bugün

Kısa dönemli yaşadığım yada gezi amaçlı gittiğim şehirlerin çoğunda Adanalıyım dediğimde insanların ya bakışları ya da düşünceleri değişiyor bana karşı. Mesela izmir de yaşadığım bir olayda adanalı olduğumu söyleyince kurulan ilk cümle eyvallah görüşürüz olmuştu. Bu olayın bir çok kez başka şehirlerde de yaşadım nedir bu Adanalılarda korkmak yada çekinmek bir türlü anlayamadım.
iyisiyle karşılaşmamaktan kaynaklanan korkudur.
güzel ülkemin her memleketlisi iyidir ama arkadaş adanalı' yım deyince çok değişik tepkiler alırsınız.
1:

- nerelisin?
- adanalıyım abi.
- oooooo! adanalıyık diyeceksin. (san ki ben değil o adanalı yavşak!)
- siz?
- kırklareliliyim.

2:

- nerelisin kardeş?
- adanalıyım.
- ooo fellah mısın?
- yoo abi ne alaka ya!
- esmersin.
- yok değilim fellah falan. tepebağlıyım.

3:

- memeleket nere?
- adana.
- belli zaten. şimdi adana çok bozuldu eskisi gibi değil.
- doğrudur abi. göç alıyo ya. (memlekette herkes adanalı mnakoyim! herkes mi adana' yı benden iyi biliyo nasını satim!)

tanım: gariptir.

yazar adından adanalılar için: (bkz: melekgirmezli)
adana da bir şehir sonuç da. tek farkı insanının sıcağın verdiği stresle bazan biraz çabuk parlaması. korkacak bir şey yok kanımca.
(bkz: adanalıyık allahın adamıyık)
hergün aynaya bakınca şiddetle hissettiğim duygudur. korkuyorum lan kendimden!
herşeye kısa ve öz türkçe isimler veren insanlardan korkmaktır.

(bkz: bebekli kilise)
(bkz: gavur köy)
adanalı denince adliye önünde cono show seyreden yurdum insanın aklında bu görüntü kaldığından ya fellah ya cono zannederler adanalıları. şimdi saklasalar bile aslında adanalılarda üzerlerine yapışan bu asarım,keserim delikanlı yaftasından pek bir memnundurlar. fakat gidin şöyle ceyhana doğru,bir nefes alın oralarda,yörüklerle tanışın. bakın bakalım adanalılar korkulacak adammıymış. ben erkeğin bile kaldıramadağı buğday çuvallarını sırtına aldığı gibi kaldırıp götüren ceyhanlı kadınları gördüm. ben böylesinden korkmam, duysam duysam saygı duyarım.

edit: adanalı değilim.
3.sayfa haberlerinden birazda şehrin futbol takımlarının taraftarlarının agresifliliğinden *bu ön yargı oluşmaktadır.yazın %98 nemde sizde olsanız emin olun sinir hastası olursunuz.adliye çevresinde genelde arıza tipler vardır oda bir gerçektir.ne yapacaksın memleket işte.
(bkz: merhaba dünyalı biz dostuz)
gereksizdir. kime ne yapmışız?

ek; yerine göre bir şeyler yapılanlar olmuştur.
Gereksizdir, kimseye birşey yapmıyoruz.
adanalıların biraz da sert mizacından kaynaklanan bir şey olabilir. ancak akdeniz iklimi kadar sıcak insanlardır.
tanıdığım en mükemmel insanlardan ikisi adanalı olduğundan benim için yanlış önermedir.
o kadar korkulacak biri değiliz şeklinde yorumlanabilir.
adananın amk kiremithaneye bişey olmasın...
Korkmak değil de nerde işe yaramaz kavgacı aptal insan varsa adanali olduğu için araya mesafe koymak .yıllardır adanadayim bunu çok iyi anlayabiliyorum artık ve bi tavsiye .adanalılardan cidden uzak durun .içi boş insanlar topluluğu .
Ne korkacam lan adanalıdan?

Hepsi adamın dibidir. Saygı duyarım. Sıkışırsa yardımına koşarım. Ekmeğimi bölerim.

Not: kastamonuluyum.
tabi amk.
Abartmayın arkadaşlar korkulacak bişey yok. Onlarda insan yemezler sizi sadece biraz macera seviyorlar..
daha çok kiremithane, şakirpaşa, hürriyet insanından korkmaktır.
of'lu olmasam korkardım.