bugün

7 şubat 1812 - 9 haziran 1870
victoria dönemi'nin en büyük yazarı kabul edilen ingiliz romancı.

eserleri*:
*Antikacı Dükkanı
*David Copperfield
*Bir Noel Şarkısı
*Büyük Macera
*büyük umutlar
*Gelin Odasındaki Hayalet
*iki Şehrin Hikayesi
*Oliver Twist
*Perili Ev
*Zor Zamanlar
ingiltere'de doğdu. romanlarında sanayi devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir dille anlatmış, XIX. yüzyıl edebiyatının en ünlü yazaları arasında yer almıştır.
http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1938 buyrun burdan okuyun.
kemalettin tuğcu modeli.
Uykusuzluk hastalığına yakalanan ve sadece yüzünü kuzeye dönerse uyuyabileceğine inanan ünlü yazar..
almanca su lafi eden gay yazardir;
mann soll die frauen leben, nicht verstehen...( erkekler kadinlari anlamaya calismamalidir, onlari yasasinlar yeter..)
romanlarında hem esas hem de yan olay örgüsü kullanan yazardır. victorian dönemi ingiliz yazarıdır. eserleri klasiktir.
dogum yeri ingiltere'nin portsmouth sehridir ve dogdugu ev charles dickens dogum yeri muzesine donusturulmustur ve sehirde her yil yazarin dogum gununde kutlamalar yapilmaktadir.
ne kadar dandik rollerde olursa olsun, yarattigi karakterleri okuyucunun zihnine kaziyan deha.
şiddetle tavsiye edecegim, defalarca okunabilecek iki romanı söyledir :

(bkz: oliver twist)
(bkz: iki şehrin hikayesi)
(bkz: a christmas carol)
7 Şubat 1812'de ingiltere'de doğmuştur. Bir büroda yazıcı olarak çalışan babası tarafından 2 yaşındayken Londra'ya gönderilmiştir. Tam adı Charles John Huffam Dickens olan yazar öğreniminin büyük bölümünü yatılı okullarda Londra'da geçirmiştir. 12 yaşında bir suçtan dolayı şüpheli bulunmuş ve hapse girmiştir. Bu yüzden okuldan ayrılmış ve ailesine yardımcı olmak için bir boya fabrikasında çalışmaya başlamıştır. ileri yaşlarda gittiği Paris'te bulunduğu sürece bir çok gazetede de yazmıştır. 15 romanı ve yüzlerce kısa hikayesi vardır. 9 Haziran 1870'de nefes darlığından ölmüştür.
bir noel şarkısı adlı eserini şiddetle tavsiye ettiğim ingiliz yazar.
Orta okul döneminde mutlaka kitapları okunması gereken değerli insandır.Olaylarında yalnız kalmış ve hayatın sillesini yemiş çocuklara önem vermektedir.
filmi de çekilen muhteşem kitabı için;

(bkz: great expectations)
okumayan kişi "okur" dan kabul edilmez. kişi betimlenin ve tasvirin babası* ingiliz yazar...

(bkz: büyük umutlar)
Charles Dickens, (d. 7 Şubat 1812 - 9 Haziran 1870). ingiliz yazar.

Memur bir babanın oğlu olarak 1812 yılında doğan Dickens, küçük yaşlardan itibaren sefaletle tanıştı. Henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı. 15 yaşında bir avukatın yanına giren genç Dickens, öğrenmeye meraklı olduğu için boş zamanlarında stenografi öğrendi. 1835 yılında Morning Chronicle gazetesine stenograf olarak girdi ve 1835'te "Boz" takma adıyla Boz'un Karalamaları başlığında notlar yayımlamaya başladı.

1837'de ise esas onu ünlendirecek olan Bay Pikvik'in Serüvenleri adlı kitabını yayımladı. Aynı yıl içinde Catherine Hogarth ile evlendi. 1840 yılında ölen baldızı Mary'e ithaf ettiği Antikacı Dükkanı romanını yayımladı.

1840-41'de Amerika'ya gitti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı, ama Genel Okur için Amerika Notları kendisini o kadar içtenlikle ağırlamış olanlarda şiddetli tepkilere yol açtı. 1843 ile 1846 arasında bol bol seyahat eden Dickens, bu seyahatlerde dönemin ünlü yazarlarıyla tanışma fırsatı buldu. Bu dönemde yine Daily News gazetesini ve Household Words dergisini çıkardı.

1858 yılında karısından ayrılan Dickens, bu dönemden itibaren yine sık sık seyahate çıktı, konferanslar verdi. Ama çok yoruldu ve Gadshill'deki evinde istirahate çekilmek zorunda kaldı. 1870'te de şöhretin zirvesindeyken öldü. başyapıtlarından bazıları;

a tale of two cities - iki şehrin hikayesi
great expectations - büyük umutlar
The Old Curiosity Shop - antikacı dükkanı
oliver twist
david copperfield
nicholas nickleby *
(bkz: Bir dahi bir çılgın ve çocuklar)
kimsesiz bir çocukluk geçiren ve arkadaşları alaya almasın diye, gece herkes uyurken, zayıf fener ışığında ilk eserlerini veren ingiliz edebiyatçı. bir çocuğun noel hayalini anlatan christmas carrol ile şöhrete kavuşandır.
hafif üslubu, hikayelerinin büyük çoğunluğunun tesadüflere dayanması ve karakterlerinin çok derin anlatılmamasına rağmen yaşadığı yılları çok güzel anlattığı ve sevgi ile umut dolu bir dil kullandığı için okunması gereken yazar. Ayrıca en güzel eseri Kazım taşkent klasik yapıtlar dizisnden de çıkan 3 ciltlik Kasvetli ev'dir.
charles dickens(1812-1870), portsmouth,hampshire'da(ingiltere) doğdu.victoria döneminin en büyük yazarı kabul edilen ingiliz romancı,romanlarında sanayi devrimi sırasında geniş kitlelerin çektiği acıları ve yoksulluğu gerçekçi bir dille anlatmış,XIX.yy edebiyatının en ünlü yazarları arasında yer almıştır.
oliver twist adlı güzel ve öğretici kitabın yazarıdır. ayrıca bu kitabın çizgi filmide vardır.
Bugün doğum günü olan ingiliz yazar.
hayranı olduğum, tekrar tekrar okunup hatmedilmesi gereken harika eserlerin sahibi büyük insan. dünya klasikleri denilince aklıma bu adam gelir hep. eserlerinde, yaşadığı hayatın acı yönünü sizinde hissetmenizi sağlar. üslubu, akıcı anlatımı, eşsiz betimlemeleriyle tanınması ve okunması gereken ölümsüz bir yazar. zaman makinası olsaydı eğer, kendisiyle tanışmayı ve muhabbet etmeyi çok isterdim.

özellikle şu eserlerinin okunması şiddetle tavsiye edilir:

(bkz: büyük umutlar)
(bkz: david copperfield)
(bkz: bir noel şarkısı)
(bkz: oliver twist)
(bkz: antikacı dükkanı)
7 ŞUBAT 1812 TARiHiNDE PORTSMOUTH'DA DOĞDU. 9 HAZiRAN 1970'DE GRAD'S HILL'DE ÖLDÜ. VICTORIA DÖNEMiNiN EN BÜYÜK iNGiLiZ YAZARLARINDANDIR. ROMANLARINDA SANAYi DEVRiMi SIRASINDA GENiŞ KiTLELERiN ÇEKTiĞi ACILARI VE YOKSULLUKLARI GERÇEKÇi BiR BAKIŞLA ANLATMIŞTIR. BAŞLICA ESERLERi, OLIVER TWIST, ANTiKACI DÜKKANI, DOMBAY VE OĞLU, OYUNLAR VE ŞiiRLER, BÜYÜK ÜMiTLER'DiR.
tek bir kadından on tane çocuğu olan ve gay olmadığı da buradan rahatça anlaşılabilecek yazar. zaten onu tanıyanlar bir şeyleri gizli kapaklı yaşamayı sevmediğini bilir, bu özelliği kitaplarından da anlaşılabilir. yani gay olsaydı bunu gizlemezdi. çok sevdiği bir karısı ve on tane de çocuğu vardır.

her neyse, bu entrynin amacı bu değil. iki kelime not düşeyim istedim bu en sevdiğim yazarla ilgili.

charles dickens'ın da en büyük korkusuymuş ölmek, unutulmak, silinmek gitmek. bu adamın ölümden, ölmekten korktuğunu anlayınca onu kendinize yakın hissetmemek elde değil. ben yaşadım diyişini david copperfield'da anlıyorsunuz, çocukluğuna dair ne var ne yok bu kitaba doldurmuştur zira.

kalbi hâlâ antikacı dükkanı'nda atıyor, o ayrı, lâkin değinmeden geçemeyeceğim bir konu vardır ki bu adamın kanı benim mürekkebimde de akmaktadır. bir şeyler yazıyorsam, yazabiliyorsam, bunda en büyük pay sahibi insanlardan biridir charles dickens. bu açıdan ben var olduğum sürece o hâlâ yaşamaktadır diyebilirim. evet, dediğim gibi, ben onun yanında bir hiçim şimdilik; var olmak için benim benliğime ihtiyacı yoktur. yine de kanlı canlı hâlâ yazı yazıyor desem belki de çok ileri gitmiş olmam. bunu dememin sebebi, paragrafın başında da belirttiğim gibi, kanının mürekkebimde akıyor oluşudur.

bu belki çok özel bir şey; ama charles dickens'tan bahsedince bundan bahsetmemek olmaz. çocukluğumdan beri hissettiğim biri var. gelecekte doğacak bir oğlan çocuğu bu. nasıl charles dickens beni etkilemişse ben de onu etkileyeceğim, bunu hissediyorum ve biliyorum. evet, asla charles dickens gibi büyük bir adam olamayacağım; ama kendimi onun manevi oğlu gibi hissediyorum. bu bahsettiğim çocuk da beni babası gibi hisseder belki. ne demek istediğimi belki kimse anlamadı, muhtemelen de bu sebepten bol bol eksi yiyeceğim ama çok da önemsemiyorum bunu. sadece dickens ile aramda özel ve kuvvetli bir bağ hissediyorum. ve dediğim gibi biliyorum, o bağı benim için de hisseden biri var. belki de bu gelecekteki çocuk meselesi benim yaşama direnmek ve yazmak için uydurduğum bir şeydir, ama kendimi bildim bileli onun varlığını hissediyorum.

her neyse. yine bir yere bağlayamadım bu entry'i. bu sözlük belki o uzak gelecekte de okunabilir durumda olur ve belki de o bu yazdıklarımı okur. bilmiyorum. ama buradaydım işte ve nasıl ki charles dickens hâlâ buradaysa ben de günü geldiğinde orada olacağım.