bugün

eskiden star tvde yayınlanan objektif programına konuk olan bir alevi derneği başkanının bile net olarak cevaplayamadığı sorundur.

sunucu sorar alevilik müslümanlığın bir kolu mudur? yoksa ayrı bir din midir?

başkan cevap verir: alevilik müslümanlıktan çok etkilrnmiş bir inançtır.

sunucu: yani alevilik müslümanlıktan çok etkilenmiş bir dinmidir?

başkan: ben başka bir dindir demiyorum müslümanlıktan çok etkilenmiş bir inançtır diyorum. şeklinde bir cevap veriyor.

aslında cevap açık.
neden sorunsal olduğu merak konusu olan sorunsaldır.

alevi olması mı sorunsal???
müslüman olup olmadığı mı???
alevi görünümlü ateistler için bir din olabilir ama aleviler müslümandır ve hep öyle kalacaklar.

başka amaç güdenlerin oyunlarına asla gelmeyecekler.
hiç biri de müslüman olmaya bayılmıyor emin olun gibi düşüncelere sevk eden başlıktır.
kuran-ı kerim'deki ayetleri inkar etmeyen herkes müslümandır ve gerçekleri ancak yüce allah bilir.
kimin müslüman olup olmadığını ancak allah bilir. ama şu da bir gerçek ki içinde namaz olmayan bir inanç islami bir inanç olamaz.
Alevilik adı üstünde alinin yolunda olanlardır. islam için cenk etmiş alinin yanında olanlar nasıl müslüman olmaz dedirten başlıktır. Ben alevi değilim ancak aleviliğin öz türk inancı olduğunu tengricilikten gelen bazı adet ve törelerinde içinde barındığı bir islam inanç sistemi olduğuna inan biriyim. Araplaşmayan kendi öz kültürü ile islam kültürünü harmanlayan inaç biçimidir. Alevi olmadığım halde cem evlerini ziyaret eder ve cem'e katılırım. Aleviliği bile bile kötüleyen ve bizden yani türklerden dışlamaya çalışan arap hayranı yeşil komünistlerdir. sakalları ve pis kokan ağızları ile o güzel kültüre olmadık iftiralar atarlar hep doğrusunu onlar bilirler. Türkiye'de islamı Araplaştırmak alevilik üzerine oynan oyunların göstergesidir. Bu yeni yapılan bir şey değildir osmanlının bizim içimize monte ettiği kendinden türk olandan kin duyma sanatından gelir. Sırf şah ismail'e yakın oldukları için alevi türkmenleri kürt şıhlara kestiren o kahrolası hanedan. T. C bile senin bu pisliğinden kurtulamadı.
sorunsal değildir. müslümandır yahut değildir önemli değil, kendileri mezhepiz diyorlarsa mezheptirler, biz ayrı bir diniz diyorlarsa ayrı bir dindirler kendileri karar verir. bildiğim ve sevdiğim tek şey ise diğer müslümanlara göre daha insancıl olmaları.
insandır. bu yetmez mi? müslüman olup insanlığından soyunmuşlara ne buyurur bu peygamber develeri merak etmemek elde değil.
kimin neye inandığından kimin ne olduğundan size ne lan, bunu sorunsal diye tanımlayan kazmalar, bunun hakkında olmaz öyle şey neye inandıkları belli değil böyle şey mi olur diye konuşan beyinsizler, işinize bakın biraz. nedir arkadaş her gün alevi başlıklarından geçilmez oldu sözlük, kendi inancınıza bakın.
kime giren cikan var yine sorunsalindan daha az sorunsaldir.
http://www.uludagsozluk.com/e/13766561/
yoldan bir aleviyi çevirip sorarsın müslümanın derse müslümandır. değilim derse müslüman değildir bu kadar basit.
(#13766549)
''“ben şahitlik ederim ki allah’tan başka tanrı yoktur. yine şahitlik ederim ki hazreti muhammed (s.a.s.) allah’ın kulu ve peygamberidir.”Kelime i şahadet getiren herkez madden müslümandir,maneviyatta kimin müslüman olduğunu allahtan başka kimse bilemez.
müslümandır.
Müslümanım diyen herkes müslümandır.
bu bir aleviye sorularak öğrenilebilir. islam ın inanç esaslarını kabul ediyorsa ve ben müslümanım diyorsa müslümandır. değilim diyorsa değildir.

ayrıca müslüman olmak zorunda mıdır?
islam tasavvufunun en ileri bir düzeyinde olan bir topluluğa ayıp etmektir. Vahdet-i vücud meşrebini tanımamaktır. alevilere olan ön yargının esas sebebi alevilerin iÇinde örgütlenmiş dinsiz imansız militan sol ekiptir. Hacı Bektaş-ı Veli'nin aleviliği ile bir iki insani söylemin arkasına gizlenmiş din düşmanı marjinal solun sevgisiz söylemi birbirine karışmakta ve bu imansız tayfanın acı sözleri özde islam tasavvufu olan aleviliğe mal edilmekye Çalışılmaktadır.
50 TANE MEZHEPTEN GELIP NEDEN ALEVILIKLE UGRASILIYOR GARIPSENECEK DURUM. Şii LiK MUSLUMANLIKMI? PEKI VAHABILIK? HANIFILIK?BIZDEN OLMAYAN OLMAYAN BERTARAF OLSUNUN ALTINDAN CIKAN BASLIKLARDIR.
öldükten sonra dirilmeye , cennet ve cehenneme inanmak müslümanlığın şartlarındandır. ayrıca şeytan, insanın kötü huyuna verilen isim değil bir cin türüdür. müslümanlığın en önemli konularından biride namaz kılmaktır. bunları inkar edenler allah'ın sözlerini inkar etmiş olurlar. allah'ın sözlerini inkar edenlerede müslüman diyemeyiz.
Değillerdir. alevilik islam dışı, daha doğrusu dinler ustu bir felsefe ve öğreti sistemidir. Aslinda Bütün dinlerin kökeni ve ozü alevilikte gizlidir.
Orospu çocukları tarafından karar verilmeye başlanmış konudur.

Eğer sözlük bura da istenilenin denilebileceği bir yer ise bu dediğimde de bir sakınca yok. Ben senin yorumuna saygı duyacaksam sen de buna duy.
Tanım: ALEVi Kelimesi, Mensubiyet eki ile bu kökten türemiş kelimedir. "i" harfi arapçada bu halde mensubiyet bağı ifade eder. Kime? bağlı olduğu kavrama yani Ali’ye mensup olmayı ifade eder. (Ayın,lam,vav,ye) Buradaki nisbeti "vav" ve "i" veriyor aslı "ye" sesidir.

Kimdir "ali"?

Müslüman olanların üçüncüsü, çocuklardan ise birincisidir. Peygamberin damadıdır. Dördüncü raşid halifedir. Vahiy katiplerindendir. Hayatta iken cennetle müjdelenen 10 kişiden biridir.

Netice: islam'a inanmayabilirsiniz. Saygı da duymayabilirsiniz. Ancak tanım ve gerçek böyle iken "aleviler müslüman mıdır?" Demek afedersiniz halt işlemektir. "Demir, metal midir?" Sorusundan farksızdır. Alinin yolundan giden anlamındaki alevi elbette tanım gereği müslümandır.

Ha, dersen ki "ben kendimi alevi olarak tanımlıyorum ama islama inanmıyorum", "ben de kendimi newton kadar insanlığa faydalı olarak tanımlıyorum, ancak vaktimi bu sözlükte israf ediyorum" derim. Yersen.

Kendini her ne olarak tanımlarsan tanımla özgürsün, ama alinin yolundan giden biriyim deyip de uZayda bile kesişmeyen yollarda geziniyorsan, bi dur düşün derim.

Yine de "senin dinin sana, benim dinim bana".