bugün

bir charles dickens romanidir.
aslında bir oyundur a christmas carol. tam adı A Christmas Carol in Prose, Being a Ghost Story of Christmas olan kitap charles dickens'ın little Christmas Book adlı kitabından bir bölümdür. 1843 yılında yayınlanan oyunun kitabı daha sonraları defalarca tiyatro ve sinemalarda uyarlandı.

Ebenezer Scrooge ve Jacob Marley adlı iki karakterin hikayesini anlatan oyunda geçen kavramlar viktorya döneminin ahlaki yapısı hakkında da belli başlı izler taşımaktadır. konu başlığı cimrilik denilebilir.
ROBERT zemeckis yönetmenliğinde yeni bir uyarlaması yapılacak olan film. bu yeniden çekim filmin başrolünde yer alan jim carrey 4 farklı karakteri canlandıracak.
bu senenin sonunda çıkıcak olan baş rollerini Jim Carrey ve Gary Oldman'ın paylaştığı film.heyecanla beklemekteyiz.
noel şarkıcaları demektir. christmas zamanı her köşe başında üçlü beşli gruplar halinde görülürler.
Jim Carrey'nin 2009 yılında çekilecek filmidir.
başrollerinde Jim Carrey,Colin Firth, Gary Oldman ve Robin Wright Penn in yeraldığı, 2009 kasımı vizyona girecek dramatik animasyon.

http://www.youtube.com/watch?v=6YAOYs3ObzI&fmt=
20 kasım 2009 da türkiyede vizyona girileceği söylenen filmdi. Eskişehirde vizyona girdiğindende yeni haberim oldu, izlemek farz oldu bakalım.
lisedeyken yarıyıl tatili için öğrencilere özet çıkarması ve arkasındaki soruları cevaplaması için verilen ingilzce hikaye kitabıdır.*
bazı sinemalarda disney digital 3d sistemiyle gösterilen masalsı film. mutlaka 3d izlenmesi elzemdir, ancak nedense ülkemizdeki dağıtıcısı uip sadece 3-4 sinemada 3d olarak vizyona girmesini uygun görmüştür. 3d izleyebilceğiniz sinemaları öğrenmek için link;

http://www.uip.com.tr/seanslar.asp
sadece jim carrey için bile izlenebilecek, masalsı film.
görsellik olarak aşmış bir animasyon. dublajda ise jim carrey fena halde aşmış. yalnız film biraz baygın olmuş yahu, 6 yaşındaki yeğenimle gittim çocuk korkudan altına sıçtı. allah'tan biz sülalecek para sıçıyoruz da pislik bulaşmıyor etrafa. neyse konuya dönelim film 'çocuklar' için olmamış. biraz daha yetişkinlere göre olmuş, ama dediğim gibi çok yavan, bi şeyler eksik gibi, ne bileyim yahu? mesela bir 'up' gibi değildi, ı ıh.
gösterime girmesinden bu yana 5 ay geçmesine rağmen henüz dvd si çıkmayan güzide film. çıkacağına dair bir bilgi kırıntısı da bulunmamakta. jim carrey'nin web sitesinde filmin altına coming soon diye yazmışlar birde utanmadan, dalga geçer gibi.

edit: ben bu entry yazdım sadece 2 gün sonra malum ortamlara düştü film. ulen başka birşey dilesem olacakmış*
Charles Dickens'ın yazdığı uzunöykü türünde bir kitaptır. aslında kitabın en iyi yerlerinin betimlemeler olduğunu söyleyebilirim. onun dışında hikaye olarak pek sürükleyici olmamakla beraber bir çırpıda bitirilesi,bitirildiğinde beyinde güzel bir tat bırakan eserdir.
doctor who'nun bu yılki noel özel bölümüdür. önceki noel özel bölümlerinden farklı olarak the doctor'a bu kez süper ünlü bir hatun eşlikçi olmayacaktır.

daha önce kylie minogue gibilerini görmüş bu gözler zaten karen gillan'dan başkasını istememektedir. matt smith değişsin karen gillan değişmesin.

bu gece tsi 02:00'da yayınlanacaktır. torrent'e düşmesi falan derken sabah izleriz.
'jim carrey'nin filmleri iyi kötü hep izlenir' sözünü doğrulayan bir filmdir, gerçekten bu filmi herkes izlemelidir.

görsel
insanları sevelim mottolu animasyon film. jim carrey 4-5 farklı karakterde oynamıştır. jim carrey hastası bir insan olarak pek beğenmedim desem yeridir.
bir hata yapıp da benim gibi düşük kaliteyle izlememeniz gereken film. kitabı bilmiyorum fakat filmin hikayesi beni tatmin etmedi ve bunun üzerine görüntü kalitesi de kötü olunca, keyifsiz bir seyir oldu benim açımdan.