bugün

kadiköy’de pir sultan abdal kültür derneği önderliğinde bir araya gelen alevi örgütleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, "din hanesinin nüfus cüzdanlarından çıkartılması ve zorunlu din derslerinin kaldırılması" için miting düzenledi. sanatçıların da katıldığı mitingde 24 saat sürecek oturma eylemi başlatıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16234399.asp

arkadaş ne din dersiymiş toplasan haftada 2 saat bile değil ama her hafta protesto ediliyor. insan merak ediyor siz hangi dine mensubsunuz?

hükümete tavsiyem kaldırın şu zorunlu din derslerini de adamların içi rahat etsin. allah adını duyunca korkuyorlar.
protestodur. kişisel haktır. sorgulamak kimsenin haddi değildir.
küfür etsem ben suçlu olacağım şimdi bu insan demosuna. herkes inanmak zorunda mı belki hiç bir dine mensup değil belki bu coğrafyada olmayan bir dine mensup. mecbur mu haftada iki saat islam dininin dualarını ezberlemeye?

kimse din dersinde dua okutulmuyor diyerek şerefsizlik yapmasın.

en doğal haktır. türban takmak nasıl özgürlükse din dersi almamakta özgürlüktür. isteyen dinini ailesinden ya da ibadethanesinin görevlisinden öğrenebilir. şerefsizliğe gerek yok.
--spoiler--
insan merak ediyor siz hangi dine mensubsunuz?
--spoiler--
din kültürü derslerinde islamiyet öğretilmiyor. sünni inancı öğretiliyor. şii de olsan alevi de olsan sünni inancı görmek zorunda bırakılıyorsun.
--spoiler--
allah adını duyunca korkuyorlar.
--spoiler--

allah adını duyunca değil allah bütün dinlerin ortak inancıdır. onların korktukları din adı altında mezhep öğretilmesidir. düşünün ki siz alevisiniz cemevinde allah'a ibadet ediyorsunuz ancak size namaz kılmayı öğretiyorlar. zorunlu olarak. bir kere de kendinizi onun yerine koyun tam tersini düşünün. siz sünnüsiniz ve size cemevinde yapılan ibadeti anlatıyorlar zorla. siz buna razı olur musunuz? belki ben sünnüyim inancımı namazla oruçla yapıyorum belki sende ama aleviler böyle yapmıyor ama böyle yapmaları için zorla ders öğretiyorlar.
işte o alevilerin rahatsız olduğu ders planı
gereksiz bir protesto olmuş çünkü

gayrimüslimler dilekçe vererek derse girmekten muaf oluyorlar.

gayrimüslim olmaktan utanmamalısınız.
resmi plandan bağımsız olarak okullarda din derslerinde sunni islam öğretilir. orta okulda okurken alevi bir ailenin çocuğu olarak sıra üstlerinde kılamadığım namazlar ve bir haftada ezberleyemediğim onlarca sure ve ayet yüzünden din dersinden zayıf aldığım zamanları çok net hatırlıyorum. yıllar geçti, aynı şeyi bugün yiğenim yaşıyor. insanların inanışlarına bu şekilde müdahele edilemez. bu ülkede sadece sunni müslümanlar yaşamıyor, aleviler, süryaniler, hristiyanlar, yahudiler... ateistler de var. kendi özgürlükleri için yanıp tutuşan insanlar iş karşısındakilere gelince neden buna kulaklarını tıkıyorlar?
dine inanmayan bir insan olarak bugün alevilerin yanındaydım ve haklı mücadeleleri sürdüğü sürece de yanlarında olacağım. madem ki ışık hızıyla demokratikleşiyoruz, o zaman insanları manipüle etmeye bir son versinler ve insanları baskı altına almasınlar.
din öğrenmek isteyene öğretilir. seçmeli olması bir seçenek olsada bu sefer o dersi seçmeyenler horlanacaktır.en iyisi bu işi özel kurumlar ve ailelerin devralması çocukların aklı erincede kendi kendilerine okuyup araştırıp öğrenmesidir. böylesi din açısından da çok daha faydalı olacaktır. ben kendimden biliyorum din derslerinden en baba korku filmlerinden korktuğumdan daha çok korkardım.
özetle protesto edilmesi gayet doğaldır.
din dersinin kaldırılmasını isteyenlerin yaptığı protestodur. ders diyorum. bir kişi ateist olsa bile dünya üzerinde yaygın olan dinleri öğrenmelidir. ondan sonra kararını verir; ister ateist olur, ister hrıstiyan, ister müslüman. ama önce öğrensin. bilsin.

din dersi kaldırılacağına, diğer dinlerin ve inançların da kapsamlı olarak öğretilmesi daha doğru olacaktır.
ne kadar cahil yazarlarımızın olduğunu göstermiş protestodur.

yahu istemediğin, senin öğrenip öğrenmemekle ilgili bireysel olarak karar vermen gereken bir şey zorla veriliyor ve buna herkesin destek vermesi gerekirken, burada sap sap yorumlar okuyoruz.

şii görüşlerinin sünnilere zorunlu tutulması gibi bir şey. ne kadar razı olurdun?

desteklediğim protestodur. insan din eğitimi için zorlanmamalıdır.
doğduğu saniye, islam dinini seçeceği varsayılıp, şaaakkk diye nüfus cüzdanına "islam" yazılan kişilerden bazılarının, "yok kardeş biz kendimiz belirlemek istiyoruz ne yazılacağını "demeleri durumudur..

yalnız yetersizdir..bence zorunlu din dersleriyle birlikte zorunlu coğrafya, zorunlu felsefe, zorunlu biyoloji dersleri de kaldırılmalı..ben belki kimyaya inanmıyorum... kıralım kalıplarımızı...yıl olmuş nerden baksan 2010.
beyni olmayanların anlamasını beklemenin saçma olduğu protesto.

çünkü anlatamazsın onlara protesto etmenin anayasal bir hak olduğunu,

herkesin dini eğitim almak isteyemeyebileceğini,

herkesin onlar gibi yaşamak zorunda olmadığını,

dinin herkesin kültürünün bir parçası olmadığını,

inandıkları dinin dahi zorlama kabul etmediğini.

o zavallı beyinleri anca 'biz müslüman bir ülkede yaşıyoruz yaaa, ne var ki dini eğitimde, din bizim her şeyimiz' cümleleriyle dolu, daha fazla kelam edemezler, bunlar dışında söylenenleri anlamazlar.
orada olmasam da kalben deteklediğim protestodur. çünkü bu zorunlu din derslerinde genellikle sünni hanefi görüş dayatılmaktadır. çünkü bu derslerde hristiyanlık (katoliklik, ortodoksluk, protestanlık), musevilik, budizm, konfüçyusizm, hinduizm, sihizm, caynacılık, taoizm, yehova şahitleri gibi diğer inançlar doğru dürüst anlatılmamaktadır. ayrıca ılımlı şiilik olarak görebileceğimiz alevilik ve ülkemizdeki diğer sünni mezhepleri olan kadiri, hanbeli ve şafii mezhepleri yok sayılmaktadır. ayrıca bununla ilgili aihm'in aldığı karar var. madem 1988'den beri aihm kararlarını içtihat olarak kabul ediyoruz, yapılması gereken aihm kararına uymak ve din dersini zorunlu olmaktan çıkarmak gerekir.
uludağ sözlükte ne kadar cahil, sığ kafalı, düşük zeka seviyeli olduğunu görmeme neden olan durumdur.
tamammen siyasi bir zırvalıktır.türkiye olarak bu tip provakatif eylemlere dikkat edilmesi gerekir.
bir eğitim programı var, ve bunun içinde zorunlu din dersi de var, olmalı da. zaten kimse din dersinde bunu öğrendik diye hayatında uygulamaya kalkmıyor şu sıralar. sen evde çocuğunu alevi terbiyesi ile büyüt. 6 yaşında okula gidene kadar çocuğuna hala kendinden bir şeyler katamamışsan zaten sen nasıl ebeveynsin ki?
yakında zorunlu tarih dersini de protesto ederek altın vuruş yapması gereken yurdum insanı manzarası.
bence yapılmalı. sahiplenmediğin bir tarihi niye öğrenmek zorunda bırakılasın ki?