bugün

entry'ler (448)

şeytan

Kötülük yolunu seçmiş insanlar ve cinler.
Nas suresinde bahsedilir.

kült tv

gizemli konuları severim. yine bir gizemli konuyu araştırırken karşılaştığım youtube kanalı.

görsel üzerine selendirme yaparak bilgi aktaran kanallardan. sayısı arttı son zamanlarda. özellikle gizemli videolar daha ilgi çekici.

http://www.youtube.com/kulttv

yer altı sakinleri yecüc ve mecüc kavmi

Hz. zulkarneyn isimli ilim sahibi bir adam (peygamberde olabilir) yolculuğu (ışınlanarak yaptığı yolculuk olduğunu düşünmekteyim) sırasında bir toplum ile karşılaşır.Onlar yecüc ve mecüc isimli iki bozguncu kavmi hz. zulkarneyn'e şikayet ederler. Sonra set yapmak için işe koyulurlar. demir kütleler eritip üzerine bakır dökerek dağı kapatırlar. böylece kıyamete kadar oraya hapsolurlar. kıyamete çok yakın bir zamanda ise o set yıkılacak ve yecüc mecüc her taraftan akın edecektir.

ayetlerde bu durum şöyle anlatılmıştır.

kehf93: iki sed arasına ulaştığı zaman o ikisinden (o iki kavimden) başka, (neredeyse hiç) söz anlamayan bir kavim buldu.
94:"ey zülkarneyn! muhakkak ki yecüc ve mecüc, yeryüzünde fesat çıkaranlardır. bu sebeple,
onlarla bizim aramıza bir set yapman için, sana harç verelim mi?" dediler.
95:(zülkarneyn): "bu konuda rabbimin beni kuvvetlendirdiği (desteklediği) şeyler daha hayırlıdır.
şimdi (siz) bana kuvvet ile yardım edin. onlarla sizin aranıza çok sağlam bir engel yapayım." dedi.
96:""bana demir parçaları getirin. iki dağın arası
aynı seviye olunca üfleyin (körükleyin)." dedi. onu ateş
haline koyunca, "bana erimiş bakır getirin, onun üzerine
dökeceğim." dedi. 97.ayet: artık o ye'cüc ve me'cüc'ün,
ne seddi aşmaya, ne de onda delik açmaya güçleri yetmedi.

buraya kadar anlatılanlar, yecüc mecüc'ün seddi aşamadıklarını anlatıyor. buradan sonra ise kıyamete yakın bir zamanda seddi aşacaklarından ve ardından kıyametin kopacağı anlatılıyor.

kehf98.ayet:" (zülkarneyn): "bu, rabbimden bir rahmettir.
ama rabbimin vaadi(kıyamet vakti) geldiği zaman, onu (seddi)
kırıp ufalar (yerle bir eder). ve rabbimin vaadi haktır." dedi.
99:o gün biz onları bırakırız, dalga dalga birbirlerine karışırlar.
sonra sûra üfürülür de onları toptan bir araya getiririz."

enbiya suresinde de kıyamet alameti olarak bahsediliyor. yecüc mecüc'ü gören inkarcılar pişman olacaklar fakat iman etmek için vakit bitmiş ve tövbe kapıları kapanmış olacak.

enbiya96:nihayet yecüc ve mecüc, (sedleri) açıldığı zaman tepelerin hepsinden saldırırlar.
97:ve hak vaad yaklaştı. işte o zaman kâfir olanların gözleri (korku ile) büyür. (derler ki):
"bize yazıklar olsun. biz bundan gaflet içindeydik. meğer biz zalimler olmuşuz (kendimize zulmetmişiz)."
98:muhakkak ki siz ve sizin allah'tan başka taptıklarınız, cehennem yakıtısınız (odunusunuz). siz, ona girecek olanlarsınız.

(yecüc mecüc'ün, lord of the rings/yüzüklerin efendisi filmindeki orklar gibi olduğunu düşünmekteyim. Zaten filmde oradan esinlenmiş)

kadını hafifçe dövün ayeti

nisa 34.ayette bahsi geçen ayettir.

''vadrıbû-hunne : vurmak'' ifadesi tartışmalıdır çünkü darabe kelimesinin farklı anlamları vardır.

başka bir ayette durumun tam tersi anlatılmış. erkek kadından değilde kadın erkekten şikayetçi ise uzak kalın diyor.

nisa 128: eğer bir kadin kocasinin, kendisine kötü davranmasindan yahut yüz çevirmesinden endişe ederse, uzlaşarak aralarını düzeltmelerinde ikisine de bir günah yoktur. uzlaşmak daha hayırlıdır. nefisler ise kıskançlığa ve bencil tutkulara hazır (elverişli) kılınmıştır. eğer iyilik eder ve allah'a karşı gelmekten sakınırsanız, şüphesiz allah, yaptıklarınızdan haberdardır. ''

yani her iki ayette bir süre uzak kalın. siniriniz geçmez ise iki taraftan bir hakem aranızı düzeltmeye çalışsın (nisa35) diyor.

1-önce uyar
2-sonra yanında uyuma
3-uzaklaş
4-iki taraftan bir hakem aranızı düzeltsin

en doğrusunu Allah bilir.

kanunsuz emir demiri kesmez

Üstünün verdiği emri sorgusuz yerine getiren kişi için kullanılan tabir: emir kulu.
Çokda tehlikelidir, sorgusuz itaat etmenin nelere yol açtığını 15 temmuzda gördük. Kendi halkına ateş açtılar. Demek ki emir kulu olmak kula kulluk etmekmiş.

şirk hastalığına yakalanan müslümanlar

imanına şirk bulaştırmış müslümandır. Müşrik olmak için önce Allah'a inanmak gerekir.

Şirk çeşitleri şunlardır:
1- Allahtan başkasına el açıp dua etmek.
2- Allah'tan başkasından şefaat dilenmek.
3- Allah'tan başkasından korkmak.
4- Din adamlarına teslim olmak.
5- Haram uydurmak
6- Farz uydurmak

Farz uydurup şirke girmekle ilgili bir örnek gördüm bugün. TRT1 iftar programında şöyle bir cümle geçti: ''fitre zekatı'nın kur'an'da olmadığı fakat abdullah ibni kesir isimli zattan beri süregelen bir gelenek olduğu için hadislerde farz olduğu bildirilmiştir.''

Buna sormak lazım: Kuranda geçmiyorsa ve sonradan bidat olarak çıktıysanasıl farz oluyor? islam dinine sonradan eklenen şeylere ''Bidat'' denir. Ne zaman farz (müslümanların yapması şart olan şey) oldu?

Böyle cahillerin din anlattığını sanması ne kadar felaket değil mi?

oruç tutmayanların iftar çadırında yemek yemesi

Sadece oruç tutanların geldiğini zannettiğim çadır.
Sonradan öğrendim ki yemek yapmaya üşenen ve oruç tutmayan adamlar da geliyormuş.

alevilik din midir mezhep mi

gelenek dinidir.
(bkz: islam dışı inanışları olan aleviler)

muhafazakarların sosyal medyada foto paylaşması

muhafazakar giyinmenin amacını anlayamamış kadındır.
kapalı giyimin amacı dikkat çekmemek içindir. türban takıp türlü pozlar vererek like alma çabasında olan muhafazakar kadınlar bu amacı hiçe saymaktadırlar. amaçları ve yaptıkları çelişkilidir.

yaratılışı inkar edip evrim teorisini kabul etmek

son zamanlarda modernist hocaların yapmaya çalıştığı şey.
Bir müslüman evrimin e'sini bile savunamaz çünkü Adem ve havva'yı kabul eder. Evrime göre ilk insan yok kardeşim. Her nesil bir öncekinin devamı. ilk insan, ilk maymun, ilk fare falan yok bunların dininde.

islam dinine aykırı inanışları olan sünniler

Sünni, şii, vahabi, selefi, alevi, rumi, nuri... uzayıp giden şuculuk buculuk. bunlardan kurtulun da Kurana dönün artık. Neyse buraya denk geldiğim yanlışları yazacağım.

1- Rivayetleri vahiy zannediyorlar.
2- din adamlarına teslim oluyorlar.
3- Kuranda olmayan Şeriat hükümleri uyduruyorlar.
4- Kuranda olmayan haramlar uyduruyorlar.
5- Kadınlara çarşaf dayatıyorlar.
6- Evlilik yaşı yok diyerek pedofili savunuyorlar.
7- kullardan şefaat dileniyorlar.
8- kabirlerden medet umuyorlar.

islam dışı inanışları olan aleviler

Mahallemizde alevi bir komşumuz vardı. insanlığı iyiydi ama namaz düşmanıydı. Bir gün çocuğuyla birlikte cuma namazına gitmiştik. Geldiğimizde ''nereden geliyorsun'' diye bağırdı. Çocukta ''camiden geliyoruz, ne var yani'' dedi. Babası ''ben sana camiye gitmeyeceksin demedim mi'' diyerek kulağından tutup kafasına vura vura eve götürdü. Halbuki Hz. Ali namaz kılmıştır.

Diğer komşumuz ise yaşlıydı ve babanemle sohbet ediyordu. Alevi kadın: ''Biz çürüyüp gittikten sonra gerçekten dirilecek miyiz? Sen inanıyor musun buna'' dedi. Babanem ''tabi ki dirileceğiz, Allah yalan söylemez'' dedi. Sonra babanem: ''siz niçin camiye gitmezsiniz?'' dedi. Alevi kadın: ''sizin caminiz var, bizim cem evimiz var'' dedi. Sanki farklı dinden iki kişi sohbet ediyor gibiydi. ''Sizin caminiz var bizim kilisemiz var'' der gibi kendini müslümanlardan ayrı tutuyordu.

Bunlar denk geldiğim yanlışlar. Bir alevi kitabından itikatlarını öğrenmek istedim ama kitapları da yok. (varsa önerin de neymiş, ne değilmiş bilelim yahu) zaten bir müslümanın Kurandan başka itikad kitabı da olamaz.

bizim inancımızda namaz yoktur diyen alevi

Bir tv kanalında denk geldiğim cümle.
adam resmen ''bizim inancımızda namaz yok'' dedi.
sizin inancınız islam değil mi kardeşim, ne demek namaz yok.
''..Şüphesiz o namaz müminler üzerine vakitlice yazılmıştır.'' (Tevbe 103) ayetini inkar mı ediyorsun yani.
Kendinize gelin canlar, alevilik fırkasına kapılıpta islamdan kopmayın.

oruç tutmayanların katlanarak artan borcu

Ramazan ayında oruç tutmayan müslümanlar, hasta veya yolcu değilse günaha girer. Daha sonra telafi etse bile sevabı az olur. Herkesle birlikte oruç tutmak ise 80 yıllık ömre bedel sevaptır.

Vay efendim ben bayılıyorum, kıriz geçiriyorum, tutamıyorum diyenler varsa bir yoksulu 30 gün boyunca doyurmalı. 30 tane ramazan kolisi alıp fakirlere verebilirsiniz mesela. Bunu da yapmazsanız cennete gitmeyi nasıl umacaksınız?

(Oruç) Sayılı günlerdedir. Artık sizden kim hasta veya yolculukta olursa, o takdirde başka günlerde sayıyı tamamlasın. Ona zorlukla güç yetiren kimseler fidye/bedel olarak bir yoksula yemek yedirir. Artık kim gönüllü olarak iyilik yaparsa işte o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. {Bakara Suresi 184}

içki içenler ayılınca namaz kılabilir

içki içenler ayıldıktan sonra namaz kılabilirler. ben ayyaşım deyip ibadetten kaçmak yok öyle. işte kanıtı;

ey iman edenler! sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar...namaza yaklaşmayın._nisa43.ayet

ayette alkolden uzak duramayanların ibadeti terk etmemesi gerektiği vurgulanmıştır. ayıldıktan sonra ibadete devam edebilirler. diğer ayette (maide 90.ayet) içkinin ''şeytan işi bir pislik'' olduğu anlatılmışsa da içki içen insan ibadeti terk etmemelidir.

ayetlerde içki haramdır, günahtır, içenler yanacak demiyor. içki şeytan işi pisliktir, ayıldıktan sonra namaza dönün diyor. şeytanın hilelerinden biriside ''sen içki içiyorsun artık ibadet edemezsin'' düşüncesini fısıldamasıdır.

1 saat erken okunan sabah ezanı

diyanetin ramazan ayında sabah ezanını 1 saat erkene alıp, teheccüd vaktinde sabah namazı kıldırması.

2/Bakara 187.ayette;
Fecrin siyah ipliği beyaz iplikten size belli olana kadar yeyin ve için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın...

Bu ayeti hiçe sayarak gecenin zifiri karanlığında oruca başlatan diyaneti kınıyorum. ayette ''size göre seçilince'' yazıyor yani sahabeler tan yerinde oluşan kızıllığı görüp oruca başlıyordu. Ayete inanmıyorsanız hadis de göstereyim.

“Ne Bilâl’in okuduğu ezan nede yukarı doğru yükselerek parlayan yalancı fecr sizin sahur yemeği yemenize engel olmasın. Fakat gerçek fecr denilen ortalığın kırmızılıkla kaplanması yeme ve içmenize engel olabilir.” (Tirmizi, 6/Savm, Bab 15, no: 706)

tarifebilir com

gms operatörleri arasında tarife kıyaslama işlemi için hazırlanmış kullanışlı bir site.

Faturalı ve faturasız hatlar arasındaki rekabet tüm detaylarıyla incelenip karşılaştırılabilir. konuşma, internet, sms miktarı ve fiyatlarını karşılaştırıp en uygun paketi öğrenmek için ideal.

herşeyin karşılaştırması varda tarifelerin neden olmasın deyip işe koyulmuşlar anlaşılan.

faiz yiyenlerin yanacak olması

Faiz: borca gecikme zammı yapmak, borç verip fazlasını istemek, mal veya hizmet sunmadan paranın işletilmesiyle gelir elde etmek.
Faiz sisteminde fakirler borç alır ve fazlasını öder. Zenginler ise fakirin ödediği fazlalığı cebine indirir. Zengin daha zengin olur, fakir daha fakir olur. Bu yüzden faiz haram kılınmıştır.

2/Bakara 278: Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.

youtube da zirveye çıkma rehberi

Sosyal medya ve dijital pazarlama üzerine tek beğendiğim yerli kaynak olma özelliğini taşıyor..

daitech vr

sanal gerçeklik gözlüğünü takıp kendimizi mekanın içinde bulduğumuz videoların nasıl yapıldığını merak edip araştırdığımda karşıma çıkan firma.

360 derece video ve sanal gerçeklik ile ilgili konularda yardıma ihtiyacı olanlar için güzel bir hizmet.

hareketli veya hareketsiz mp4 formatında videolar hazırlamak isteyenler için http://www.daitech.com.tr/