bugün

kürt nufusunun yoğun olduğu,
hastane, adliye kavgaları,
kız kaçırma, namus davaları, tecavüz olaylarıyla
ve cinayetleriyle ünlü:
yasalara karşı gelmenin yasalaştığı vahşi kenttir.

http://www.google.com.tr/...cial&client=firefox-a
asabiyetlerinin bolgede 55 dereceye varan sicaklarda acili kebap ve acili salgam suyu icmelerine baglandigi sehir.
sıcak demenin anlamsız kaldığı, cehenneme başkent seçilecek olursa derecelerin farkıyla bunu kimseye kaptırmayacak olan şehirdir.
geçen yıla göre daha serin (şu anda 40 derece civarı) ama bu yıl 2008'e göre daha çok terleten şehir.
Gazetelerin 3. cü sayfalarını meşgul eden; kebabı, şalgamı,conosu, adliyesi ile meşhur ilimiz..
doğdum
büyüdüm
ortalıklarından kayboldum.

memleketimsin diye söylemiyorum
birincisin.

memleketimsin diye söylüyorum
birincimsin.
an itibariyle sağanak yağmura tutulmuş şehir. efendim, birbiri ardına çakan şimşekler, oraya buraya düşen yıldırımlar, gözü yaşlı nineler... o değil de n'oluyor hakikaten ya? sokaklarda kimse kalmadı. adana kendine gel!
Hiç sevmeyenler tarafından, çok sevenlerinin çok sevdikleri yerde kalması dilenen şehir.
01 plakalı ilimizdir.
5 yıl yaşadığım ucuz ve sıcak memleket. özleyeceğim aklıma gelmezdi.
1 sene daha ikamet edeceğim şehir..Yazın bunaltıcı günlerinde yağmuruyla herkesi şaşırtmıştır biraz evvel..Ucuz bir kenttir..

(bkz: büyük köy)
bugün akşam saatleri olmasına rağmen sıcaklık 43-44 dereceyi bulmuş memleketim, yaz aylarında şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık bugün yaşanmıştır heralde.
2 dakika önce hafif bir deprem olan ve beni yataktan kaldırıp sözlüğe koşturan memleketim.

edit:hafif değil,merkez üssü kozan şiddeti 4.5,*
bir kaç dakika önce küçük küçük sallayan hafif bir depremin hissedildiği şehirdir.

edit:doğrusu pek de küçük değildi aslında baya salladı.
bu şehirle ilgili söylenecek beş doğrudan

birincisi; çok güzel bir şehir olduğu,
ikincisi; klimasız yaşamın çok zor olduğu, *
üçüncüsü; ucuz bir yer olduğu,
dördüncüsü; yemek kültürünün geniş ve damak tadına uygun olduğu,
beşincisi; mükemmel kafelere ve içki serbestisine sahip olduğudur.

kesinlikle tavsiye edilesi ve yaşanılası şehirdir.

bu arada üniversitesinin mükemmel bir görsele sahip olması ve seyhan barajının
şehre kattığı pozitiflerde bonus olarak düşünülebilir.

kafanızda yarattığınız psikopat ruhlu adamları, hayalinizdeki çöl kenti unutun, zira bu şehir şaşırtacak kadar güzelmiş..
şehir güzel insanları çirkin* olan şehirdir.
insanları da kendisi gibi güzel olan şehirdir. şehri güzel yapan parkı, yolu, caddesi midir? hayır.. insanlarıdır, kültürüdür. şehir o kültürün eseridir.
(bkz: #5348087)

erkekleri yakışıklı olur.
gecenin bu saatinde bile sıcak ve nemden bayıltabilecek kapasitede bir acayip iklime sahip, haziran, temmuz, ağustos aylarında nüfusunun yarı yarıya azaldığı şehir.
aklı evvelin 50 km daha ileri gidip sahile kurmadığı ve yıllık ortalama sıcaklık derecesinin 60 g.a*'dan aşağı düşmediği memleket.

bu bölgenin insanı; en yaşlısı 45 yaşında olup sıcak, yağlı yemek, içki vs. sebeplerinden erken ölmektedir.

dünyanın en kötü en iğrenç ve en son yaşanacak yeridir. ıssız bir adaya yanına 3 şey bile almadan düşmek yeğdir.

sivrisinekler 500'lik gruplar oluşturarak saldırır. belediyesi sivrisinekle baş etmeye dahi namzet değildir. 159 derece hava için +ne var la cıncık gibi işte! yorumu yapan davarlar, sivri sinekten etkilenmeyip aksine memnun kalırlar.

özetle; gitmeyin, görmeyin, denemeyin.
arapların da yaşadığı memleketim. şimdi adana'da yaşayan araplara genelde fellah deniliyor ve fellah, adana'da ve hatay'da çiftçilikle uğraşan araplara verilen bir isim. genelde esmer tenlilere ve zencilere söylenilir; ancak her adanalı'ya da bu muamele yapılmaz ki arkadaş! istanbul'da olur olmaz yerlerde hiç tanımadığım adamlar bana bunu soruyor. adanalı'yım diyince tuhaf bakıyorlar. kafalarında oluşturdukları adanalı imajı belli çünkü. fellah nedir bilmediğim zamanlar meçhul bir durakta şöyle bir diyalog yaşadım:

- nerelisin sen, buralı mı?
+ yok, adanalıyım. okuyorum burda.
- hmm. fellah mısın?
+ fellak mı? o ne demek?
- fellah. adanalı'lara genelde öyle derler.
+ vallahi hiç haberim yok. ilk kez duyuyorum; ama sanmıyorum, değilimdir. olsaydım duyardım bugüne kadar herhalde.

ayrımcı zihniyetinizi sikeyim.
çukurova üniversitesine sahip ilimizdir.
her şehirde iyi ve kötü olaylar vardır,keza adanada da...yine de bu kadar önyargıyı hak etmemiş,şehirden öte bir cennettir adanam!havası,suyu,gölü,kebabı,şalgamı ve daha bilinmeyen niceleri ile yaşanılası kenttir.öyle sevdirir ki kendini,bir alıştınız mı ayrılmak istemezsiniz.bağımlısı olursunuz ve birgün siz mecburen bırakıp gitseniz de o sadık bir dost gibi sizi beklemek üzere gülümseyerek vedalaşır...
çok özlediğim harika memleketim.sıcak insanları,kilometrelerce uzanan muhteşem göl manzarası,göle nazır yeşillikler içinde üniversitesi,hasan usta kebepçısı,şehrin her yerine yayılmış her tarz ilginç cafe ve eğlence mekanları,kara kışta bile baharı yaşatan güzel havasıyla cennetten bir köşe benim memleketim.
insanıyla ünlü şehrimiz.
(bkz: Adanalıyık)
(bkz: Allahına kurban)