanilmasini teklif ederler. papa kabul eder.muzakere gunu geldiginde iki taraf karsilikli yerlerini alirlar ve karsilikli olarak bir sure bakistiktan sonra papa
elini kaldirarak 3 parmagini gosterir. buna karsilik moiz tek parmagini kaldirir. papa parmaklarini sallayarak basinin etrafinda cevirir.moiz ise parmagiyla yeri isaret ederek oturdugu yeri gosterir. papa yanindaki cantadan bir parca ekmek ve sarap cikartinca moiz'de bir elma cikartir. bunun uzerine papa ayaga kalkarak "ben pes ediyorum,yahudiler kalabilirler" der.
muzakere sonrasinda papa'nin etrafina toplanan kardinaller papa'ya ne oldugunu sorduklarinda papa;
ben once 3 parmagimi gosterip kutsal ucluyu isaret ettim.buna karsilik o bana tek parmagini gosterip her iki dinin de tek tanriyi tanidigini soyledi.
ben parmaklarimi sallayip basimin etrafinda cevirerek tanrinin bizim etrafimizda oldugunu gosterdigimde o da oturdugu yeri isaret ederek tanrinin onlarin durdugu yerde de oldugunu isaret etti. ben kutsal ekmek ve sarap cikartip tanrinin bizim gunahlarimizi bagisladigini gostermek istedigim zamanda hemen bir elma cikartip bana ilk gunahi hatirlatti.

herifin her seye bir cevabi var. ne yapabilirdim ki?"

ayni sirada yahudi cemaati de moiz'in etrafini sarmis ona nasil basardigini soruyorlardi moiz;" once bana 3 parmagini gosterip 3 gun icinde burayi terk etmemizi istedi. ben de ona bir tekimizin bile ayrilmayacagimizi soyledim. sonra butun sehrin yahudilerden temizlenecegini
soyledi. ben de, hic bir yere gitmeyip oldugumuz yerde kalacagimizi soyledim" "sonra ne oldu?" diye kalabalik heyecanla sormus.
"valla,sonrasini ben de pek anlamadim. adam biraz hiddetlendi ve ogle yemegini cikartti. bunun uzerine ben de benimkini cikarttim. hepsi bu!.."
dünya üzerinde milyon çeşit insan varken, aralarından sadece bir tanesine aşık olmak.
sözlük yazarlarının derinlemesine incelemesi gereken bir kavram.

(bkz: tavsiye)
kişinin, iç sesinin gör dediğini görüp, diğerlerine fon muamelesi yapmasıdır.
(bkz: algida seçilik)
(bkz: algida secicilik)
son zamanlarda ilgi alanınıza giren, ilgi- alakanız için zirveyi görmüş her türlü davranış, kişi, iş v.s nin dikkatinizi kendi bünyesinde toplayan olaydır.

cidden vardır böyle bir şey ve de oldukça ilginçtir.
bireylerin gördüğü herşeyi olduğu gibi, fotoğraf gibi değil de kendi beklentilerine, birikimine, inancına ve gereksinimlerine göre algıladığını ifade eden kavram.

örneğin kalabalık bir ortamdasınızdır. çok gürültü vardır. buna rağmen kendi adınız söylendiğinde duyarsınız. veya evde cep telefonunuzu kaybetmişsinizdir. telefonunuzun rengi mavidir. onu ararken mavi olmayan hiçbirşeyi görmüyorsunuzdur.
Hamile kadınların sokağa çıktığında bir sürü hamile kadın görmesi örnek verilebilir. Ya da ayakkabı almaya karar verdiğiniz gün herkesin ayakkabılarına bakmanız, hepsi hakkında kişisel yorum yapmanız.
mesela şu an bu başlığı gören bünyemin dolaptaki algida dondurmayı hatırlayıp, refleks olarak olarak ağzımın sulanmasını sağlayan algılama çeşitidir.*
algida dünyasının yeni yaz döneminde sunacağı dondurma olacaktır. "ay ben karamel sevmem, yok cicim franbuazlı olsun, kanka benim bademli olcak hea, hacı ben çilekli sevmem" tarzıyla dondurmaya yaklaşıp, seçici davranan bireyler için birebir bir çeşit olarak sunulacakmış. belki şuan tamamiyle tahayyül içerindeyim, evet.
--spoiler--
ben karatepe milli parklar işletmecisiyim.bizim mesire yerimiz var.karatepede tarihi hitit yazıtları var.yılda en az 5 bin yabancı turist 8 bin yerli turist geliyor.fakat sizin bölge satış elemanlarınız uzak diye bana dondurma vermediler.karatepenin uzaklığı kadirliye 20 km bizim tercihimiz siz siniz fakat vermediler haberiniz olsun.cep 0544 7322.. saygılarımla aytekin k.. *

yazan: aytekin | 9.04.2006
--spoiler--
organizmanın, çevresinde bulunan çok sayıda uyarıcı nesne, ya da olaydan, bir ya da bir kaçına dikkatini yöneltmesine algıda seçicilik denir.
algida'nın yeni dondurması. dondurma internet üzerinden siparişle alınabiliyor. istediğiniz şekilde dondurma yaratmanız mümkünmüş.*
algida'nın yepyeni dondurması...