bugün

lennox lewis'in mike tyson'a en acı yenilgilerinden birini tattırdığı karşılaşma.
boks severlerin unutamadıkları maçlar arasında yerini alması uzun zaman almamıştır. şimdi yayınlansa bile birçok kişi tarafından izlenebilecek enfes bir maçtı.
esasinda bu mac 8 haziranda yapilmistir saat farkindan olsa gerek turkiye'de 9 hazirana denk gelmesi, neyse efendim; bu maci heyecanla bekleyen bir grup capulcu genc olarak benim evimde toplanmis misirlarimiz, biralarimiz hazir mike tyson'a hep destek tam destek modunda, 'beraber yuruduk biz bu yollarda'yi soyluyorduk (tezahuratin, 'bana hersey seni hatirlatiyor mike tysonim', kisminda gozleri yasaran bir arkadas dahi olmustu; hakikaten ruh sagligimiz bozukmus, hos degisen birsey yok hala ya) mactan once. cok beklememize gerek kalmadan mac basladi ilk round tam bekledigimiz gibi mikeimizin the ironimizin hizli ataklari ile geciyordu ama ne oldu ise ilk roundun bitimine 1-1.5 dakika kala lennox lewis'in yaradana siginip iki aparkat patlatmasi ardindan goz bebegimiz the baddest man on the earthumuzun tutturabilse orhan ayhan deyimi ile lennox'un suratini carsamba pazarina cevirebilecek hook'u kacirmasi ile oldu..zaten ikinci roundda artik bu serefsiz lennox isi cirfeklige dokmus dirsekler atiyor, sariliyordu bak bu sarildigi noktada o gozleri dolan arkadasin allahina kurban mike, cak su durzuye bi tane yapissin ringe diye haykirdiginida dun gibi hatirlarim,ucuncu roundda mike yere yigilmisti hafizam beni yamultmuyorsa cunku lennox totosu hakemden 1 ceza puani almisti the ironi itmekten oturu ama dorduncu roundda da olmus olabilir bu dediklerim..4. rounddan sonra hepimizi huzun basmis mikeimizin bu maci kaybedeceginden emin olmustuk ama umut iyi birseydir belki de en guzel seydir demisti shawshank redemption'dan andy; neyse 6 ve 7 roundlarda hatri sayilir pek birsey olmadi, lennox lewis acik ara ustun bir boks sergiledi 8'de okuz gucu ile vurdugu bir aparkattan sonra the iron'i knock out etmeyi basardi.asagi yukari boyle bir mac oldu seyir zevki oyle yuksek degildi ama ne yapalim galatasaray'i deli gibi seven bu yurek mike tyson'i da ayni sekilde sever ..
mike reis'in 'önce ringte seni öldüreceğim sonra çocuklarını da öldüreceğim' diyerek çıktığı fakat acı bir yenilgi alarak sevenlerini üzdüğü maç. lennox efendi uzun kollarının avantajını kullanarak almıştı maçı.

ilginç olan ise maçtan sonra ringte ikilinin birlikte röportaj vermesi ve mike reis'in lewis'in terini silmesi.

not: lennox lewis'in o dönemde çocuğu yoktu. düşünün tyson kankulimin piskopatlığını.
mike tyson ın mağlup olduğu karşılaşma.

(bkz: hayatı 9 yıl geriden takip etmek)
Aslında 8 haziran 2002'de yapılan maçtır ama saat Farkı nedeniyle türkiyede 9 haziran'da yapıldı diye bilinmmektedir.

http://www.youtube.com/watch?v=jZLbZpqNNB4

Mike tyson'un ciddi boy dezavantajı ve yaşlılığın etkisiyle kaybettiği maç. maç lennoxun 2001'de ki hali mike tyson'un 90'da ki hali olsa lennnox mike tyson'a en fazla 2-3 raun dayanabilirdi.

ama bu bilgiyi verirken lennox'un hakkınıda yemeyelim. mike tyson'un zayıf noktasını iyi çözmüştü mike tyson hayatı boyunca guard alıp defans yapmayan bir boksördü maç başlar başlamaz içinde ki nefreti kusar rakibine saldırır en fazla 2.3. raundda işini bitirirdi. maçın uzaması özellikle 4. raunddan sonrası mike için tehlikeliydi. çünkü bütün enerjisini bitirmiş oluyordu ve artık ağırlaşıyordu. lennoxda bunu kullandı. ama dedigim gibi mike tyson'un gençliği olsa o ilk 3 raundu çıkaramazdı.
tarihteki en karaktersiz, en orospu çocuğu sporcunun kaybettiği maçtır .
tyson un son ana kadar savaştığı yüreğiyle dövüşüp kaybettiği maç. lewis ise çok korkak ve sıkıcı dövüştü. tyson un parlak dönemi olmaması ve lewis kol avantajı ile kazanan lewis olmuştur. maçı full izledim ve şundan adım gibi eminim ki genç ve kariyerinin zirvesinde bi mike tyson olsaydı lennox u 4. raund u görmeden knock- out ederdi. Zaten lewis in bu zaferi hiçbi anlam ifade etmedi. nerden biliyosun diye soracak olursanız cevabı net, bugün efsane olarak anılan ve anılacak olanlar hep aynı, ali, tyson, fraizer, foreman, marciano, joe louis, sugar roy robinson. lewis ise hiçbi zaman efsane olamadan emekli oldu en fazla ilerde ismi evender holyfield gibi sıkıcı sıradan boksörlerle beraber anılır o kadar. lennox sadece döneminin başarılı bi boksörüydü, dövüştü, kazandı, şampiyon oldu ama o hiçbir zaman efsaneler arasında anılmadı.
Favori mike yenilmisti çok insan bu maçi beklemisti.
hey gidi old tayfa be. gelin sarılalım *