bugün

Sulugöz
Çıktığı dönemin efsane sakızı sulugöz süper yoğun ekşi tadıyla gözleri sulandırması özelliğinden dolayı bu ismi almıştır. Fakat sulugöz gün be gün ekşilik yoğunluğunu, dolayısıyla gözü sulandırma özelliğini kaybetmiştir. Son dönemlerde alınanları hiçbir şekilde gözde sulanma yapamamaktadır.

Big Babol
Balon yapma konusunda en kalifiye sakız kesinlikle big baboldur. Zaten kendisinin de ilk çıkışı bu şekilde olmuştur. Big babol halen daha marketlerde bulunabilen bir sakızdır. Fantastik tatları olan oldukça şekerli bir sakızdı aynı zamanda insanın içini bayma noktasına gelirdi.

Turbo
Turbo çocukluğumdan yitip giden bir değerdir. Artık satılmayan turbo sakızlarını almak içerisinden çıkan arabaları biriktirmek çocukluğumuzun vazgeçilmez zevklerinden birisiydi. Sakız renkli güzel şekerliydi, ve sırf içinden çıkacak arabaları görebilmek için ağza 3 - 5 tane atılır boğulma tehlikesi geçirilirdi. içinden çıkan o araba kağıtlarını biriktirmenin ve onlarla oyun oynamanın yanında yer yer o kağıtları koklamak gibi de bir fetişi vardı bu sakızın.

Tipitip
Tat itibariyle turbo ile aynı olan ancak içinden dönemin sevimli karakteri tipitip amcamızın komik maceralarının anlatıldığı kağıtlar çıkan sakızdır.

CenterFresh
ilk çıktığında sakız dünyasındaki en teknolojik sakızdı. Normal bir naneli sakız olmasından öte ortasındaki boşluktan ferahlatıcı bir bal kıvamında tatlı sıvı çıkardı. ilk başlarda deli gibi tüketilmeye başlandı, daha sonra orbit falan sildi bunu da piyasadan. Çok çiğnendi mi ağrı yapardı çenede.

Cicoz
Küçük bir paket içerisinde 3 tane küçük renkli misket şeklinde sakızdı. Renkli olmasından kelli meyve aromalıydı ve oldukça tatlıydı. Ancak o dönemin cikletlerinin ortak özelliği olan tadının çabuk tükenmesi özelliklerinden dolayı çabuk çiğnenip çabuk tükürülüyordu. Ağza 3'ü birden atıldı mı yine büyücerek ama çiğnemesi zevkli voltran sakızı oluşturulurdu. Bu sakızın dişimizle pakedini kopartıp açtıktan sonra yine dişimizle 2 topun arasına girmek suretiyle bir tanesini açık taraftan ağzımıza düşürmek gibi bir çiğneme ritüeli vardı.

Şıpsevdi
Küçük renkli bol şekerli sakızın popülaritesi yine tadından değil içerisinden çıkan kağıtlardan gelmektedir. Aşk hakkında bilgilendirici yazılar çıkan şıpsevdi sevgililer tarafından sıklıkla tüketilirdi.

Yumiyum
Yumiyum ince ve ilk başta sert olup ağızda yumuşayarak sakız şeker haline dönüşen bir şekerlemeydi. Vişne, çilek ve portakal kombinasyonları olan yumiyum yerken dişlerimizin arasında kalır adamı deli ederdi. Son dönemlerinde bozuk para üstü niyetine verilmeye başlanmıştı.

Düdüklü Şeker
Topitop türevinde olan düdüklü şekerin özelliği adından da anlaşılacağı üzere çeşitli melodik sesler çıkarabilmesinden kellidir. Şekerin çubuğunda farklı notalarda ses çıkmasını sağlayan bir oynak parça vardı. Bu parçayı ileri geri ittirmek suretiyle yalandan notalar çıkarılırdı. Şekeri bittikten sonra geriye kalan çubuğu da düdük özelliğini devam ettirirdi.

Patlayan Şeker
Patlayan şekerler küçük paketler halinde satılan ağzı atılmasıyla birlikte tepkimeye girerek çatır patır efektleriyle patlayan zıplayan şeker parçalarıdır. Günümüzde halen aynı tad ve keyifte şekerler bulmak mümkün. Birkaç pakedi birden ağza boca edip eşe dota ağzımızdaki iğrençliği göstermek bu şekeri yeme raconuydu.

Topi Top
Topi top saplı şekerlere genel olarak isim babalığı yapan yerli üretim şekerdir. Muhakkak açtığınızda üzerinde ufak tefek kırıklıklar bulunduran, ancak vazgeilmez olan bir üründür. Hiçbir fonksiyonu olmayan çubukları şeker bittikten sonra illaki ağız yardımıyla eğilip bükülmeden atılmamıştır. Topitop halen günümüzde varlığını sürdürmektedir.

Capri Sun
Birdenbire büyük reklamlarla piyasaya giren, ve deli gibi tüketilmeye başlanan ve girişi gibi çıkışı da birdenbire olan meyve suyu. "Önce hüplet, sonra gümlet" sloganıyla kafamıza kazınmıştır. Sloganından da anlaşılacağı üzere önce içilip sonra patlatılması olmazsa olmazıdır

Cino
Portakal aromalı olağanüstü çikolataydı. Müthiş lezzetinin yanına ucuz fiyatı da eklendimi tadından yenmezdi.Cino candı canandı.

Leblebi Tozu
insan gibi yeme şekli olmayan bir üründü bu. Alınan paketler ağıza boca edilir ve ağzımızda leblebi tozu varken konuşmaya çalışılır, garip garip sesler çıkartılır ve etrafa ağzımızın içinden tozlar püskürürdü. Bir çoğumuz şimdi üstüne para verseler, kendimizi o hale sokmayacakken o zamanlar bu iğrençliği yapmak için birbirimizle yarışırdık.
kaynak; http://www.zekirdek.com
(bkz: leblebi tozu) favoridir.

edit:imla
Altın sarısı alüminyumla kaplı çikolata.
leblebi tozu, paralı çikolata. külah içinde kaymak, içinden maket oyuncak çıkardı, yani şimki ki kinder surprise ın ilkel hali vay amuğa lan.
(bkz: acı göz)
(bkz: patsito)
(#19215364)

(bkz: 80 ler ve 90 ların unutulamayan abur cuburları)
Rengarenk Minik kolonya küpleri.( gıda hükmündeydi. Dişlerimizle açıyorduk zira, yarısı ağzımıza, kalan yarısı da ellerimize)
Plastik kavanoz içinde taneyle satılan un kurabiyesi.
unutulmazlardır.

o değilde bunu hatırlayan oldu mu lan, ben hatırlayamadım. (#21492910)

edit: arkadaş hatırlattı, vay be bu unutulur mu be ama aklımızdan çıkmış işte. arkadaşa teşekkürlerimi sundum, bir sigara yakacağım şimdi. vay be. bir tuhaf oldum arkadaş hatırlatınca bana. vay be. neyse lan bir bağlayamadım cümlenin sonununu.
sulugöz yumiyum su fışkırtan yüzük apabas.
cino.

küçüklüğüme dair hatırladığım en eski bakkal yiyeceği. heyecanlandım amk.

geçmiş zaman olur ki..
haylayf püskevit.

hala var ama cino gibi, negro...

sürpriz tane çikolata içinde fındık oluyordu. şimdilerde ece diyorlar...

doksanların sonları mıydı pek hatırlamıyorum top king vardı çokanatımsı normal şekerlemenin boyutundan hallice...

1litrelik cam şişe kola ve depozitesinden harçlık çıkardığımız 2,5 luk kola...

uzun 40-50 cm lik kamışlar içerisinde renkli şeker tozları...

alaska dondurma...

tat ın dı sanırım cam şişe içerisinde ketçap sosu..

zafer tuz...

se7ın up, bigbabol..

ayıcık büblo çikolata...

şimdilik bu kadar...
altın şeklinde çikolatalar. *
hiç umrumda bile olmayan gıdalardır...yemişim 90'lı yıllarını da o yılların nostalji edebiyatını da..

bana göre 90'lar bombok yıllardı...size geçmiş zaman olduğu için güzel geliyo..nesi güzeldi lan 90'ların ? internet yoktu doğru dürüst, teknoloji bu kadar gelişmemişti, ilaçlar pahalıydı, her hafta bi terör eylemi bi faili meçhul cinayet oluyodu, ortalık arap saçı gibiydi. nesi güzel 90'ların ? bombok yıllardı işte..sıkıcı ve boktan yıllardı.şimdiki imkanların milyonda biri yoktu. haftada 2 gün elektirik 3 gün su kesintisinden banyo bile yapamazdık da kovada-küvette su biriktirirdik. o yüzden sokturmayın şimdi nostalji edebiyatınıza. duyanda 90'lı yılları altın çağ yada muhteşem yüzyıl dönemi felan sanacak..boktan zamanlardı işte..80'ler ondan da boktandı..o yüzden şu geçmiş zaman mastürbasyonuna bi son verin.
çıtır pıtır ya da çat pat patlatırdık ne güzel.
küçük poşetlerde kolonyalar vardı renkli renkli bir de ay ne güzellerdi.*
madeni para ve ya altın şeklinde altın sarısı kaplamalı çikolotalar.
teşekkürler makina.
Hindistan cevizli gofretin adını hatırlayan beri gelsin.

edit: Buldum lan buldum! "trophy".
vita margarin.
rc kola. hatta bi reklaminda kutuyu yandan deliyorlardi pipeti icine sokup oyle iciyorlardi.
Kizkaciran, torpil, renkli kolonya tek kullanimlik posette, mantar tabancasi vardi ucu civili onlar ve mantarlari.
horozlu şeker vardı. lolipop elips seklinde ve yassı idi. en bombası ise cici doping adlı cikolataydı.
Patlayan şeker.
Capri sun.
fruko gazoz
Cino.
Koko

edit: bunların hepsi yk boğ.bölge servisi mesai arkadaşlarıma ait.
ağızda patlayan şekerler.
kakur kakur tıkır pıkır sesler çıkarırdı ne hoştu.
favorim leblebi tozudur. Bu arada turbo sakızı yeniden piyasaya sürüldü paylaşmak isterim.

edit: arkadaşlar piyasaya sürülen turbo değil tipitip sakızıymış.
ayıcıklı küçük tatlı krakerler.