bugün

o. ç nun önde gideni bir şerefsizdir. avrupada pek çok kez pkk için konserler vermiş. ve bölünmüş türkiye haritaları önünde boy boy resim vermiştir. ama insanı asıl kahraden bu haini sevip savunan türklerin olmasıdır.
Seneler sonra hala dinlenen ve dinlenecek olan sanatçıdır.
ahmet abimdir. dünya gözüyle canlı canlı dinleyemediğime hayıflandığım tek sanatçıdır ve hep öyle kalacaktır.
21 mart 2013 tarihinde diyarbakır'da nevruza katılan savaş ay'a ahmet kaya'nın eşi gülten kaya: 'Nasıl mutlu ve coşkulu olduğumu anlatamam Savaş. Barış ve kardeşliğin tohumlarının çatladığı gün olsun bugün
diliyorum. Keşke Ahmet de yaşasaydı ve bu güzel güne katılabilseydi' demiş.

keşke be abim keşke sende görseydin barış için meydanlara akan milyonları.
kişisel tercihlerini bilmem,benide ırgalamaz ama ! sesi türkiye için ,bulunmaz bir hit kumaşı değerindedir.
Yıllar önce Ahmet Kaya “Vallahi Apo’yu özledik” dedi diye linç eden medya bugün Apo’nun mesajını yayınlamak için birbiriyle yarışıyor.
Ne kadar zamandır tanıyorum onu, bilmiyorum. Sanki kendimi bildim bileli dinliyorum o güzel sesini. Canlı dinlemek nasip olmadı bana, o yasaklıyken verdiği konserlerde ben muhtemelen daha ergenliğe bile girmemiştim. Öldürdüler sonra. Malum işte, herkesin bildiği. Ne güzel adamdı Ahmet Kaya, ne güzel adam hala. Yaşasaydı, tanışsaydım onunla abi der, boynuna atlardım kesin. O kırmızı atkısına dolardım kollarımı. Neden bilmem sanki bir kış gününe yakışırdı. Başında kasketi, suratında o güzel sakalları parlardı. Gel otur iki gözüm der, ayrılırken gözlerimden öperdi. Ah bırakır mıydım hiç, illa söyletirdim bir şeyler. Ay gidiyor'u okusana abi nolur derdim. Böyle hüzün dolu bir şey olduğuna göre belli, yine dertliydim. Ahmet Abi, ay'ı gönderir, benim canımı yakar, evimi başıma yıkıp giden adam için ağlatırdı beni. Sonra mesela doğum günüm olurdu, sevdiğim adam başka ülkede ben bambaşka bir yerde. O gün görürdüm ve duyardım ki sevdiğim adam doğum günümü kutlamış Ahmet Abi'nin şarkısıyla, ama o boncuktan yapılan kuş hiç konmamış bana. Ah nasıl kıyarlar böyle güzel adama? Ben bilmezdim ki daha önce müjgan demek kirpik demek. Müjgan güzel bir kadın adıydı, Ahmet Abi'nin yanına da güzel kadın yakışırdı. Evlatlarını yiyen bir ülkenin çocukları olarak acılara tutunmayı ne de güzel öğretti bize.12 yıl olmuş sen gideli, değişen ne var şimdi sen söyle.
her daim kalbimizde!
büyük sanatçı, büyük insan. her zaman yaşatacağımız bir insan.
yağmurlu bir ülkenin sürgün konuğu.
Kuzeyde kar
Bütün öykü acıklı bir firar
Bir sürgün
Ülkesinin hapishanelerini bile
Özler...

( sen hiç ateşböceği gördün mü)
Bazı olmuş/olacak olay ve gerçekleri gerçekleri, erken zamanda dile getirdiği için vatanından sürgün edilmiş sanatçıdır.
Dünya üzerindeki en büyük sanatçılardan biridir. Geceye en çok yakışan sesin sahibidir. Yüreği kocaman bir adamdır.
kürt meselesinin geldiği noktada emeği büyüktür.
müziğin evrensel olduğunun kanıtıdır. siyasi görüşünü beğenen beğenmeyen herkes tarafından en az bir şarkısı tekrar tekrar dinlenmiştir. herkesi etkileyen bir şarkısı mutlaka vardır. böyle insanlar dünyaya az gelir çabuk gider.
yusuf hayaloğluyla birlikte özgün müziğin krallarıdır. yusuf ustanın o güzel sözlerine yapılabilecek en güzel besteleri yapan kişidir ahmet kaya.
''Güle baykuş kondurmayın
Küstürüp soldurmayın
Yare bir şeyler söyleyip
Kafamı bozdurmayın'' (bkz: hadi sen git işine)
''Ben senin sokağına ulaşamam dardayım,
O masum gözlerine bakamam firardayım
Oysa ben bu gece yüreğim elimde
Sana bir sırrımı söylecektim
Şu mermi içimi delmeseydi eğer
Seni allıp götürecektim
Beni vur
Beni onlara verme '' (bkz: beni vur)
''Kimselere sataşmadan
Ekiplere dalaşmadan
Belaya bulaşmadan gel
Bak ben gelmeden önce gel
Ben sana gel demeden gel
işte şimdi gel hadi gel'' (bkz: gel haydi gel)

ahmet abi kurban olurum ya.
bir bagdem gozlu daha. yanlis anlamayin ahmet kaya hep degerliydi ama olunce onu uzenlerde pisman oldu.
ceketini yağmurlara asan adam hep öyle kalacaksın kalbimizde, sana terörist, vatan haini ne kadar seni istemez yavşak olsa da her zaman yaşayacaksın, söylediğin gibi dosta düşmana karşı her ülkenin şereflileri ve şerefsizleri vardır türkiye'de buna hahildir. hoşçakal gözüm.
türkiye'de şarkıları her kesim tarafından dinlenen, şimdiki piyasa şarkıcılarına sanatın nasıl yapılmasını gösteren ulu insan, toprağı bol olsun şarkılarıyla hep yaşayacak.
şarkıları muhteşem sanatçı.
cesaretinin ve samimiyetinin yanında dünyanın en güzel sesine sahip olan.
sanatçıyı sanatı için sevenler ahmet kaya'yı sevmiyorum diyemez!
Geçmiyor günler şarkısı bugün dilime dolanan şarkıcı.
ismi de kendi gibi; kirsiz passız, arı duru.